غربالگری مشكلات قامتی دانش آموزان در برنامه سنجش سلامت

غربالگری مشكلات قامتی دانش آموزان در برنامه سنجش سلامت

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: فقر حرکتی یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزان است و امسال با همکاری معاونت تربیت بدنی، غربالگری مشکلات قامتی دانش آموزان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی صورت خواهد گرفت و بزودی شیوه نامه غربالگری مشکلات قامتی به استان ها ارسال و مدیران مراکز سنجش هم آموزش های لازم را دریافت می کنند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، در نشست مشترک حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش و حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی که در محل سازمان آموزش و پرورش استثنایی برگزار شد بر سنجش صلاحیت های حرکتی نوآموزان بدو ورود به دبستان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی سالجاری تاکید شد.
دکتر سید جواد حسینی در این جلسه با اشاره به اینکه تربیت بدنی و ورزش یکی از ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین است که به صورت مستقیم بر روی پنج ساحت دیگر تأثیر دارد اظهار نمود: نگاه معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در فعالیت ها نوآورانه، ریسک پذیر و سنجش پذیر است و برنامه های بسیار خوبی در سطح ملی در این عرصه انجام شده است که نمونه موفق آن طرح کنترل چاقی کودکان است.

حسینی با اشاره به اینکه انجام فعالیتهای ورزشی از ضروریات دانش آموزان استثنایی است اظهار داشت: دانش آموزان با نیازهای ویژه به علت شرایط جسمانی خود بیشتر از دیگر دانش آموزان به فعالیتهای ورزشی و تربیت بدنی نیاز دارند.

وی ادامه داد: امسال بسته تحولی تربیت بدنی دانش آموزان استثنایی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی تدوین و اجرا می گردد.

معاون وزیر با اشاره به اینکه فعالیتهای آموزش و پرورش استثنایی مینیاتوری از فعالیتهای وزارت آموزش و پرورش است اظهار داشت: آموزش و وپرورش استثنایی علاوه بر خدمات تعلیم و تربیت و توانبخشی به دانش آموزان استثنایی خدماتی دیگری هم به آموزش و پرورش عادی عرضه میکند که یکی از بزرگترین این خدمات برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی تمامی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی است.

وی اظهار داشت: سال قبل و باوجود شرایط کرونایی ۹۸.۸ درصد نوآموزان بدو ورود به دبستان مورد سنجش قرار گرفتند.
حسینی ضمن اشاره به نوآوریهای برنامه سنجش امسال اظهار داشت: غربالگری نشانگان مشکلات یادگیری نوآموزان در ۵ استان به صورت پایلوت و انجام تست های نارسا خوانی و پردازش شنیداری همچون نوآوریها در برنامه سنجش سالجاری است.

وی ادامه داد: فقر حرکتی یکی از بزرگترین مشکلات دانش آموزان است و امسال با همکاری معاونت تربیت بدنی، غربالگری مشکلات قامتی دانش آموزان در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی صورت خواهد گرفت.

حسینی خاطرنشان کرد: بزودی شیوه نامه غربالگری مشکلات قامتی به استان ها ارسال خواهد شد و مدیران مراکز سنجش هم آموزش های لازم در این خصوص را خواهند دید.

حسینی در انتها خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی اطلاعات گرانبهایی است که باید این اطلاعات در اختیار تمامی بخش های آموزش و پرورش قرار گیرد.

در این جلسه حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش هم با اشاره به اینکه توانایی های حرکتی کودکان از ۲ سالگی تا ۶ سالگی شکل می گیرد اظهار نمود: همانند رشد شناختی و ذهنی در حوزه حرکت هم دوران طلایی وجود دارد و خیلی از دانش آموزان با فقر حرکتی وارد مدرسه می شوند

‏وی اضافه کرد: توانایی حرکتی دوران پیش از مدرسه برخی دانش آموزان ضعیف است و این دانش آموزان با ناتوانی حرکتی وارد مدرسه شود که باعث مشکلات عدیده ای در سالهای بعدی این دانش آموزان می شود.

حمیدی افزود: باتوجه به این که سازمان آموزش و پرورش استثنایی هرساله برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی را در دستور کار دارد میتوان از این فرصت برای سنجش شایستگی های حرکتی نوآموزان بدو ورود به دبستان بهره برد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، وی ادامه داد: تمامی فرآیند اجرای این برنامه از جانب معاونت تربیت بدنی و با نظارت و راهبری سازمان آموزش و پرورش استثنایی در پایگاه های سنجش انجام خواهد. شد.

حمیدی خاطرنشان کرد: هدف از انجام این برنامه این است که مشخص شود الفبای حرکتی کودکان در چه وضعیتی قرار دارد تا بتوان برای حل مشکلات دانش آموزان دارای مشکلات حرکتی برنامه ریزی کرد.1400/03/21
11:29:27
0.0 / 5
289
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه