برگزاری مانور زلزله در هشتم آذرماه از بستر شبكه شاد

برگزاری مانور زلزله در هشتم آذرماه از بستر شبكه شاد

به گزارش پروژه آسان در جهت تفاهم نامه مشترك بین وزارت علوم، آموزش وپرورش، كشور و صداوسیما و جمعیت هلال احمر؛ بیست و دومین مانور سراسری زلزله و ایمنی هشتم آذرماه ۱۳۹۹ به صورت مجازی و در بستر شبكه شاد برگزار می گردد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، بمنظور ارتقای آمادگی عمومی برای مواجهه با اثرات زلزله و باتوجه به شرایط کرونائی و تعطیلی مدارس استان، بیست و دومین مانور سراسری زلزله و ایمنی ویژه دانش آموزان و اعضای خانواده روز شنبه هشتم آذرماه ۱۳۹۹ در بستر شبکه شاد انجام می شود. کشور ایران در منطقه ای زلزله خیز در جهان واقع شده است و هرسال رویدادهای لرزه ای بزرگ و کوچک مختلفی در کشور رخ می دهد که بعضاً تبعات اجتماعی و اقتصادی گسترده ای را به دنبال دارند، به این جهت ارتقای آمادگی عمومی برای مواجهه با اثرات زلزله از اهمیت زیادی برخوردارست.
در امتداد ارتقای آمادگی عمومی برای مواجهه با اثرات زلزله از سال ۱۳۸۱ تاکنون، مانور سراسری زلزله و ایمنی در کلیه مدارس کشور به استناد تفاهم نامه مشترکی که در آن سال بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش وپرورش، وزارت کشور و همین طور صداوسیما و جمعیت هلال احمر مبادله گردید، برگزار شده است. تا حالا بیست ویک مانور زلزله و ایمنی در مدارس سراسر کشور برگزار شده است، از سال ۱۳۹۴ تغییراتی در برنامه مانور مدارس صورت پذیرفت تا علاوه بر دانش آموزان و مسئولان مدارس، مردم نیز در این پروسه مشارکت داده شوند.
در رویکرد جدید که با عنوان "مدرسه ایمن – جامعه تاب آور" شناخته می شود، ضمن ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان مطابق با روال جاری، تمهیداتی اندیشیده شده است که سطح آگاهی و آمادگی ساکنین محله های مجاور مدارس ایمن نیز ارتقا یابد و از ظرفیت این مدارس بعنوان پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران در واحدهای همسایگی در سطح هر محله استفاده گردد.
امسال به سبب شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تعطیلی مدارس و برگزاری کلاس های آموزشی به صورت مجازی، امکان اجرای برنامه مذکور و مانور سراسری به شکل یکپارچه میسر نیست، پس تغییراتی در نحوه برگزاری مانور سال جاری پیش بینی شده است تا دانش آموزان همراه با خانواده های خود بتوانند اطلاعات لازم را درباب ایمنی در مقابل زلزله کسب نمایند.
در این دستورالعمل سعی شده است تا با محوریت ایمنی در مقابل زلزله در منازل، اطلاعات جامعی به مخاطبین مانور سال جاری ارائه شود تا با فراگیری آن بتوانند در مقابل زلزله احتمالی از آمادگی لازم برخوردار شوند. برمبنای برنامه تدوین شده، دانش آموزان بامطالعه این راهنما و ارائه آن به اعضای خانواده، ضمن فراگیری نحوه صحیح پناه گیری در منزل، می توانند اطلاعات لازم را درباب مقاوم سازی اجزای غیر سازه ای نیز کسب نمایند و به اعضای خانواده خود منتقل کنند تا تمهیدات لازم در حد مقدور برای کاهش ریسک های موجود در منازل صورت پذیرد.
پیش بینی شده که در روز ۸ آذرماه سال جاری هم زمان با پخش آژیر زلزله و ایمنی از رادیو سراسری، دانش آموزان در منازل همراه با اعضای خانواده مبادرت به پناه گیری و خروج از منزل کنند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، البته مانور امسال فقط تا مرحله خروج از منزل صورت می پذیرد و سایر برنامه های در رابطه با طرح "مدرسه ایمن – جامعه تاب آور" امسال اجرائی نخواهد شد، همین طور دانش آموزان می توانند با مستندسازی اقدامات خود (تهیه عکس، فیلم، نقاشی و...) در برنامه ای که بدین منظور توسط سازمان دانش آموزی اعلام می شود شرکت نمایند.
منبع:

1399/09/03
14:02:59
5.0 / 5
955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه