معاون وزیر آموزش و پرورش:

پیشنهاد تغییر سهم سوابق در کنکور

پیشنهاد تغییر سهم سوابق در کنکور

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ما مایل هستیم سهم سوابق تحصیلی بیشتر باشد که فعلا توافق جمعی در حال حاضر روی ۶۰ درصد است، درباره ایمنی و استاندارد برگزاری امتحانات نهایی توضیحات و پیشنهاداتی ارائه کرد.


علیرضا کمرئی با اشاره به مصوبه کنکوری اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: یک اتفاق خوبی که در مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب وجود دارد این است که تأثیر سوابق تحصیلی بالا رفته است.
وی اضافه کرد: در قالب کشورهای دنیا سوابق تحصیلی یکی از مبانی تعیین کننده در سنجش و پذیرش دانشگاه هاست. پس کلیات خوب است اما این که چقدر باید سهم سوابق تحصیلی باشد؟ این مساله به نوع نگاه ما و به مناسباتی که بین دانشگاه و آموزش عمومی وجود دارد باز می گردد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه از نظر ما امتحانات نهایی از اعتبار قابل توجهی برخوردارست اظهار داشت: هم امتحانات دارای اعتبار است، هم از نظر تخصصی دارای روایی است. به این معنا که چیزی که باید بسنجد را می سنجد. برخلاف کنکور که تکنیک های تست زنی و مهارت های دانش آموز در تست زنی و میان بر زدن ها را و نه فهم عمیق را می سنجد.
کمرئی افزود: این در حالیست که سؤالات تشریحی امتحان نهایی، اهداف تحصیلی را می سنجد. وقتی که طراح سؤال در مرکز سنجش، سؤالات امتحان نهایی را طرح می کند باید اصول سنجش و اندازه گیری را هم از نظر دشواری سؤالات و هم از نظر اهداف درسی لحاظ کند.
وی با اشاره به این که وقتی یک آزمون اهداف درسی را می سنجد به آن آزمون پیشرفت تحصیلی می گویند عنوان کرد: کنکور مدعی است که آزمون پیشرفت تحصیلی را انجام می دهد؛ در صورتیکه از نظر ما اینطور نیست چون به اهداف تحصیلی توجه ندارد بلکه هرچقدر سؤالات را مشکل تر طرح کند و بتواند دانش آموزان را تفکیک کند، برایشان مهمتر است. آزمون ها در آموزش و پرورش، ملاک محور و در کنکور، هنجار محور است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه بعد از نظر ما مهم این است که سابقه تحصیلی بتواند تمام عیار در گزینش دانشگاه تعیین کننده باشد، چون در حال حاضر آموزش و پرورش را مقدمه و آماده کننده نیرو برای ورود به دانشگاه نمی دانیم اظهار داشت: این تلقی که دانش آموز در سیستم آموزش و پرورش قابلیت هایی را از نظر علمی کسب کند که در آزمون های بعدی در هر کجا موفق و در خدمت آموزش عالی باشد، بصورت مطلق مصداق ندارد؛ بلکه معتقدیم آموزش و پرورش اهداف معینی در هر کشوری دارد و آن هم تربیت دانش آموزان است. آموزش و پرورش باید شهروندانی آگاه با خاصیت هایی که در سند تحول است تربیت و بتواند به این اهداف نائل شود.
کمرئی اضافه کرد: حال این که دانشگاه مایل است ۴۰ درصد از این سوابق تحصیلی استفاده نماید یا ۵۰ درصد یا ۶۰ درصد، امری است که به خودشان بر می گردد، اما ما به دنبال این هستیم که تأثیر سوابق تحصیلی بالا باشد. بعد از این منظر نمی توانیم بگوییم ۶۰ درصد تاثیر در سوابق تحصیلی، سهم بالایی است. سنجش کنکور در سه یا چهار ساعت تمام سرنوشت دانش آموز را تعیین می کند اما برمبنای تغییرات جدید، این سنجش در یک ماه انجام می شود و یادگیری های دانش آموزان را می سنجد که مبنای خوبی برای پذیرش است؛ البته مشروط بر این که اعتبار، صحت تصحیح و امثالهم امتحانات نهایی که گاهی اوقات نگرانی هایی پیرامون آن مطرح می شود که نگرانی وجود ندارد، تقویت شود. ما مایل هستیم سهم سوابق تحصیلی بیشتر باشد که فعلا توافق جمعی هم اکنون روی ۶۰ درصد است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره رعایت استانداردهای امتحانات نهایی اظهار داشت: آموزش و پرورش معتقد می باشد که بخصوص در سه چهار سال اخیر که در ارسال سؤالات از حوزه فناوری کمک گرفته و این کار را با رمزگذاری که انجام می دهد و تنها ۲۰، ۳۰ دقیقه پیش از امتحان افراد آگاهی پیدا می کنند و برخی اوقات هم در همان زمان امتحان، سوالات به حوزه ها ارسال می شود، رعایت همه جوانب امنیتی صورت می گیرد.
کمرئی افزود: در این چهار سال، هیچ سؤالی لو نرفته است در صورتیکه قبلا سابقه داشت. سؤالات ایمن طراحی می شوند و ارسال هم ایمن است و در زمان بازگشایی هم نظارت ها صورت می گیرد. منتها گاهی اوقات دیده شده که یک ربع یا نیم ساعت پس از برگزاری آزمون، سؤال در فضای مجازی آمده است. دراین زمینه هم باید آموزش و پرورش از نظر فنی تجهیز شود، موبایل یاب و دستگاه هایی که وجود دارد مورد استفاده قرار بگیرد و برخی اقدامات تأمینی و امنیتی صورت گیرد تا از این نظر هم نگرانی ها را برطرف کنند.


 

1400/05/31
13:16:58
5.0 / 5
206
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه