جزئیات دستورالعمل مراقبت و کنترل کرونا در مدارس

جزئیات دستورالعمل مراقبت و کنترل کرونا در مدارس

به گزارش پروژه آسان «دستورالعمل مراقبت و کنترل بیماری کرونا ویروس در مدارس، نسخه ۰۶: در شرایط فاصله گذاری اجتماعی در سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰» که به صورت مشترک توسط دو وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت تهیه شده است به استان ها ابلاغ گردید.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، در این دستورالعمل آمده است که در بازگشایی مدارس بعنوان یکی از اماکن تجمعی، فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامت فرهنگیان، دانش آموزان و سایر کارکنان (که بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت کشور را می سازند و بمنظور کاهش مواجهه، قطع زنجیره تماس بیماری کووید ۱۹ از اهمیت بالایی برخورداراست.
در این راستا ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، مقررات ویژه ای بوسیله فاصله گذاری اجتماعی، برای کاهش مواجهات، متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود.
توجه به پیش گیری از تجمع، رعایت فاصله گذاری در ترددها و تهویه مناسب از موارد قابل توجه در بازگشایی مدارس است و کماکان اولویت شامل شستن دستها، فاصله فیزیکی مناسب و استفاده از ماسک برای همه افراد (شفا) در مدرسه مورد تاکید این دستورالعمل است.

فاصله گذاری اجتماعی چگونه باشد؟
در این دستورالعمل در حوزه فاصله گذاری اجتماعی بر موارد زیر تاکید شده است:
- بازگشایی مدارس با ارزیابی های بهداشتی و حداکثر آمادگی و بصورت تدریجی صورت گیرد.
فعالیت مدارس روستایی و عشایری با رعایت پروتکلهای بهداشتی، مجاز است.
کارهای کارگاهی و مهارتی مدارس فنی و حرفه ای و متوسطه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی مجاز است.
- تعداد افراد در کلاس ها با احتساب ۱٫۵ متر فاصله و ۲٫۲۵ متر مساحت برای هر نفر در نظر گرفته شود.
- باتوجه به ضرورت کنترل و نظارت دانش آموزان پیش دبستانی، پایه اول ابتدایی و استثنایی، نسبت دانش آموز به معلم کم شود.
- قرار دادن صندلی، نیمکت، کامپیوتر و... دانش آموز و نظایر آن در فواصل لازم و ایمن، حداقل با فاصله ۱٫۵ متری در تمامی جهات صورت پذیرد.
- جهت حذف و یا کاهش مواجهه مستقیم کارکنان بخش های پر مراجعه مثل کتابخانه، پذیرش، اتاق سرپرستی، کارگاه ها و غیره، استفاده از موانع فیزیکی پلاستیکی لازم است.
- از هرگونه تجمع در محل های عمومی اجتناب شود.
- مواجهه چهره به چهره کارکنان کم شود و اهتمام شود از تماس تلفنی و استفاده از شبکه های اجتماعی، ویدئو کنفرانس و تلفن برای برگزاری جلسات، حتی برای کارکنانی که در داخل یک ساختمان هستند، استفاده گردد.
- در صورتیکه مواجهه چهره به چهره کادر اداری، دانش آموز، هنر آموز، والدین و... با یکدیگر ناگزیر باشد، در حداقل زمان ممکن و با رعایت فاصله ایمن حداقل ۱٫۵ متر و با استفاده کامل از ماسک و وجود تهویه هوایی مناسب، اجرا شود.
- استراحت بین کلاس های دانش آموزان در حداقل زمان و در زمان های مختلف بین کلاسها صورت گیرد.
- ساعت شروع و اختتام مدرسه به شکلی تعیین شود که از هم زمانی رفت و آمد دانش آموزان و ازدحام جلوگیری شود.
- در واحد نگهبانی و ورودی مدرسه، حتی المقدور از ورود و تردد افراد و اشخاص و مراجعات متفرقه به محیط مدرسه جلوگیری به عمل آید و شیوه های پاسخگویی از ورودی مدرسه به نحوی باشد که فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.
- بمنظور حفظ فاصله گذاری به ازای ۲٫۲۵ متر فضا برای هر دانش آموز، شرایط ایمنی فضا و تجهیزات و بهداشت محیط برمبنای دستورالعمل های موجود و نظر کارشناسان ذیربط رعایت شود.
- ساعات حضور دانش آموز در اینگونه مدارس، به دروس نیازمند تعامل بیشتر معلم با دانش آموز از قبیل ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، دروس مهارتی و... اختصاص پیدا کند و برای آموزش سایر دروس از بستر فضای مجازی استفاده گردد.
- در مناطقی که از نظر آب و هوایی مساعد هستند، بهره برداری از فضای حیاط با رعایت استانداردهای بهداشت محیط، می تواند یکی از راه حل ها باشد.
- در صورت فعال بودن سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان و کارکنان، از نصف ظرفیت سرنشین خودرو برای جابجایی استفاده گردد. افزایش تعداد خدمات ایاب و ذهاب برای رعایت فاصله گذاری ایمن در جابجایی صورت پذیرد.
- رعایت فاصله ایمن حداقل ۱٫۵ متر در قسمت های عمومی همچون نماز خانه، سلف سرویس، کارگاهها و مسیر ورود و خروج الزامی است
- کارهای ورزشی و فرهنگی بصورت انفرادی و یا گروه های حداکثر ۱۵ نفره، با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در محیط های باز بلامانع است.
- ارائه خدمات آموزشی در مدارس استثنایی، پیش دبستانی و اول ابتدایی به سبب قرار گرفتن این دانش آموزان در وضعیت گروه های لطمه پذیر، ترجیحا بصورت غیر حضوری صورت گیرد. کارهای توانبخشی مدارس استثنایی با رعایت پروتکل بهداشتی مراکز خدماتی و درمانی بلامانع است.

شرایط و نحوه غربالگری، مراقبت و بازتوانی
در امتداد غربالگری دانش آموزان و کارکنان مدارس در همه گیری کروید - ۱۹ لازم است قبل از بازگشایی مدارس، کارهای زیر انجام پذیرد:
- آموزش لازم به والدین برای متعهد بودن آنها در مورد نفرستادن دانش آموز مبتلا یا مشکوک به بیماری واگیر به مدرسه صورت گیرد.
- مراقب سلامت مدرسه / رابط بهداشت لازم است در صورت مشاهده علایم بیماری در میان دانش آموزان و کارکنان، اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهند.
- لازم است مدرسه برای کنترل ورود احتمالی کارکنان بیمار یا مشکوک به بیماری و جدا کردن آنها از افراد سالم، برنامه مشخصی داشته باشد و همین طور روشی برای اطلاع رسانی به والدین یا سرپرست دانش آموزان فوق تعیین کند.
- در بدو ورود به مدرسه و روزانه و همه دانش آموزان، معلمان و سایر کارکنان، از نظر وجود علایم بیماری (ترجیحا به روش مراقبت سندرومیک) غربالگری شوند.
- مدرسه در سامانه های مراقبت از کرونا، نسبت به ثبت و گزارش مبتلایان اقدام نماید و در صورت نیاز به تصمیم گیری با کارشناسان ناظر بهداشت، مشورت کند.

نحوه مراقبت از گروه های لطمه پذیر
سه گروه زیر با گواهی پزشک معتمد، بعنوان افرادی که در معرض مبتلاشدن به بیماری کووید- ۱۹ عارضه دار قرار دارند، در نظر گرفته شده است:
گروه الف - بیماران با بیماری زمینه ای: بیماری قلبی- عروقی، بیماریهای کبدی، بیماریهای کلیوی، فشار خون بالا، دیابت وابسته به انسولین، بیماریهای تنفسی زمینه ای، آسم مقاوم به درمان - ۴۰< BMI(شاخص توده بدنی).
گروه ب- بیماران با نقص ایمنی تحت درمان با کورتیکواستروئید به میزان بیش از ۱۲٫۵ میلی گرم پردنیزولون در روز بیش از دو هفته - شیمی درمانی - بدخیمی ها - پیوند اعضاء
گروه ج - مادران حامله - دانش آموزان مبتلا به فلج مغزی با ناتوانی حرکتی در دست ها، محدودیت بینایی شدید، کودکان ذهنی و اوتیسم و چند معلولیتی که توانایی خود مراقبتی مستقل مثل شستن دست ها و نگهداری ماسک ندارند.
فعالیت دانش آموزان و کارکنان فوق ترجیحأ بصورت غیر حضوری و مجازی برنامه ریزی شود. (در خصوص کارکنان آموزش و پرورش با نظر کمسیون پزشکی فرهنگیان است.)

شرایط بازگشت به مدرسه پس از بهبودی مبتلایان
برای بازتوانی در شاغلین با سابقه کووید - ۱۹ به موارد زیر توجه شود:
- دانش آموزان و کارکنان مدارس مبتلا به بیماری کووید- ۱۹، بعد از طی دوران درمان و نقاهت، برای بازگشت به مدرسه لازم است مورد ارزیابی پزشک معتمد ادارات مناطق شهرستان با مراکز جامع سلامت قرار گیرند.
- ورود و یا حضور دانش آموزان / معلمان و سایر کارکنان دارای علایم بیماری (با تاکید بر علایم بیماری کرونا) تحت هر شرایطی به مدرسه ممنوعست.
- شرایط و میزان استفاده از استعلاجی کرونا برای کارکنان و معلمان مدرسه با تأیید پزشک معتمد آموزش و پرورش است.

برای رعایت بهداشت موادغذایی چه اقداماتی لازم است؟
- هر گونه فعالیت بوفه ها و پایگاه تغذیه سالم مدارس تعطیلست.
- سرو غذای گرم برای معلمان، دانش آموزان و کارکنان مدرسه در مدرسه مجاز نیست.
- تردد افراد متفرقه به آبدارخانه مدرسه مجاز نیست.
- از دست به دست کردن مواد غذایی و ساندویچ های خانگی و یا تهیه شده در مدرسه توسط دانش آموزان و یا فروشنده، جدا خودداری شود.
- به دانش آموزان استفاده از مایعات بیشتر سفارش شود. ترجیحا از آبهای آشامیدنی که پیش از مصرف بطری آن شسته شده است، استفاده کنند. نوشیدن مایعات به اندازه کافی و فراوان کمک به دفع سموم و حفظ ایمنی مناسب بدن می کند.
- در صورت مصرف میوه، باید بطور کامل و برمبنای اصول بهداشتی شستشو شده و پوست آن گرفته شود.
- از خرید مواد غذایی فله ای و باز خودداری شود.
- از مصرف و یا توزیع هرگونه فراورده های کنسروی یا فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و غیره در مدارس ممانعت شود.

تهویه کلاس های درس چگونه باشد؟
- تهویه: حداقل ۲۰ درصد از مساحت سطح کلاس، پنجره باز شونده به میزان ۴۵ درجه باشد.
- بیشترین تهویه طبیعی در زمانی که پنجره ها در دو طرف کلاس باز باشند، فراهم می شود.
- هوای تمیز باید به طریق مؤثر وارد هرکلاس شده و آلاینده های تولید شده در هر اتاق به نحو مؤثری بیرون رود، به شکلی که مانع از انتشار عفونت های منتقله از هوا بین افراد حاضر در فضای داخلی شود.
- شرایط به شکلی فراهم گردد که امکان حداقل شش بار تعویض هوا در ساعت در کلاس فراهم گردد.
- تعداد فن های مکشی باید متناسب با مساحت سطح کلاس باشد.
- در صورت استفاده از کولر آبی و گازی، پنجره ها و دربها به میزان ۲۵ درصد جهت خروج هوا باز باشند.
- بمنظور افزایش حرکت هوا در داخل کلاس می توان از پنکه یا پنکه سقفی استفاده گردد.
- در صورت استفاده از سیستم تهویه مطبوع، سیستم به شکلی تنظیم شود که حداکثر جریان ورودی از هوای آزاد تامین شود.
- در صورت نیاز به وسایل گرمایشی، هر یک ساعت یکبار هوای کلاس ها تهویه شود و پنجره ها به مدت ۱۰ دقیقه باز باشد.
- دانش آموزان حتی المقدور با پوشش کافی در کلاس حضور داشته باشند.
- استفاده از هواکش و باز گذاشتن درها و پنجره های سالن ها بمنظور تهویه مناسب و مستمر تهویه مناسب محل های اقامت و خدمات بهداشتی صورت گیرد. اتاقک آسانسورها دارای تهویه فعال و مناسب باشد.
برای مشاهده متن کامل دستورالعمل اینجا کلیک کنید.
منبع:

1400/06/20
21:06:52
0.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه