توسط شركت های دانش بنیان؛

20 محصول نانویی ویژه خطوط هوایی تولید و ارائه شد

20 محصول نانویی ویژه خطوط هوایی تولید و ارائه شد

مدیر شبکه تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تجاری سازی ۲۰ محصول نانویی مورد نیاز ایرلاین های ایرانی توسط شرکتهای دانش بنیان و تحویل آنها به بازیگران این صنعت اطلاع داد.


رضا سلطان علیزاده روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص توضیح داد: روکش های صندلی، پارچه های پشت سری، دستمال کف سینی و رومیزی، موکت های کف، پتو و بالش هواپیما همچون محصولاتی است که با استفاده از فناوری نانو توسط چند شرکت دانش بنیان فعال در زمینه نانو جهت استفاده در کابین هواپیما تولید و به خطوط ایرلاین کشور عرضه شده است.
وی اضافه کرد: خواص آنتی باکتریال، کندسوز یا ضدحریق و آبگریز بودن همزمان محصولات با استفاده از فناوری نانو همچون مواردی است که هم اکنون مورد نظر ایرلاین های دنیا است.
وی خاطرنشان کرد: در ایران هم فناوران ایرانی در یک شرکت دانش بنیان همگام با تکنولوژی روز دنیا توانسته اند روکش صندلی هواپیما آنتی باکتریال، آبگریز و ضدحریق را با استفاده از فناوری نانو طراحی و تولید و به صنعت هواپیمایی کشور عرضه کنند که در مرحله پاس کردن تست های مربوطه است.
مدیر شبکه تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: روکش صندلی و موکت به این لحاظ خیلی مهم هستند چون بالاترین حد را در آتش زایی دارند این محصولات در خصوص کندسوزی است، الزامی که برای این محصولات در هواپیما وجود دارد این است که حداقل احتراق را درمواجه با آتش سوزی داشته باشند یعنی محصولات باید یا کندسوز یا نسوز باشد.
سلطان علیزاده با اشاره به اینکه این شرکت دانش فنی بافت پارچه های آنتی باکتریال وموکت نانویی دارد اضافه کرد: قیمت محصول ساخته شده آنتی باکتریال و ضد حریق این شرکت نسبت به نمونه خارجی ۵۰ درصد پایین تر است، با عنایت به انتشار کرونا در کشور، درحال حاضر همه ایرلاین های کشور از محصول آنتی باکتریال این شرکت استفاده می نمایند.
وی اظهار داشت: درتولید این محصول از نانوذرات استفاده شده است، محصولات صنعت هوایی که در ایرلاین ها استفاده می شود باید برای آنها فرم یک صادر شود، محصولات این شرکت دارای تاییدیه ایرلاین و سازمان هواپیمایی کشوری را دارد.
نانوفناوری یا نانوتکنولوژی ( Nanotechnology) به استفاده از مواد در ابعاد اتمی، مولکولی و فرامولکولی در کاربردهای صنعتی گفته می شود.

منبع:

1400/01/06
13:11:40
0.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه