دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد

سهم 40 درصدی دروس تخصصی در کنکور

سهم 40 درصدی دروس تخصصی در کنکور

به گزارش پروژه آسان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به این پرسش که آیا کنکور ظرف ۴ سال حذف خواهد شد، بیان کرد: فعلا بحث حذف کنکور به هیچ وجه مطرح نبوده و در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم ۶۰ درصدی به آموزش و پرورش تعلق داشته و سهم ۴۰ درصدی به دروس تخصصی در کنکور اختصاص دارد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در انتها جلسه ۸۶۲ شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: این جلسه سه ساعت و نیم به طول انجامید و در این نشست سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی با بررسی های مختلف کارشناسی و تشکیل ۲۰ جلسه کارگروه تحول و همینطور بررسی در ۷ جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در چارچوب چهار فصل به تصویب نهایی اعضای شورای انقلاب فرهنگی رسید.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: ظرفیتی که سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی دارد، در درجه اول سبب انسجام بخشی به مسیر شورایعالی انقلاب فرهنگی شده و در درجه دوم مناسباتی که بین شورایعالی انقلاب فرهنگی، قوای سه گانه و دستگاههای اجرایی وجود دارد را به صورت مدون و روشنی تنظیم کرده و هدف گذاری های بنیادینی در راه دانش و فرهنگ تدبیر شده است.
استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: در سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی نگاهی ویژه به ظرفیت های حوزه فرهنگ شده است بخصوص در فرهنگ جدیدی که امروز در آن زندگی می نماییم، ملاحظاتی که در زمینه های فرهنگی وجود دارد، همینطور فهم عمیقی که باید راجع به شرایط فرهنگی ایران اسلامی عزیز وجود داشته باشد، همراه با شناخت دقیق وضعیت فرهنگی متأثر از فناورهای جدید، فرامحلی شدن فرهنگ و ارتباطات جهانی یک اصل مهم برای تحول فرهنگی به سمت فرهنگ و سبک زندگی اسلامی مورد دقت قرار گرفته است.
دکتر عاملی در ادامه افزود: همینطور در این سند و در هدف گذاری آن ابعاد در ارتباط با علم، فناوری و نوآوری و ابعاد جدید مطرح در این عرصه مانند کوانتوم، هوش مصنوعی و ظرفیت هایی که فناوری های رقومی بوجود آورده و دامنه های جدیدی را برای حوزه علم پدید آورده اند، مورد توجه قرار گرفته است.
وی با تاکید بر این که عرصه های مأموریتی شورایعالی انقلاب فرهنگی در ۱۲ حوزه تدوین و تبیین شده اظهار داشت: در سند تحول، در مورد ساختار دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی هم تدابیری راجع به شکل گیری ستادهایی که بتواند کار راهبری، نظارت، ارزیابی، رصد و پیگیری اجرایی شدن مصوبات را تدبیرکند دبیر شده است و جایگاه ویژه برای راهبری امور در رابطه با زنان و خانواده در نظر گرفته شده است.
دکتر عاملی با توضیح این که سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی، ظرفیتی تحولی و انقلابی دارد که میتوان در مقطعی ۵ ساله، آثار آنرا در حوزه علم و فرهنگ مشاهده کرد اضافه کرد: جزئیات این تحول به اطلاع مردم خواهد رسید.

تأیید انتخاب رئیس بنیاد ایرانشناسی
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد سایر مصوبات این جلسه بیان نمود: اساسنامه بنیاد ایرانشناسی همچون مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی است. در ابتدای تشکیل این بنیاد مرحوم دکتر حسن حبیبی رئیس این بنیاد بودند و از سال ۱۳۹۲ هم آیت الله سید محمد خامنه ای ریاست بنیاد ایرانشناسی را بر عهده داشتند که گزارشی از عملکرد این دوره هم در جلسه مطرح و ریاست شورایعالی و اعضاء از خدمات ایشان تقدیر کردند.
وی افزود: حسب اساسنامه باید پیشنهاد انتخاب رئیس از ناحیه هیأت امنا مطرح و در صحن شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شود که هیأت امنای بنیاد ایرانشناسی برای دوره جدید «آقای دکتر محمد حسین رجبی دوانی» را به صحن شورا پیشنهاد کرده و با مروری بر ظرفیت ها و توانایی های علمی و مدیریتی ایشان خصوصا تسلطی که بر حوزه تاریخ و تمدن ایران دارند، به اتفاق آراء بعنوان ریاست جدید بنیاد ایرانشناسی انتخاب گردید.


تأیید انتخاب رئیس جهاد دانشگاهی
دکتر عاملی در ادامه اظهار نمود: مبحث انتخاب ریاست جهاد دانشگاهی که یکی از ظرفیت های علمی بزرگ ایران است و در این ۴۲ سال بعنوان محصول انقلاب اسلامی شاهد خدمات اثرگذاری از ناحیه آن در حوزه علم، فناوری و فرهنگ بوده ایم هم در این نشست عنوان شد و با عنایت به ظرفیت هایی که در جهاد جهت کمک به دولت و پیشرفت ایران اسلامی در حوزه های بسیار مهم مانند حوزه ریلی، بیوتکنولوزی، علوم بهداشتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و گیاهان دارویی وجود دارد و مراکز تحقیقاتی سلولی مهم مانند پژوهشگاه رویان که خدمات زیادی را به کشور داشته، مورد بحث قرار گرفت و از خدمات «آقای دکتر طیبی» که از سال ۱۳۹۲ تابحال ریاست آنرا بر عهده داشته اند تقدیر گردید.
به نقل از ایشان، با عنایت به پیشنهاد هیأت امنای جهاد دانشگاهی در خصوص معرفی « دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی» که از اساتید دانشگاه صنعتی شریف بوده و از تجربه بسیار خوبی در زمینه شرکتهای دانش بنیان، پروژه های صنعتی بزرگ، پارک های علم وفناوری و ایجاد صندوق حمایتی فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی برخوردار می باشند، به اتفاق آراء ریاست ایشان بر جهاد دانشگاهی به تصویب شورایعالی انقلاب فرهنگی رسید.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ظرفیتی که سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی دارد، در درجه اول سبب انسجام بخشی به مسیر شورایعالی انقلاب فرهنگی شده و در درجه دوم مناسباتی که بین شورایعالی انقلاب فرهنگی، قوای سه گانه و دستگاههای اجرایی وجود دارد را به صورت مدون و روشنی تنظیم کرده و هدف گذاری های بنیادینی در راه دانش و فرهنگ تدبیر شده است.


سیاست های سنجش و پذیرش دانشجو
دکتر عاملی در توضیح دستور دیگر این جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی تابحال کار کارشناسی گسترده ای در مورد کنکور صورت گرفته است اظهار نمود: در این نشست مروری بر مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد سیاست های سنجش و پذیرش و سیاست های در رابطه با آن انجام شد. در کمیسیون آموزش ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بیشتر از ۲۵ جلسه پیرامون این مورد بحث شده و در این جلسات، اطراف مبحث با حضور وزراء مربوط، رئیس سازمان سنجش و سایر دستگاههای مرتبط به بحث و تبادل نظر گذاشته شده است و پژوهش های موثری در مورد روش سنجش و پذیرش در جهان انجام شده است.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: من خطاب به دانش آموزان عرض می کنم حقیقت این است که روشی که از راه کنکور در ایران برای سنجش و پذیرش دانش آموزان اجرا می شود، روشی است که شاید در دو یا سه کشور دنیا با این روش پذیرش صورت می گیرد و این روش هم آموزش و پرورش را از خاصیت و کارکرد می اندازد و هم آثار تلاش دانش آموزان با این روش کنکور عملا نادیده گرفته می شود. همینطور دانشگاه که پذیرش کننده هست هم هیچ دخالتی در روند پذیرش ندارد. ازاین رو با روشی که حالا در سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ارزیابی می شود، هم آموزش و پرورش از کارکرد موثر می افتد و هم دانشگاه نقشی در پذیرش داوطلبان ندارد.
دکتر عاملی با اشاره به اینکه مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی بشکلی نخواهد بود که یک دفعه اجرا شود خاطرنشان کرد: این مصوبه در بازه زمانی ۴ ساله اجرا خواهد شد و امیدوارم شاهد رفع فشار و نگرانی از خانواده ها و دانش آموزانی خواهیم بود که هم اکنون ظرف ۴ ساعت آزمون کنکور، سرنوشت آینده شان تعیین شده و زحمت ۱۲ سال تحصیلاتشان نادیده گرفته می شود. البته این رقابت در مورد ۱۵ درصد صندلی های دانشگاه در رابطه با رشته های پرتقاضا است.
دکتر عاملی خطاب به دانش آموزان مشغول به تحصیل در پایه دهم، یازدهم و دوازهم سفارش کرد: کیفیت و معدل علمی در دوره تحصیل را جدی بگیرند و به این امر توجه نمایند که بنای کلان ما این است که سه سال تحصیل دوره متوسطه دوم آموزش و پرورش نقش تعیین کننده ای در آینده علمی دانش آموزان محترم داشته باشد.

منبع:

1401/03/07
09:17:01
0.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه