ادعای پژوهشگران كانادایی:

باتری های لیتیومی جدید یک قرن کارآیی دارند

باتری های لیتیومی جدید یک قرن کارآیی دارند

پروژه آسان: گروهی از پژوهشگران دانشگاه دالهاوزی کانادا، نوعی باتری لیتیوم نیکل منگنز کبالت (Li[Ni0.5Mn0.3Co0.2]O2) ساخته و مدعی شده اند که این باتری تا 100 سال ماندگاری و کارآیی دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه علمی tech xplore، این پژوهشگران مقاله ای در نشریه الکتروکمیکال سوسایتی چاپ کردند و درباره این باتری و این که چرا معتقدند این مقدار عمر می کند، توضیح داده اند.
همان طور که زمین گرم می شود، به علت ناتوانی انسان در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، دانشمندان در سراسر دنیا، به دنبال راه هایی برای پیش گیری از وقوع فاجعه هستند. آنها قبلاً تلاش نموده بودند که سوخت اتومبیل هایی را که CO۲ منتشر می کنند، از گازوئیل به منبعی دیگر مثل هیدروژن یا الکتریسیته تغییر دهند.
تاکنون، اثبات شده است که استفاده از باتری ها جایگزینی مؤثر است؛ هر چند مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود؛ همچون ایجاد ایستگاه هایی برای شارژ کردن، در سراسر کشور.
یکی دیگر از مشکلات، مربوط به فناوری، باتری است. هم اکنون، باتری هایی که در ماشین های الکتریکی استفاده می شوند، بسیار گران هستند و نمی توانند آن قدر که مشتریان انتظار دارند، شارژ نگه دارند و همین طور به اندازه کافی ماندگاری ندارند. این دفعه، گروه پژوهشگران در هالیفاکس روی مشکل عدم ماندگاری باتری ها کار کرده اند و حالا مدعی هستند که نوعی باتری ساخته اند که یک قرن باقی می ماند.
باتری جدید نوعی باتری لیتیوم نیکل منگنز کبالت است که مدتی است روی آن مطالعه صورت گرفته است. یافته جدید در این پژوهش این است که اگر این باتری ها طوری تغییر داده شوند که بتوان از آنها با ولتاژ کمتری استفاده کرد، ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به دیگر باتری های مشابه و نسبت به باتری های لیتیوم آهن فسفات خواهند داشت.
نکته شایان توجه این است که آزمایش ها نشان داد اگر در این باتری ها بجای ولتاژ استاندارد ۲.۴ ولت، از ۸.۳ ولت استفاده گردد و در درجه حرارت ۲۵ درجه سلسیوس نگهداری شوند، می توان انتظار داشت که حدود صد سال عمر کنند.
مشکلی که تیم پژوهشگران خاطرنشان می کنند این است که چنین باتری هایی گران تر هستند و ممکنست نتوانند برق مورد نیاز اتومبیل ها را تامین کنند.
از سوی دیگر، آنها اظهار می کنند که این باتری ها ممکنست کارکرد خوبی بعنوان سیستم های نگهداری انرژی برای طولانی مدت داشته باشند. متأسفانه، این باتری ها چندان برای محیط زیست مناسب نیستند (هر چند تسلا اخیراً تصریح کرد که با یک تغییر در طراحی می توان کبالت را حذف کرد).
آنها اذعان می کنند که لازم است کارهای بیشتری صورت گیرد تا بتوان درباره احتمال استفاده از چنین باتری هایی در مصارف صنعتی آگاهی یافت.


منبع:

1401/03/10
21:05:37
0.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه