کشف ارواح متحرک در فضا

کشف ارواح متحرک در فضا

به گزارش پروژه آسان ستاره شناسان استرالیایی موفق به کشف ابری از الکترون های شناور در فضا شده اند که به نظر می آید شبیه دو شبح درحال حرکت در کیهان هستند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی فیوچریسم، «ری نوریس»، ستاره شناس و استاد دانشکده علوم در دانشگاه «وسترن» سیدنی، در مقاله در مجله Cosmos توضیح می دهد که چگونه تیم او دو کهکشان رادیویی را با سیاهچاله های بزرگ در مرکز هر یک کشف کرد.
این سیاه چاله ها جت هایی از الکترون ها را پرتاب می کنند که به اشکال عجیب و غریبی خم می شوند و توسط باد بین کهکشانی به حرکت در می آیند.
این ارواح متحرک در واقع ابرهای عجیب الکترونی در اطراف کهکشان ها هستند که حدودا یک میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارند. این ابرها شبیه دو روح درحال انجام حرکات موزون هستند.
این کشف در نخستین آزمایش پروژه «نقشه تکاملی جهان» (EMU) انجام گرفت. پروژه «نقشه تکاملی جهان» متشکل از گروهی شامل بیشتر از ۴۰۰ محقق است که به بررسی منابع امواج رادیویی می پردازند.
پروفسور نوریس محقق اصلی این پروژه می گوید: ما به شگفت زده شدن عادت کرده ایم. وقتی مکان هایی را که پیش از این هیچ تلسکوپی رصد نکرده، مشاهده می کنید احتمال کشف موارد جدید وجود دارد.
زمانی که محققان این ارواح متحرک را دیدند نمی دانستند با چه چیزی طرف هستند و به مدت یک هفته برای درک ماهیت این ارواح روی آنها کار کردند و در کمال تعجب دریافتند که این دو، کهکشان های میزبان هستند.
این کهکشان ها حاوی دو سیاه چاله عظیم بودند که در مرکز آنها قرار داشت و پرتوهایی از آن خارج می شد.
البته این ارواح متحرک، تنها یافته اعجاب انگیز پروژه EMU نبودند. این تیم همینطور مجموعه ای از امواج مرموز رادیویی را کشف کرده است که یک میلیون سال نوری را در سرتاسر کهکشان ها پوشش می دهد.
به گفته نوریس، این پدیده که «حلقه های رادیویی عجیب و غریب» نامیده می شود، هنوز برای محققان یک راز است.


منبع:

1400/05/20
10:05:19
0.0 / 5
219
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه