بالگرد مریخی ناسا بیشتر از یك مایل پرواز كرد

بالگرد مریخی ناسا بیشتر از یك مایل پرواز كرد

به گزارش پروژه آسان بالگرد مریخی ناسا در دهمین پرواز خود بر فراز سیاره سرخ مریخ از مرز یک مایل (۱.۶ کیلومتر) مسافت پرواز خود عبور کرد.


به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، بالگرد مریخی ناسا به نام «نبوغ» روز شنبه ۲۴ ژوئیه ( ۲ مرداد) دهمین پرواز خویش را بر فراز سیاره مریخ در یک منطقه صخره ای به نام «لبه های برآمده» انجام داد.
دهمین پرواز نبوغ پرخطرترین آنها به حساب می آید. در این پرواز نبوغ خویش را به ارتفاع ۱۲ متر بالای سطح مریخ رساند، پس از سوی جنوب از جنوب غربی به سمت مجموعه ای از برجستگی های صخره ای به نام «لبه های برآمده» رفت و پس از دور زدن به یک منطقه فرود در فاصله حدود ۱۰۰ متری در غرب محل اولیه بلند شدنش بازگشت.
با انجام این پرواز، مجموع مسافتی که «نبوغ» تاکنون روی مریخ پیموده است، از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) گذشت.
این پرواز باید حدود ۲ دقیقه و ۴۵ ثانیه طول کشیده باشد و در این مدت انتظار می رود که از دیدگاه متفاوت تصاویری در مسیرش گرفته باشد.
پرواز دهم نبوغ شاخص مهمی شمرده می شود، چونکه بدین سان این بالگرد دو برابر شمار پروازهای در اصل طراحی شده بوسیله مهندسان ناسا را انجام داده است.
ناسا انتظار داشت که بالگرد نبوغ در پرواز چهارم یا پنجمش هنگامی به حد نهایی سرعت و توانش برسد، سقوط کند.
اما نبوغ بارها از انتظارات فراتر رفت. حتی هنگامی در پرواز ششمش در ماه مه (اردیبهشت) به دلیل یک اشکال فنی در میانه هوا تعادلش را از دست داد، توانست به سلامت فرود آید.
برنامه بالگرد نبوغ بعنوان یک نمایشگر فناوری آغاز شد، اما ناسا بعد از پرواز چهارم در اواخر ماه مه یک مأموریت ثانوی هم به آن داد.
نبوغ از آن هنگام به بعد آغاز به کاوش در پهنه های جدید مریخ و آزمایش عملیاتی کرده است که ناسا امکان دارد بخواهد با بالگردهای فضایی آینده اش انجام دهد.
نبوغ در آخرین پروازهایش به اکتشاف نواحی کاوش نشده «دهانه جیزرو» - یک دهانه برخوردی که حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش با آب پر بود- پرداخت و هر بار در نقاط جدیدی در آن فرود آمد.
کاوشگر «استقامت» ناسا بعد از فرود بر سطح مریخ در ماه فوریه، بالگرد نبوغ را بر سطح این سیاره سرخ پیاده کرد. این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت هم مشاهده می شود. این بالگرد از چهار بال کربنی ساخته شده که به دو موتور جداگانه متصل شده اند و در جهت مخالف هم می چرخند. سرعت چرخش موتور این بالگرد ۳۷ دور بر دقیقه می رسد، در صورتیکه میانگین سرعت موتور یک بالگرد معمولی روی زمین ۴۵۰ دور بر دقیقه است. همینطور این بالگرد، از صفحات خورشیدی برای شارژ باتری لیتیوم-یون و پرواز خود بهره برده است.
کاوشگر استقامت روز پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرده بود.


1400/05/08
12:29:16
0.0 / 5
175
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شاخص , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه