سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا:

تمام دانشجویان تا آخر پاییز واكسینه می شوند

تمام دانشجویان تا آخر پاییز واكسینه می شوند

به گزارش پروژه آسان معاون بهداشت وزارت بهداشت با تکیه بر لزوم آغاز آموزش حضوری مدارس و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، از واکسیناسیون اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه های در مردادماه جاری و واکسیناسیون کلیه دانشجویان تا آخر فصل پاییز اطلاع داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در نشست "هم اندیشی برنامه ریزی آغاز آموزش حضوری دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در سال تحصیلی پیش رو" که به میزبانی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و با حضور معاونان فرهنگی و دانشجویی و آموزش وزارت خانه های بهداشت و علوم و همینطور رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و رؤسای دانشگاه های شریف، تهران و شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: در مورد وضعیت واکسیناسیون در کشور باید گفت با این حجم از بدعهدی هایی که در حوزه واکسن با آن روبه رو هستیم، روی خارجی ها نمی توان خیلی حساب باز کرد، اما ان شاءالله در هفته آینده مبحث ورود واکسن داخلی را خواهیم داشت تا بتوانیم در این عرصه پاسخگو باشیم.
وی با بیان اینکه هموطنان عزیزمان در سنین ۷۰ سال به بالا در کشور واکسینه شده اند، اظهار داشت: بنا بود تا آخر خردادماه هموطنان عزیزمان در سنین ۶۰ سال به بالا را بتوانیم واکسینه نماییم که با توافقی که در این خصوص صورت گرفته است و بر مبنای پیشبینی که وجود دارد، این عزیزان تا نیمه تیرماه واکسینه خواهند شد.

بیش از آغاز آموزش حضوری دانشگاه ها نگران مدارس هستیم
معاون وزارت بهداشت در مورد امکان واکسیناسیون دانشجویان جهت آغاز آموزش حضوری دانشگاه ها، اظهار داشت: در این خصوص بنده آنقدر که نگران شروع آموزش حضوری مدارس هستم، نگرانی در مورد دانشجویان ندارم چونکه دانشجویان بالغ هستند و به هر نحوی دارای ابزار و تجهیزات الکترونیکی در این خصوص می باشند که به آنها اجازه می دهد بتوانند به هر شکلی دروس را به شکل مجازی بگذرانند اما در حوزه دانش آموزان نیازمند تصمیم جدی هستیم، خصوصا برای مدارس ابتدایی تا نظام آموزشی بیشتر از این گرفتار آسیب و صدمه نشود.
رییسی با بیان اینکه دانش آموز مقطع اول ابتدایی که نه نیکمت و همکلاسی و نه زنگ استراحت و هم شاگردی را دیده است، گرفتار صدمات بسیار در حوزه آموزش خصوصا در پایه اول خواهند شد، اظهار داشت: ما حالا برخی دانش آموزان دوم ابتدایی را داریم که خواندن را آموختند، اما نوشتن را نیاموختند که این بسیار نگران کننده است.

افزایش مشکلات اجتماعی با بسته بودن مدارس
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در چنین شرایطی، مشکلات اجتماعی مانند افزایش تعداد کودکان کار، ازدواج در سنین پایین و ترک تحصیل دانش آموزان افزایش قابل توجهی داشته است که این صدمه ها به این راحتی قابل جبران نخواهد بود. بر این اساس آغاز آموزش حضوری مدارس و دانشگاه ها باید از اولویت های ما باشد تا بتوانیم مشکلات بوجود آمده در این عرصه را تا حدودی رفع نماییم.

دانشجویان تا انتهای فصل پاییز واکسینه خواهند شد
وی با تکیه بر اینکه ما باید اصل را بر آغاز آموزش حضوری بگذاریم و در راه تهیه ابزار، در مورد واکسن هم شرایط خویش را مورد بررسی قرار دهیم، تصریح کرد: در مورد واکسیناسیون دانشگاهیان، ما می توانیم در مردادماه جاری ۲۰۰ هزار نفر یعنی مجموع اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه های وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد را واکسینه کرده و در ادامه در شهریور ماه جاری ۵۰۰ هزار نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: این تعداد در حوزه دانشجویان در مهرماه به یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت و در آبان ماه هم یک میلیون نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد. در ادامه از تعداد مجموع دانشجویان، هر تعداد که واکسینه نشده بودند، در آذر ماه واکسینه خواهند شد. برنامه ریزی و اولویت بندی دانشگاه های کشور در مورد بازگشایی باید بر مبنای اعداد اعلامی باشد که در نهایت تا انتهای فصل پاییز واکسیناسیون کلیه دانشجویان در کشور را خواهیم داشت.

در صورت انجام واکسیناسیون، ایمنی بطور قطع ایجاد خواهد شد
رئیسی با بیان اینکه در صورتیکه واکسیناسیون را انجام دهیم ایمنی بطور قطع ایجاد خواهد شد، اظهار داشت: البته امکان دارد برای واکسنی این ایمنی حدود ۸۰ درصد باشد، یعنی ۲۰ درصد افرادی که واکسن مربوطه را تزریق کرده اند مبتلا شوند اما این تعداد نه بستری خواهند شد و نه مرگ و میر خواهند داشت. با توجه به اینکه اغلب دانشجویان جوان هستند و به همین جهت دارای قدرت بدنی بیشتری می باشند، اساتید و کارکنان را که در سنین بالاتری قرار دارند در مرداد ماه واکسن خواهیم زد.
وی در مورد نوع واکسن های تزریقی به دانشجویان، اظهار داشت: واکسن های تزریقی به دانشجویان امکان دارد داخلی یا خارجی باشد، در این خصوص هم اکنون نمی توان تصمیم گیری کرد.
معاون وزارت بهداشت با تکیه بر اهمیت استانداردسازی خوابگاه های دانشجویی، اظهار داشت: کرونا به ما آموخت که در مورد تهویه فضای دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی نیازمند بازبینی جدی هستیم. داشتن پنجره های استاندارد در محیط خوابگاه و داشتن تهویه طبیعی کمک شایانی به ما در راه مبارزه با کرونا خواهد نمود.
وی با بیان اینکه از همه مسئولان می خواهم با تمام توان خود برای آغاز آموزش حضوری دانشگاه ها برنامه ریزی کنند چونکه بسته بودن دانشگاه ها و مدارس و تکیه بر آموزش های مجازی روح جامعه را تحت تأثیر قرار داده است، اظهار داشت: باید دغدغه شما مسؤلان بعنوان نمایندگان وزارت علوم و وزارت بهداشت در حوزه فرهنگی و دانشجویی در چارچوب نامه ای جهت آغاز آموزش حضوری دانشگاه ها در ستاد ملی عنوان و طرح شده و مصوب شود.

واکسیناسیون دانشجویان در فضای دانشگاهی انجام شود
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان داشت: پیش فرض من این است فضای دانشگاهی هر دانشگاه جهت واکسیناسیون دانشجویان مورد استفاده قرار گیرد، تا دانشجویان پراکنده نشوند و استاد و دانشجو در همان فضای علمی و آکادمیک خود واکسینه شوند. اگر دانشجوی دانشگاهی در شهر خودش بود و در فضای دانشگاه حضور نداشت، می تواند در دانشگاه شهر خود تزریق را انجام دهد که این تزریق با ارائه کارت دانشجویی و بر مبنای لیستی است که دانشگاه ها به ما ارائه می دهند.
وی در مورد ورود واکسن از راه شرکتهای خصوصی، اظهار داشت: بیان این گونه نظرات از جانب برخی در جامعه بازار سیاه و بحث واکسن های تقلبی را توسعه خواهد داد. تابحال هیچ بخش خصوصی نتوانسته است یک دز واکسن وارد کشور کند، چونکه واکسن حالا یک کالای سلامت نیست بلکه موضوعی سیاسی شده است و دولت ها با یکدیگر در این خصوص معامله می کنند. هیچ شرکتی نمی تواند از یک دولت خرید واکسن کند بلکه ما باید بعنوان دولت آن شرکت را معرفی نماییم.

۸۴ درصد واکسن های جهان را تنها ۵ کشور بهره برده اند

۲۰۰ میلیون دز واکسن در آمریکا و انگلیس ظرف یک هفته آینده منقضی خواهد شد

رییسی در این خصوص افزود: هم اکنون ۸۴ درصد واکسن های جهان را تنها ۵ کشور بهره برده اند و این یک آپارتاید وحشتناک است. هم اکنون ۲۰۰ میلیون دز واکسن در آمریکا و انگلیس ظرف یک هفته آینده منقضی خواهد شد اما این تعداد را به هیچ کشوری نمی دهند و دور خواهند ریخت. این کشورها دنبال این هستند که پاسپورت واکسن درست کنند به این معنا که فردی که واکسن زده است به هر کشوری که خواست می تواند سفر کند اما فردی که به واکسن دسترسی نداشته است این امکان را نداشته باشد، که این نوعی تحقیر کشورها است.
معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: در سبد واکسن کوواکس ما ۱۶.۸ میلیون دز واکسن خریداری نموده ایم که تابحال تنها دو میلیون از این تعداد تأمین شده است. واکسن داخلی در صورت گرفتن مجوزها در تیرماه حدود ۳ میلیون، در مردادماه به شش میلیون و در ادامه به هشت میلیون جهت تزریق خواهد رسید.

تزریق دز اول واکسن به همه گروه های هدف تا آخر سال

لزوم قرارداد با چین و خرید واکسن برای کودکان
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، رییسی افزود: ما بطور قطع تا آخر سال دز اول واکسن را به همه گروه های هدف خواهیم زد، اما اکنون استراتژی دولت باید این باشد که با چین قرارداد ببندیم تا واکسن این کشور که برای کودکان ۵ سال به بالا تایید شده است را خریداری نماییم چونکه دانش آموزان به سبب دوری از مدرسه درحال صدمه هستند.
وی با بیان اینکه فردی که واکسن زده است ناقل و حامل ویروس می باشد و می تواند خانواده را گرفتار کند، بیان داشت: در دنیا تحقیق شده است که رستوران ها بیشترین انتقال ویروس را انجام می دهند، ازاین رو یکی از مکان هایی که باید دقت شود تا انتقال ویروس در فضای دانشگاهی در آن رخ ندهد، سلف سرویس ها و غذاخوری های دانشجویان و اساتید است. بهتر است غذاها را به شکل بیرون بر در اختیار دانشجویان قرار دهند، در فضای دانشگاهی هم در فضای بسته اصلا غذا سرو نشود و در فضای باز صورت گیرد.1400/03/23
09:54:24
0.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه