پلاسكو، مدرسه شین آباد و مسجد ارگ حوادث دلخراشی كه قابل پیشگیری بود

پلاسكو، مدرسه شین آباد و مسجد ارگ حوادث دلخراشی كه قابل پیشگیری بود

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اشاره کرد: می توانیم با بهره گیری از ظرفیت آموزش و پرورش جامعه را ایمن تر نماییم.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، اسماعیل نجار در مراسم رونمایی از پلت فرم مدرسه آماده که در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار شد، اظهار نمود: اهمیت و ضرورت این طرح مشخص است. کشور ما پر حادثه است و چندین نوع حادثه در آن رخ می دهد.

نجار افزود: آموزش و پرورش متولی جمعیت زیادی در کشور است و ضرورت این بحث را بیشتر می کند. در بحث مدیریت بحران اساس کار را پیشگیری و به دنبال پیشگیری اساس کار را مردم می دانیم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اضافه کرد: مدیریت بحران در کشور ماموریت استفاده از کل ظرفیت در کشور را دارد و سازمانی هماهنگ کننده است و کل ظرفیت کشور را باید در زمینه حوادث به کار گیرد و در بحث ارتقای آمادگی از آن بهره بگیرد.

نجار اظهار نمود: مانوری که در کشور در مدارس ایجاد می شود در زمینه مخاطرات بسیار حایز اهمیت است و باید بتوان بحران را مدیریت کرد.

وی با اشاره به حادثه شین آباد اظهار داشت: اگر یک معلم مقداری دقت می کرد که چه باید کرد، اگر کل مدرسه در آتش می سوخت بهترین مدرسه را می شد باردیگر ساخت اما معلم با دست بدون ایمنی بخاری آتش گرفته را گرفت و جلوی در رها کرد، مواد سوختی پخش گردید و آن حادثه بسیار تلخ رقم خورد.

نجار افزود: با یک اقدام کوچک می شد از حادثه بزرگی جلوگیری کرد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حادثه مسجد ارگ اظهار داشت: یک لولا اگر دو طرفه بود شاید این حادثه ابعاد بسیار کمتری می داشت. این حادثه هم بسیار دلخراش بود. این بحث های غیر سازه ای هم بسیار حائز اهمیت می باشد و در مدارس جدید درها را با زاویه درست تولید شده است.

نجار اضافه کرد: رفتار مردم ما در حوادث گوناگون بسیار با اهمیت می باشد. با آموزش های داده شده رفتارها بهتر شده است و هر چه که ما مخاطرات را خوب بشناسانیم، موجب بهبود شرایط می شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه اظهار داشت: در سرپل ذهاب یک ساختمان با مصالح معمولی اما با ساخت درست و رعایت بخشنامه ۲۸۰۰ حتی گرفتار شکستگی شیشه نشده بود. اگر بتوانیم این آموزش را بوسیله مدرسه ها بدهیم که ساختمان ها درست ساخته شود و نظارت دقیق صورت گیرد خسارت ها کاهش بسیاری پیدا می کند.

وی اظهار داشت: در تهران اگر زلزله بالای ۷ ریشتر در زمان روز رخ بدهد بمراتب تعداد جانباختگان بیشتر از شب است. این مساله به خاطر مراکز جمعیتی مثل بازار، ادارات و... است.

نجار با اشاره به حادثه پلاسکو اظهار داشت: ۶۷۰ بهره بردار از این محل کسب درآمد کرده بودند، اگر نیم درصد را خرج ایمنی می کردند چنین حادثه ای اتفاق نمی افتاد.

وی افزود: یک حادثه محلی را به یک حادثه بین المللی تبدیل کردیم بطوریکه شاید دیگر از ذهن ها پاک نشود. اگر بتوانیم این را در ذهن افراد نهادینه نماییم که جان از مال عزیز تراست بسیار با ارزش است.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اظهار نمود: امیدواریم که طرح مدرسه آماده در پیشگیری و کمک به یکدیگر بسیار راهگشا باشد.

نجار در ادامه با حضور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: تهران گسل های بسیار زیادی دارد که می تواند زلزله هایی با قدرت بالا بوجود آورد.

وی اظهار داشت: اگر زلزله ای با قدرت هفت و بالاتر رخ دهد باتوجه به بررسی هایی که انجام شده دو میلیون نفر تحت تاثیر مستقیم زلزله قرار خواهند گرفت.

نجار در ادامه اظهار نمود: اساسا سایر افراد جامعه هم تحت تاثیر غیر مستقیم قرار خواهند گرفت و تمام دستگاه های اجرائی کشور باید این آمادگی را داشته باشند.

نجار اضافه کرد: تمام مسئولان تلاش می کنند که سطح مسایل ساخت و ساز را ارتقا دهند. در شورای عالی شهرسازی و معماری پایه بخشنامه ۲۸۰۰ است که در مسیرهای زلزله و گسل ها باید اجرائی و عملیاتی شود. ساختمان های حساس و مهم نباید در این محل ها ساخته شود. این بخشنامه در سالهای گذشته هم تصویب و ابلاغ گردید. اقدامات بزرگی انجام شده و در این عرصه بحث مدرسه آماده، آب و قطع سیستماتیک لوله های گاز مطرح است.

وی افزود: بحث قطع آب حساس و مهمست که نمونه آنرا شهران دیدیم و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب تخلیه و داخل مترو وارد شد.

نجار اظهار نمود: اقدامات آخری که انجام می شود بحث استفاده از ۳۰ استان کشور بعنوان استان معین تهران است. بخشنامه ها و دستور العمل ها نوشته شده و در حال کار شدن است.

وی اضافه کرد: ساختمان هایی که از پیش روی گسل ها تولید شده باید مقاوم سازی شوند و مکان های ایمن را در ساختمان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

نجار در آخر بر لزوم رعایت ایمنی از طرف هر فرد نیز اصرار کرد.
منبع:

1399/10/02
17:24:06
5.0 / 5
968
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه