راهكارهایی برای مقابله با چالش های دانش آموزان

راهكارهایی برای مقابله با چالش های دانش آموزان

بوشهر معاون تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش استان بوشهر اظهار داشت: آموزش تربیت بدنی و سلامت در برنامه های درسی، یک صلاحیت مشترک بین رشته ای است، و در واقع این صلاحیت فرصت به کارگیری آموخته ها در موقعیت های مختلف و همینطور راهکارهای مقابله با چالش ها را برای فرزندان ما فراهم می آورد.


اسد حصیری در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه انتشار کرونا و اجرای پروتکل ها، حوزه تربیت بدنی و سلامت را وارد فاز اجرایی دیگری کرد، اظهار نمود: این ویروس، ویروس ناشناخته ای بود که هیچکدام ما بسیاری از آن خوشمان نمی آید، ولی فرصت هایی را فراهم نمود که ما، هم توانمندی های همکارانمان و هم خلاقیت هایی را که در استان هست به کار گرفته تا بتوانیم خدمتی به جامعه دانش آموزی نماییم.
وی بیان نمود: تعلیم و تربیت اسلامی به دنبال شکوفایی فطرت الهی ما انسان هاست که بر مبنای مفاد قانون اساسی جمهوری اسلامی و همینطور سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام مقدس، هدف نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور تکریم و تعالی هویت مترقیان است تا با کسب شایستگی لازم بتوانند موقعیت ها را درک و اصلاح کنند و برای تحقق حیات طیبه آماده شوند.
این مسئول ضمن اشاره به نقش تربیت بدنی و سلامت در نظام تعلیم و تربیت اظهار داشت: این حوزه بعنوان یکی از ۱۱ حوزه یادگیری آموزش و پرورش ایران به دنبال یادگیری و برقراری سلامت کامل جسمانی و روانی است. همینطور ایجاد زمینه هایی در جهت شناساندن روش های درست فعالیتهای جسمانی و هم شناسایی صحیح ارتقای توانایی های بدنی و تبیین روش های تفریحی سالم در حوزه محتوایی درس تربیت بدنی و سلامت است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش مطرح کرد: نقش این حوزه آن است که به کمک دانش اموزان می آید تا شایستگی لازم برای زندگیشان را به دست بیاورند.
حصیری افزود: امروزه جهانی سازی، سرعت گسترش اطلاعات، رشد فناوری، توسعه اقتصادی اجتماعی، تأثیر همسالان و رواج برخی ارزش های کاذب، جوامع همچون کشور ما را با مشکلاتی روبرو کرده است. ما با سیل عظیم نیازهای جدید مواجه و قانون شکنی و بحران های معنوی را شاهد می باشیم ازاین رو افراد و دانش آموزان هم احتیاج به الگو دارند و هم احتیاج به دانش و مهارت که به کمک آن با مسائل غیر قابل پیشبینی حاصل از اتفاقات، برخورد سازنده ای داشته باشند.
وی اظهار نمود: تربیت بدنی به روز شایستگی های لازم را برای دانش آموزان و زندگیشان فراهم می آورد. ما آداب تغذیه سالم، مسائل بهداشتی، آداب اجتماعی شدن را آنان، هویت یابی و خودآگاهی را هم آموزش داده و شیوه مراقبت از محیط زیست که یکی از نیازهای جامعه امروز است را آموزش داده و چگونگی مدیریت بحران را هم مانند مانور زلزله تعلیم می دهیم.

اسد حصیری ضمن ابراز احساس نیاز بیشتر در توجه به حوزه سلامت و مراقبت در مهرماه آینده و در صورت بازگشایی مدارس اظهار داشت: آیا ما برای مهرماه آینده فکری کرده ایم؟ اگر با واکسن مشکل کرونا حل شد آیا برنامه ای برای مهرماه دانش اموزان در حوزه مراقبت و سلامت ریخته ایم که من خواهشم از شما اصحاب رسانه این است که آنرا بعنوان مطالبه ملی در نظر داشته باشید.
معاون آموزش و پرورش استان بوشهر اضافه کرد: سال جاری وزارت آموزش و پرورش با عنایت به شرایط خاص حاکم از قرنطینه و ماندن بچه ها در خانه این نیاز را به خوبی احساس کرد که باید گامی بردارد که نسل آینده ما از سلامت جسمانی کامل برخوردار باشند.
وی اظهار داشت: از آنجائیکه تحقیقات نشان می دهد چاقی زمینه بیماری های زیادی را فراهم می آورد. مطالعات سال ۹۵ نشان داده است که حدود ۲۱ درصد کودکان و نوجوانان ما در سال ۹۵ در سنین مدرسه درگیر چاقی بوده اند. در پایش سال جاری که از راه حوزه تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش صورت گرفت حدود ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار دانش آموز در کل کشور در هفته تربیت بدنی در آبان ماه در این پایش ملی شرکت کرده اند. در این طرح دانش آموزان کل کشور باید قد و وزن خویش را به مدرسه اعلام می کردند که در استان ما حدود ۹۹درصد دانش آموزان اطلاعاتشان را وارد سامانه کردند و بوشهر جزو استان های اول در ثبت مرحله اول مشخصات دانش آموزان بود و پس از آن یک کارنامه سلامت برای هر دانش آموز صادر کردیم.
این مسئول بیان نمود: نتایج حاصل از این پایش نشان داد که ۶۴ درصد دانش آموزان کشور وزن طبیعی دارند و ۳۶ درصد وزن مناسب نداشتند و این ۳۶ درصد یا وزنی پایین تر از حد طبیعی یا بالاتر از آن داشتند و این یعنی از سال ۹۵ تا سال جاری از ۲۱ درصد به ۳۶ درصد رسیده ایم، یعنی شرایط مثبتی طی این چند سال طی نکرده ایم.
حصیری به اطلاعات دانش آموزان در سطح استان بوشهر اشاره کرده و اظهار داشت: دانش آموزان استان ما ۶۰ درصد وزن طبیعی و ۴۰ درصد هم وزن غیر طبیعی داشتند. از این ۴۰ درصد، ۲۱ درصد اضافه وزن داشتند، ما سیزدهمین استان دارای اضافه وزن دانش آموزان هستیم. و ۱۲ درصد دانش اموزان ما هم چاقی داشتند، که رتبه ۶ کشوری را در چاقی دانش آموزان داریم. از نظر میزان لاغری ۴.۵ درصد و رتبه ۱۴ کشور و از نظر میزان خیلی لاغری هم ۲.۵ درصد دانش آموزان ما خیلی لاغر هستند که ما باز متاسفانه رتبه ۷ کشوری را داریم.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان بوشهر سرانه فضای ورزشی دانش آموزی استان را مطلوب دانسته و اظهار داشت: استان بوشهر از نظر سرانه فضای ورزشی، با ۱۴۹ هزار و ۴۹۶ متر مربع رتبه اول را در کشور دارد. میانگین کشور ۳۳۶ هزارم متر مربع است که استان ما ۴۲۳ هزارم متر مربع سرانه فضای ورزشی برای هر دانش آموز دارد.
حصیری اضافه کرد: ما در آستانه ثبت مجدد اطلاعات سلامت دانش اموزان هستیم که سری قبل با کمک مراقبان سلامت و مدیران مدارس و مربیان و علوم پزشکی یک سری اطلاعات و راهنمایی و مشاوره تغذیه ای را در اختیار دانش اموزان قرار دادیم که البته از راه برنامه شاد و کانال های ویژه ای که در این برنامه وجود دارد اطلاعات مورد نیاز تغذیه ای را در اختیار آنها قرار دادیم.
وی بیان نمود: در سامانه شاد کانالی به نام سلامت داریم که تمام پیام های تغذیه ای در اختیار دانش آموزان و خانواده هایشان قرار گرفته است. همینطور کانالی به نام تربیت بدنی که اطلاعات در ارتباط با تغذیه و فعالیت جسمانی را در دسترسشان قرار داده ایم. ما ترویج نرمش صبحگاهی برای دانش اموزان را هم داریم که شیوه اجرای برنامه های ورزشی و نرمش را در اختیارشان قرار می دهد.
به گفته این مسئول هم اکنون پایش مجدد دانش آموزان شروع شده و باید قد و وزنشان را در اختیار آموزش و پرورش بگذارند تا با سری اول مقایسه شود. در این طرح که با نام اختصاری کوچ، یعنی کنترل وزن و چاقی شناخته می شود هدف کوچ کردن از زندگی ناسالم به سالم، کوچ از اضافه وزن به وزن طبیعی، کوچ از فعالیت ناسالم به فعالیت سالم، کوچ از تغذیه ناسالم به سمت تغذیه سالم می باشد. اختتامیه این طرح در فروردین ماه خواهد بود و در ۱۴ اسفند که روز نیکوکاری است به مناسبت توفیق در مدیریت وزن، دانش آموزان باید یک کار خیرخواهانه انجام دهند و در ۱۵ اسفند هم که روز درختکاری است یک درخت را بکارند.
معاون آموزش و پرورش افزود: ما در بحث قرص آهن و ویتامین دی همه دانش آموزان را تحت پوشش قرار دادیم، همینطور ما ۱۶۰ تیم دادرسی را با کمک هلال احمر تشکیل دادیم که هر تیم ده نفر یعنی در مجموع ۱۶۰۰ نفر دانش آموز برای مدیریت بحران است. ما ۳۱ هزار و پانصد نفر سفیران سلامت دانش آموز داریم که ۸۵۲۰ ساعت آموزش داشته اند.

حصیری تصریح کرد: سال جاری در مهرماه کاروان مهر بانشاط داشتیم که برای آن هم هزینه کردیم. سال جاری ۴ کلاس درس تربیت بدنی را در ۴ منطقه استان تا آخر سال اماده می نماییم که در فضاهای مناسب مدرسه محیطی برای ورزش دانش آموز مهیا می شود. همینطور ما به سمت مدارس پویا رفته ایم، مدارس پویا یعنی در ساعات غیر اموزشی هم دانش آموز با وسایل و طرح های موجود در دیوارها و مکان های مختلف مدرسه از وقت خود استفاده نماید.
وی افزود: کل مراقبین بهداشت ما در استان ۱۵۰ نفر است که البته نیاز است بیشتر شود و ما برای نخستین بار ۶۰ اتاق بهداشت شناسنامه دار برای دانش آموزان مجهز کردیم و می خواهیم برای ۶۰ مدرسه تا آخر هفته اینده ۸۰ اتاق دیگر هم اضافه نماییم، یعنی هر مراقب بهداشت یک اتاق داشته باشد، استان بوشهر نخستین استانی است که توانسته به تعداد مراقبین اتاق بهداشت داشته باشد.
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان بوشهر خاطرنشان کرد: استان بوشهر نخستین استانی بود که تلویزیون اینترنتی را طی این مدت راه انداخت و همینطور توانست از ظرفیت هنرستان ها برای تولید ماسک بهره برده و پس از آن هم توانستیم با کمک دانش موجود در آموزش و پرورش به سمت تولید مواد ضدعفونی برویم.1399/12/06
14:15:46
0.0 / 5
770
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه