در ادامه پویش تدبیر و امید

رئیس جمهوری امروز از 5 طرح ملی دانش بنیان و نوآوری رونمایی می نماید

رئیس جمهوری امروز از 5 طرح ملی دانش بنیان و نوآوری رونمایی می نماید

پنج طرح ملی دانش بنیان و نوآوری امروز - پنج شنبه - در شصت و یکمین برنامه افتتاح طرح های کلان ملی کشور با عنوان «پوشش تدبیر و امید برای جهش تولید» در استان های البرز، تهران و قزوین با سرمایه گذاری سه هزار و ۴۶۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۵۹۵ نفر افتتاح می شود.


به گزارش خبرنگار گروه آموزش ایرنا، راه اندازی خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶، آزمایشگاه ملی قوای محرکه، افتتاح طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی، رونمایی از ناحیه نوآوری دانشگاه شریف همچون طرح های دانش بنیان و نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که فردا با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و مدیران دولتی و بخش خصوصی شرکت کننده این طرح ها به بهره برداری می رسد.
همچنین افتتاح طرح تولید واکسن آنفلوآنزای فصلی (انسانی) و افتتاح خط تولید پنج محصول زیست فناوری شامل واکسن آنتی یرسین، پروبیوتیک تخصصی جلوگیری از سالمونلا، کرم اگزما پروبیوتیک، توکسین بایندر چهار جزیی پروبیوتیک، استارتر لبنی توسط دانش بنیان از دیگر طرح های ملی هستند که مورد بهره برداری قرار می گیرند.
در این پنج طرح در مجموع از اعتبار ریالی و ارزی دولت ۳۶۱ میلیارد تومان اعتبار ریالی در چارچوب وام و ۳۵ میلیون یورو اعتبار ارزی سرمایه گذاری شده است.
همچنین برای پنج طرح فوق یک هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان در بخش ریالی و ۲۰ میلیون یورو سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی انجام شده است.
در مجموع اجرای این طرح ها ۵۸۷ میلیون دلار کاهش ارزبری سالانه برای کشور به دنبال خواهد داشت.تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فصلی (انسانی) توسط یک شرکت دانش بنیان
واکسن آنفلوانزای فصلی انسانی در دنیا دارای یک بازار حدود یک و نیم میلیارد دوز واکسن است که چهار شرکت بزرگ تولید گنندگان اصلی و حدود ۱۰ شرکت هم تولید کنندگان منطقه ای این واکسن هستند.
شرکت دانش بنیان نیواد فارمد سلامت از سال ۹۷ فعالیت خویش را روی این طرح شروع کرد و الان موفق به تولید واکسن آنفلوآنزای انسانی به صورت نوترکیب و با امنیت بالا شده است که بعد از تولید ۲۰۰ هزار دوز از این واکسن و سپری کردن موفق تمامی تست های شیمیایی، آنالیتیکال و حیوانی الان در حال انجام مطالعه بالینی انسانی است.
با تولید این واکسن نه تنها نیاز کشور به این واکسن استراتژیک برطرف می شود بلکه سبب اشتغالزایی به صورت مستقیم حداقل ۶۰ نفر و غیر مستقیم ۱۵۰ نفر خواهد شد.
برای تولید این واکسن ۵۰ میلیارد تومان در چارچوب وام توسط دولت و ۵۰ میلیارد تومان از جانب بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
افتتاح طرح تولید یک رام قطار هفت واگنه مترویی
پروژه طراحی و ساخت یک رام قطار ملی مترو در جهت ماده ۵۴ برنامه ششم توسعه و لزوم دستیابی به ساخت داخل در صنعت ریلی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، مترو تهران و مجموعه ای از سازندگان مختلف در چارچوب تفاهمنامه چندجانیه از تیر ماه ۱۳۹۸ آغاز شد، این پروژه طراحی و ساخت یک رام قطار ۷ واگنه برای خطوط تهران را محقق کرده است که با بهره بردن از حداکثر ظرفیت های داخلی و توان شرکتهای دانش بنیان و غیر دانش بنیان صورت گرفته است.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در مجموع به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان و بخش خصوصی ۱۰۰ میلیارد تومان در این طرح سرمایه گزاری نموده اند.
با اجرای این طرح حدود هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم وغیر مستقیم ایجاد می شود و از ۱۳۰ میلیون دلار برای کشور کاهش ارزبری سالانه خواهد داشت.
بر اساس پیشبینی انجام شده ظرفیت تولید ۴۰۰ واگن مترویی در سال توسط ۴ کارخانه وجود دارد.
راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران و خط تولیدموتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶
ایجاد آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته (الکتریکی، هیبریدی و احتراقی) از آغاز سال ۹۸ بر مبنای تفاهمنامه سه جانبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه تهران و یک شرکت دانش بنیان شروع شده و بعد از اتمام عملیات ساختمانی، خرید تجهیزات مورد نیاز و نصب و راه اندازی هم اکنون آماده بهره برداری است.
ان آزمایشگاه پیشرفته ترین و مجهزترین آزمایشگاه طراحی و توسعه قوای محرکه (الکتریکی، هیبریدی، احتراقی) کشور است که قابلیت توسعه و آزمون انواع قوای محرکه برای خودرو های سبک و سنگین تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ و توان ۵۷۵ اسب بخار را دارد، با راه اندازی این آزمایشگاه، دانشگاه تهران جزو ۵ دانشگاه برتر دنیا در حوزه طراحی و توسعه قوای محرکه قرار می گیرد.
آزمایشگاه فوق نخستین آزمایشگاه کشور خواهد بود که قابلیت تست موتور خودرو های سنگین (اتوبوس، کامیون و تریلی) تا سطح استاندارد آلایندگی یورو ۶ را دارا است، با راه اندازی این آزمایشگاه از خروج مقدار قابل توجهی ارز بابت انجام تست های مربوطه در خارج از کشور جلوگیری می شود.
آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته نخستین آزمایشگاه داخل کشور خواهد بود که از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری منحصر به فرد برای توسعه و نگاشت ECU و TCU در سطح خودروسازان و تأمین کنندگان طراز اول دنیا استفاده شده است.
خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ در شهرک صنعتی کاسپین استان تهران توسط شرکت دانش بنیان تیوان در فضایی بالغ بر ۳۸ هزار متر مربع با ظرفیت تولید وآزمایش ۵۰۰هزار دستگاه موتور ۳ سیلندر در سال راه اندازی می شود.
راه اندازی خط تولید موتور سه سیلندر کم مصرف یورو ۶ و آزمایشگاه و راه اندازی آزمایشگاه ملی قوای محرکه پیشرفته در دانشگاه تهران با ۱۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۳۵ میلین یور و سرمایه گذاری ارزی دولت و ۴۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۲۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری بخش خصوصی با کاهش ۳۳۰ میلیون دلار ارزبری سالانه صورت گرفته است.
ایجاد ۱۵ هزار اشتغال با راه اندازی ناحیه نوآوری شریف
با تأسیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۹۵، مهم ترین برنامه ی این مجموعه هویت بخشی و توسعه زیست بوم شکل گرفته در مجاورت دانشگاه صنعتی شریف، تحت عنوان «ناحیه نوآوری شریف» قرار داده شد که باعث شتاب بخشی به روند شکل گیری و رشد کمی و کیفی شرکتهای نوآور در این ناحیه شده است.
ناحیه نوآوری شریف به مساحت ۲۵۰ هکتار در بین خیابان آزادی و سه بزرگراه شهید جناح، شیخ فضل الله نوری و یادگار امام(ره) واقع شده است و الان بیشتر از ۵۰۰ شـرکت، ۱۳ شــتابدهنده، ۶ صندوق و شرکت سرمایه گذاری، هشت مرکز نوآوری و ۲ فضای کار اشتراکی در آن مستقر هستند.
ناحیه نوآوری شریف، یک زیست بوم نوآوری مبتنی بر یک مکان جغرافیایی است، زیست بوم نوآوری به مجموعه ای از بازیگران اطلاق می شود که در راه شکل گیری کسب و کارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد کسب وکار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می پردازند.
امروزه زیست بوم ناحیه نوآوری شریف شاهد حضور انواع بازیگران یک زیست بوم نوآوری بوده است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می شوند، نقش های منحصر به فرد هر یک از بازیگران و هم افزایی و روابط متقابل میان آنها باعث ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب وکارهای نوآور در این منطقه شده است.
این ناحیه با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی و هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی به راه افتاده است.
معرفی ۵ محصول زیست فناوری دانش بنیان
پنج محصول دانش بنیان توسط شتاب دهنده لاکتوویژن، سایکل اول خویش را حدودا به اتمام رسیده اند و استارتاپ های فعال در دور اول آماده ورود به بازار شده اند که همچون محصولات این استارتاپ ها عبارتنداست:
استارتر لبنی شامل (استارترماست هم زده و استارتر ماست قالبی)
کشور ایران یکی بزرگ ترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات تخمیری لبنی در منطقه است، گردش مالی چند صد میلیون دلاری و تأثیر بسیار زیادی در سلامتی سبب شده است این حوزه از زمینه های پر اهمیت در صنعت غذا باشد.
بخش بزرگی از این صنعت از نظر مالی در اختیار وارد کنندگان است این در حالیست که ایرانی ها از دیرباز در تولید محصولات لبنی تبحر بالایی داشته اند و هم اکنون گنجینه ای غنی از میکرواورگانیسم های قابل استفاده در صنایع تخمیری لبنی در کشورعزیزمان وجود دارد.
استارترهای لبنی ارز بری بالای ۲۰ میلیون دلار دارند و جز موارد استراتژیک صنعت لبنیات محسوب می شوند، متاسفانه علیرغم گنجینه غنی و منتوعی از میکرواورگانیسم های مورد استفاده در صنعت غذا که در کشور وجود دارد این حجم بالای ارز از کشور خارج می شود تا استارتر لبنی به کشور وارد شود.
در شتابدهنده لاکتوویژن با تاکید بر دانش و تخصص متخصصین این حوزه و با بهره گیری از گنجینه غنی میکروب بومی منطقه همچون ماست های محلی، ترخینه و... توانسته اند استارتر لبنی مطابق با ذائقه و میل مردم کشور تولید کنند.
شتابدهنده لاکتوویژن با استقاده از ظرفیت تولیدی شرکت دانش بنیان تک ژن زیست قادر به تولید سالیانه ۲ میلیون واحد استارتر لبنی که این حجم از تولید قابلیت تأمین بیشتر از ۷۰ درصد نیاز کشور را دارد و می تواند علاوه بر کاهش احتیاج به واردات و خودکفایی تأثیر بسیار بالایی در کنترل قیمت لبنیات خواهد داشت.
واکسن آنتی یرسینیا
آبزی پروری یک صنعت کمپلکس، با رشد سریع و سود بالا و تولید سالمترین و با کیفیت ترین منبع پروتین حیوانی در دنیا شمرده می شود که بیماریها از مهم ترین چالشهای پیش روی این صنعت است، ازاین رو صنعت باید مرتب دنبال روشهایی برای بهبود سلامت گونه های پرورشی، بهبود روشهای، جلوگیری از بروز بیماری های خسارت زا و خسارت ناشی از بروز بیماریها سالانه دهها میلیارد دلار باشد.
روش های جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های باکتریایی و ویروسی آبزیان شامل استفاده از واکسن ها و پربیوتیک ها و مشتقات آنها است.
واکسیناسیون نقش بسیار مهمی در افزایش مقاومت ماهی، بهبود ضریب تبدیل غذایی ایفا می کند. یکی از مناسب ترین روش ها برای ایجاد مصونیت در مقابل بیماری، استفاده از روش واکسیناسیون است. استفاده از واکسن سبب کاهش تلفات ماهی ها با ضریب تأثیر بالای ۷۵ درصد می شوند لازم به ذکر است که باید فقط ماهیان سالم را واکسینه کرد.
استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها بعنوان تنها روش درمانی برای ماهی های مبتلا به بیماری های باکتریایی در کشور دارای معایب و مشکلاتی است.
آنتی بیوتیک برای بیماری های ویروسی هیچ اثری ندارد در واقع بیماری های ویروسی هیچ درمانی ندارند و تلفات ان ها صد در صد است. استفاده مداوم از آنتی بیوتیک ها منجر به بروز پدیده مقاومت آنتی بیوتیکی در گونه های پرورشی و مصرف کنندگان در دراز مدت می شود و باکتری را کاملا" حذف نمی کنند چونکه باکتریها به دور از استرس آنتی بیو تیک ها زنده می مانند از سوی دیگر ماهی های بیمار به علت کاهش اشتها نمی توانند به خوبی خوراک محتوی دارو را مصرف کنند.
مشکل مهم دیگر مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان آبزیان، اثرات مخرب آنها برروی محیط زیست و جانداران است، بنابراین اقدامات پیشگیرانه دراین امربسیارمهم وحائز اهمیت است. امروزه یکی از مناسبترین روش ها برای ایجاد مصونیت و پیشگیری در برابرانواع بیماری آبزیان، استفاده از روش واکسیناسیون است که به سبب مزایای فراوان آن، مورد توجه و استقبال قرارگرفته است.
استفاده از واکسن، سبب افزایش رشد آبزیان، کاهش تلفات ماهی های مصرفی، بهبود ضریب تبدیل غذایی، کاهش ضایعات، پیشگیری ونهایتا(به شرط استفاده صحیح از آن) سبب به حداقل رساندن ضررهای مالی درصنعت آبزی پروری می گردد.
به منظورافزایش اثرواکسن و بالا بردن سطح ایمنی، واکسن یادآور و مواد تحریک کننده پاسخ ایمنی هم بکاربرده می شود. این واکسن ها برای جلوگیری از بیماری های "یرسینیوزیس"، "استرپتوکوکوزیس"، "لاکتوکوکوزیس" و "وی اچ اس" که در مزارع قزل آلای کشور بسیار شایع است به کار می آید. همینطور در گونه های مختلفی همچون ماهیان خاویاری، سی باس، شانک، هامور وکپور ماهیان هم می تواند استفاده گردد.
تولید این واکسن بومی علاوه بر ارتقا سطح سلامت جامعه و گسترش صنعت آبزیان موجبات صرفه جویی ارزی بیشتر از ۲ میلیون دلاری در سال شده و در صورت گسترش زیرساخت بازار نزدیک به یک میلیون دلار صادرات در سال را دارد. این محصول حاصل فعالیت یک تیم از متخصصان حوزه دامپزشکی و میکروبیولوژی و از خروجی های موفق شتابدهنده لاکتوویژن است.
کرم کنترل کننده اگزما پروبیوتیک
بازار جهانی محصولات آرایشی پروبیوتیک در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۱.۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده است. محبوبیت پروبیوتیک ها بعنوان یک ماده اصلی کاربردی که در مقابل مشکلات مختلف پوستی مانند آکنه، چین و چروک و لکه های پوستی موثر است، پیشبینی می شود که همچنان یکی از عوامل مطلوب در سالهای آتی باقی بماند.
در طی چند سال گذشته، نفوذ پروبیوتیک ها در بخش لوازم آرایشی بالا رفته است چونکه مصرف کنندگان به صورت فزاینده در حال پشتیبانی از لوازم آرایشی با مواد طبیعی هستند و مخالف محصولات با مواد شیمیایی، همینطور افزایش آگاهی در مورد شواهد و کارآیی بالینی آنها هم بر رشد آنها افزوده است. پیشبینی شده بازار جهانی این محصولات در سال ۲۰۲۵ به ۳۷.۵ میلیون دلار می رسد.
برند نوتراکرم پارس برای این محصولات تخصیص داده شده و ثبت شده است محصول اول این برند درحال لانچ شدن در بازار است.
یکی ازموارد مهم وپراهمیت در روند درمان پوستهای صدمه دیده و حساس قدرت آبرسانی، بازسازی سلولی، ایجاد روند درمان علمی وموثر، کاهش التهاب ها و خارش هایی که سبب مختل شدن زندگی روزانه فرد می شود است، این کرم به سبب داشتن سویه های مختلف پروبیوتیکی همراه با مواد موثره ایی چون بیسابولول، روغن کالندولا، ویتامین E، دی پنتونول و... به صورت سینرژیسم سبب کاهش التهاب و خارش پوستی همراه افزایش قدرت بازسازی سلولی می شود.
این محصول دارای قدرت آبرسانی قوی به پوست است و با تقویت کنندگی سد دفاعی پوست علاوه بر اینکه مانع از تبخیر آب از لایه های عمیق پوست شده بلکه وجود مواد موثره آب رسان سبب آبرسانی قوی به پوست میشود در نتیجه به صورت موثری سبب بهبود التهابات ناشی از درمان ها و صدمه های پوستی، خشکی های شدید پوست میشود و درنهایت سبب این محصول به صورت یک تیوپ کرم ۷۵ ML است که علاوه برلیزات سویه های مختلف پروبیوتیک و متابولیت های آنها که اثرات مثبت آن بر پوست طی مطالعات مختلف به اثبات رسیده از از مواد موثره دیگری مانند روغن کالندولا بعنوان ضد التهاب، ترمیم کننده صدمه پوستی، التیام بخش، بیسابولول بعنوان ضد التهاب، محافظ، آلانتوئین ضد تحریک، ترمیم کننده، بازسازی لایه شاخی پوست، مرطوب کننده، توکوفریل استات بعنوان ترمیم زخم و خارش، آنتی اکسیدان، مرطوب کننده، دی پنتونول ترمیم کننده، مرطوب کننده، ضد التهاب، نیاسینامید بعنوان ضد التهاب، ترمیم سد دفاعی وکاهش حساسیت پوست استفاده شده که همگی به صورت سینرژیسم در مدت زمان کوتاهی سبب ترمیم و بازسازی سلول همراه آبرسانی قوی می شود در نتیجه پوست دارای ظاهری شفاف، نرم و یکنواخت بدون التهاب و خارش و هم محافظت از پوست می شود.
توکسین بایندر
ایران یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان و پرورش دهندگان دام در منطقه و دنیا است، خوراک دام به واسطه روش تولید و مصرف می تواند حاوی مقادیری بالایی از سموم و توکسین های مختلف باشد.
از مهم ترین سمومی که در جیره غذایی دام وجود دارد آلفا توکسین است آفلاتوکسین ها امکان دارد سبب کاهش تولید حیوانات (شیر، تخم مرغ، گوشت و…)، سرکوب سیستم ایمنی بدن، سرطان زایی و جهش های ژنتیکی شوند. همینطور آفلاتوکسین ها می توانند در شیر، گوشت یا تخم مرغ هم موجود باشند که از خوراک های آلوده حیوانات به این فراورده ها منتقل می شوند.
بر اساس تحقیقات علمی، ثابت شده است که آفلاتوکسین B۱ در بروز سرطان کبد، سقط جنین و... در انسان نقش دارد. روش های مختلفی برای جذب و خنثی سازی آفلاتوکسین ها در خوراک حیوانات عرضه شده است که بهترین و موثر ترین آنها استفاده از توکسین بایندرها در خوراک حیوانات می باشد. شرکت تک ژن زیست با تاکید بر دانش متخصصان توانسته است محصول توکسین بایندر ۴ جزئی بر پایه باکتری های اسید لاکتیک را ثبت پتنت کند که در دنیا بی همتا است.
توکسین بایندر تک ژن زیست نسبت به نمونه های مشابه خارجی که نهایتا دو جزئی بوده و با بهره گیری از یک ماده معدنی ساخته شده اند برتری هایی همچون ۴ جزئی بودن، استفاده از دیواره مخمر به جای ماده معدنی و استفاده باکتری اسید لاکتیک نام برد که علاوه بر جذب آلفاتوکسین سبب تقویت سیستم گوارش دام هم می شود. ظرفیت تولید شرکت دانش بنیان تک ژن زیست بیشتر از هزار و ۷۰۰۰ تن در سال است، این حجم بیشتر از ۵۰ درصد از نیاز داخل را پوشش خواهد داد که باعث پیشگیری از خروج سالیانه بیشتر از ۱۰ میلیون دلار ارز از کشور خواهد شد.
پروبیوتیک تخصصی جلوگیری از سالمونلا
امروزه صنعت پرورش طیور نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است. محدودیت در استفاده از آنتی بیوتیک ها بعنوان محرک رشد در تغذیه دام و طیور سبب شده که محققین در جستجوی افزودنی های خوراکی دیگری باشند که عملکرد و سلامت حیوان را تضمین کنند و در عین حال پرورش طیور با صرفه اقتصادی بیشتری همراه باشد. این امر سبب استفاده از آنزیم ها، پروبیوتیک ها، پری بیوتیک ها، اسیدهای آلی در خوراک شده است.
تحقیقات نشان داده است که استفاده از پروبیوتیک ها بعنوان افزودنی های خوراکی میکروبی در جیره طیور می تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد. پروبیوتیک ها از راه بهبود تعادل میکروبی روده طیور سبب بهبود رشد، عملکرد، سلامت و پاسخ ایمنی بدن حیوان و کارایی خوراک می شوند. این میکروارگانیسم ها نه تنها ایجاد بیماری نمی کنند، بلکه از تکثیر و رشد باکتری های بیماری زا هم در دستگاه گوارش طیور جلوگیری کرده و باعث افزایش میکروفلور مفید در سیستم گوارش طیور می شوند.
تحقیقات انجام شده با جوجه های گوشتی یک پاسخ مثبت در عملکرد آنها به مکمل پروبیوتیکی اضافه شده در جیره را نشان داده است که استفاده از پروبیوتیک ها تولید ترکیبات سمی توسط باکتری ها را کم می کنند و یک تغییر در ریخت شناسی دیواره روده بوجود آورده و تشکیل کلنی بیماری زا را در روده کم می کنند ازاین رو مانع آُسیب رسیدن به سلول های پوششی می گردند. در نتیجه استفاده از پروبیوتیک ها به جهت جلوگیری از عفونت های روده ای نکروتیک و کاهش جمعیت باکتری سالمونلا، سبب پیشگیری از تلفات و کاهش عملکرد جوجه های گوشتی می شود.منبع:

1400/01/19
23:00:12
0.0 / 5
550
تگهای خبر: آموزش , استارتاپ , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه