ویرجین اوربیت ۱۰ ماهواره كوچك به فضا ارسال می كند

ویرجین اوربیت ۱۰ ماهواره كوچك به فضا ارسال می كند

شرکت فضایی «ویرجین اوربیت» فردا - یکشنبه - 10 ماهواره کوچک علمی را به مدار زمین ارسال می کند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، نخستین تلاش ویرجین اوربیت برای پرتاب راکت به فضا ماه مه گذشته به سبب روشن نشدن بموقع موتور این راکت ناکام ماند، اما حالا این شرکت برای امتحان باردیگر این پرتاب اعلام آمادگی کرده است.
قرار است این ماموریت ساعت ۱۰ بامداد فردا یکشنبه ۱۷ ژانویه (۲۸ دی) به وقت استاندارد اقیانوس آرام PST، انجام شود؛ در این زمان هواپیمای شرکت فضایی ویرجین اوربیت که در حقیقت یک بوینگ ۷۴۷ اصلاح شده است از پایگاه «پایگاه هوایی و فضایی موهاوی» در ۹۰ مایلی شمال «لوس آنجلس» پرواز می کند.
این هواپیما راکت «لانچر وان» را در زیر بال خود حمل می کند.
راکت لانچر وان، ۲۱ متر و ۳۰ سانتی متر طول و ۲۵ هزار و ۸۵۵ کیلوگرم جرم دارد. این موشک بمنظور ارسال ماهواره های کوچک به مدار زمین طراحی شده است و بر خلاف موشک های ماهواره بر رایج، بجای آنکه از سکوی پرتاب زمینی ارسال شود، سفر خودرا از سطح باند فرودگاه شروع می کند.
لانچر وان به هواپیمای بویینگ ۷۴۷ تغییریافته این شرکت به نام «دختر کیهانی» (cosmic girl) که در گذشته در ناوگان ویرجین برای حمل مسافران مورد استفاده قرار می گرفت، متصل است.
ویرجین اوربیت همین طور یک فرصت سه ساعته برای بروز تاخیر احتمالی دقیقه آخری در نظر گرفته است.
این شرکت تلاش دیگری را در ماه دسامبر به سبب قرنطینه شدن کارمندان بر اثر کووید-۱۹ ناکام گذاشت. این شرکت همین طور پرتاب هفته گذشته را نیز به تعویق انداخت.
پس از آزاد شدن موشک حامل این ماهواره ها، هواپیمای ۷۴۷، تغییر جهت داده و از مسیر پرتاب دور می شود. سپس موتور راکت روشن می شود و ماهواره ها را با خود به فضا می برد.
این نخستین باری است که راکت شرکت فضایی ویرجین اوربیت یک محموله تجاری را با خود حمل می کند.
۱۰ ماهواره ای که این راکت با خود به مدار زمین می برد « ماهواره های مکعبی یا کیوب ست» نامیده می شوند؛ ۹ دستگاه از این ماهواره ها توسط هشت دانشگاه آمریکا طراحی و تولید شده است و ماهواره دیگر توسط «مرکز تحقیقاتی آمز ناسا» در «موفت» در کالیفرنیا تولید شده است.
طول بیشتر این ماهواره ها یک فوت و ارتفاع و عرض آنها تنها چند اینچ است.
ماهواره دانشگاه «فلوریدا مرکزی» که Q-PACE نامیده می شود دارای دوربین های ویدئویی برای مشاهده نحوه تعامل سنگ مرمر کوارتز با اجرام کروی کوچک تر، گرد و غبار و سایر مواد در وضعیت میکروگرانش در مدار پایین زمین است.
هدف از این آزمایش که با کمک ۴۰۰ هزار دلاری ناسا انجام می شود، کمک به توضیح این مساله است که چگونه انرژی الکترواستاتیکی سبب جمع شدن گرد و غبار و سنگ ها و در نهایت تشکیل اجرام سیاره ای و یا حلقه های سیاره ای مانند حلقه های زحل و نپتون می شود.
ناسا در چند دهه گذشته پروازهای مشابه بسیاری را که ماموریت های « پرتاب آموزشی نانو ماهواره ها» (ELaNa) نامیده می شود، انجام داده است.
ویرجین اوربیت امیدوار است که با بهره گیری از هواپیما برای ارسال راکت به مدار بتواند سفارشات ارسال موشک به مدار را با صرف زمان و هزینه کمتر نسبت به رقبایی انجام دهد که اغلب آنها برای ارسال از ایستگاه های پرتاب گرانقیمت زمینی استفاده می نمایند.
این شرکت همین طور امیدوار است که بتواند ارسال موشک را در مکان های مختلف همچون انگلیس انجام دهد.
ورجین اوربیت قسمتی از شرکت ویرجین گالتیک است که یک شرکت توریستی با هدف فرستادن گردشگران به فضا و متعلق به «ریچارد برانسون» کارآفرین و سرمایه گذار انگلیسی، است.
در حالی که هدف ویرجین گالتیک، فرستادن گردشگران به فضا است، ویرجین اوربیت روی ارسال ماهواره های کوچک به فضا تمرکز دارد.
این شرکت از زمان تأسیس، قراردادهای مختلفی را برای ارسال ماهواره به مدار امضا کرده که همچون آن، قرارداد با وزارت دفاع آمریکا و آژانس فضایی اروپا است.1399/10/30
22:40:49
0.0 / 5
1103
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه