رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش خبر داد

حضور بدون ضابطه دانش آموزان در فضای مجازی

حضور بدون ضابطه دانش آموزان در فضای مجازی

به گزارش پروژه آسان، رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار دکتر معلم در وزارت آموزش و پرورش داریم اظهار داشت: قانون منع مداخله کارکنان دولت در قراردادها، برای اعضای هیئت علمی، استثنا قائل شده است و ما پیشنهاد دادیم که برای دکتر معلم ها هم مستثنی شود تا بتوانیم از ظرفیت های این بخش در توسعه پژوهشها بهره مند شویم.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علی محبی در نشستی خبری با اعلان اینکه مهم ترین و اساسی ترین رکن آموزش، پژوهش است اظهار داشت: در مبانی دینی و سیره معصومین چیزی مهم تر از پژوهش نمی بینیم. تحقیق، ریشه است و هرچه به ریشه برسیم شاخه ها پربارتر می شوند.

وی ادامه داد: امکان ندارد که کشوری ادعای پیشرفت کند، بدون این که از مسیر علم و پژوهش عبور کرده باشد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش به سندتحول بنیادین، و ۱۳۱ راهکار عملیاتی آن اشاره نمود و اظهار داشت: شش زیرنظام برای سند جهت تحقق ۳۸ برنامه طراحی شده است که یکی از آنها زیرنظام پژوهش و ارزشیابی نظام تعلیم و تربیت است.

محبی به دو مفهوم دانش آموز و معلم پژوهنده اشاره و عنوان کرد: مدرسه پژوهنده یعنی برنامه درسی اش آموزش محور صرف نیست و دانش آموزان خلاق و توانمندی تربیت می کنند و معلمان حرفه ای هستند. معلم پژوهنده هم مهارت و دانش خویش را همواره به روز می کند و دانش آموز را پرسشگر و واجد شایستگی تفکر نقاد و دارای توانمندی حل مساله و مهارت تصمیم گیری بار می آورد.

وی با اشاره به اهمیت پژوهش در سندتحول بنیادین آموزش وپرورش اظهار داشت: یکی از سوالات پرتکرار اینست که سند تحول کی مقرر است اجرا شود و چند درصد محقق شده است؟ در همین زمینه یک نقشه راه تهیه شده است. این سند راهبردی، علاوه بر بیان فرصت ها، تهدیدها، ضعف ها و قوت ها، تحلیل ذی نفعان را هم انجام داده است. برنامه عملیاتی دقیقی برای پنج سال آینده تدوین شده است که در روز پژوهش که ۲۵ آذر ماه است، رونمایی خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش افزود: داشبورد عملیاتی هم آماده شده که مشخص میکند در هر مقطعی از زمان چه میزان از سند اجرایی شده است.

محبی در ادامه به مأموریت های پژوهشگاه مطالعات همچون توسعه فرهنگ پژوهش و پاسخگویی به نیازهای حال و آینده نظام تعلیم و تربیت اشاره نمود و اظهار داشت: آینده پژوهی، روند پژوهی و پژوهش های کاربردی دراین زمینه مدنظر است. بخشی به عنوان مطالعات فوری را هم ایجاد کردیم که نتایج برخی تحقیقات ظرف سه ماه در اختیار ذی نفعان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: ظرفیت های موجود ما پاسخگوی نیازهایی که داریم نیست. جا دارد از ظرفیتهای موجود در کشور در ابعاد ملی استفاده نمائیم. به عنوان مثال در دانشگاه های علوم انسانی این ظرفیت وجود دارد. برای تحقق ظرفیت های نغفول مانده سندتحول بنیادین، چند پیشنهاد جهت درج به عنوان احکام برنامه هفتم توسعه عرضه کرده ایم.

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش با اعلان اینکه حدود ۱۰ هزار دکتر معلم داریم اظهار داشت: قانون منع مداخله کارکنان دولت در قراردادها، برای اعضای هیئت علمی، استثنا قائل شده است و ما پیشنهاد دادیم که برای دکتر معلم ها هم مستثنی شود تا بتوانیم از ظرفیت های این بخش در توسعه تحقیقات بهره مند شویم.

محبی برنامه های هفته ملی پژوهش (۱۹ تا ۲۵ آذرماه) را اعلام و عنوان کرد: در روزملی پژوهش همایشی با حضور وزرای آموزش وپرورش و علوم خواهیم داشت و از برگزیدگان جشنواره های پژوهشی تقدیر می نماییم. بیشتر از ۹۰ دانش آموز پژوهشگر و فناور، برگزیده شده اند. همینطور معلمان پژوهنده، دانشجومعلمان و پژوهشگران برتر تقدیر می شوند. از یک رساله کارشناس ارشد و یک رساله دوره دکترا و سه مدیر پژوهشسرای برتر هم تجلیل خواهد شد.

وی ادامه داد: در هفته پژوهش، از اولویت های پژوهشی پژوهشگاه رونمایی می نماییم. بازدید دانش آموزان از مراکز علمی، دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان در یکی از روزهای هفته پژوهش به انجام می رسد. بازدیدها و برنامه های مختلف دیگری برای مدیران و معلمان هم تدارک دیده شده است.

چرخش برنامه درسی از مبحث محوری به سمت شایستگی محوری

حضور بدون ضابطه دانش آموزان در فضای مجازی

رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش با اعلان اینکه اقداماتی در سازمان پژوهش در حوزه چرخش برنامه درسی از مبحث محوری به سمت شایستگی محوری شروع شده است اظهار داشت: برنامه درسی باید در امتداد تحقق شایستگی ها و مهارت های زندگی باشد.

محبی به برخی چالش های نظام تعلیم و تربیت اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از چالش های ما مدیریت علمی است، تصمیم گیری های ما باید مبتنی بر پژوهش محوری باشد و باید برای هر تصمیمی که می گیریم پیوست پژوهشی داشته باشیم. با چالش های تربیتی و روانشناختی ناشی از حضور بدون ضابطه دانش آموزان در فضای مجازی در دوران کرونا مواجهیم که پژوهش هایی در این جهت انجام شده و در حال انجام می باشد.


رتبه بندی مدارس بر مبنای سند تحول

وی با اعلان اینکه سند استراتژیک ما به شکلی نوشته شده است که بتوانیم ادعا نماییم بُعد پژوهشی سندتحول بنیادین در سال ۱۴۰۵ محقق شده است، در پاسخ به پرسشی پیرامون ملزم نبودن مدارس به اجرای تحقیقات و آماده نبودن آنها برای انجام تحقیقات علمی اظهار داشت: سالهاست با این چالش ها دست به گریبان هستیم. سازمان پژوهش چرخش از حافظه محوری به سمت شایستگی محوری را در دستورکار دارد. در سندتحول پژوهشگاه، سرانه پژوهشی برای دانش آموز و مدرسه مشخص شده و اولویت های پژوهشی مهم را متناسب با همین مبحث دیده ایم که یکی از آنها مدرسه تراز سندتحول است که مشخص شود یک مدرسه تراز باید چه شاخص ها و خصوصیت هایی داشته باشد تا بتوانیم برپایه آن مدارس را رتبه بندی نماییم.
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش وپرورش در رابطه با این که چرا مدیران نتایج تحقیقات را به کار نمی گیرند اظهار داشت: علت هایی دارد نخست آنکه مدیر آن موضوعی که رویش پژوهش انجام شده را دغدغه خودش نمی داند. ممکنست خود پژوهش در حین اجرا از نظر علمی مشکل داشته باشد و سوم این که زمینه اجرایی سازی آن فراهم نباشد و کاربست عملیاتی نداشته باشد. برای حل این مشکل خواسته ایم که مدیر باید در هر سه مرحله در کنار پژوهشگر باشد. همینطور بخشنامه اشاعه و کاربست یافته های پژوهشی تدوین شده است. اجبار پیوست پژوهشی برای طرح ها هم در قرارگاه تحول وزارتخانه مطرح و تاکید گردیده است تا هیچ طرحی بدون پیوست برای اجرا نرود.

محبی در رابطه با تبعات به کارگیری معلمان بازنشسته در دوره ابتدایی و این که آیا پژوهش هایی در لین زمینه انجام شده است اظهار داشت: تدوین برنامه راهبردی منابع انسانی بخصوص در زمینه معلمان را در دستورکار داریم. باید برای رفع کمبود معلم حرفه ای برنامه داشته باشیم. متاسفانه کمبود معلم، علت هم دارد. در یک دوره ظرفیت دانشگاه فرهنگیان را بسیار کاهش دادند و به همین خاطر ناچار شدند مصوباتی برای جذب گروههای دیگر همچون بازنشستگان، حق التدریس ها و... بگیرند که آن هم تبعات خودش را دارد.
1401/09/13
15:43:38
0.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه