افزایش سهم دروس عمومی در کنکور سراسری به ۲۶ درصد

افزایش سهم دروس عمومی در کنکور سراسری به ۲۶ درصد

پروژه آسان: با تغییر ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی، کنکور سراسری از سال 1402 مشمول تغییرات جدیدی  در نحوه برگزاری، مواد آزمونی و محاسبه سوابق تحصیلی شده و سهم سوابق تحصیلی سالانه و به تدریج تا  سال 1406 به 60 درصد می رسد. در این میان مقرر است دروس عمومی در قالب امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی سنجیده شوند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش وپرورش مهم ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را به این شرح اعلام نموده است: ارزیابی میزان دانش، توانایی و پیشرفت تحصیلی متقاضیان از راه «نمره ­کل سابقه تحصیلی» و «نمره ­کل آزمون اختصاصی» انجام می­ شود. آزمون اختصاصی، آزمون سراسری از میان دروس تخصصی رشته­ های تحصیلی در سه سال آخر دوره دوم متوسطه در هر یک از گروه ­های آزمایشی است که برپایه کتاب­ های درسی وزارت آموزش و پرورش، توسط سازمان برگزار می ­شود.
سابقه تحصیلی هم به نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۶ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه اطلاق می شود که امتحانات آن مطابق اصول سنجش و اندازه ­گیری، بصورت استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش وپرورش بصورت سراسری و نهایی در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش وپرورش برگزار شده باشد.
۱- پذیرش متقاضیان یک دفعه در سال، برمبنای ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام خواهد شد؛ در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون بصورت تاثیر مثبت بود، قطعی است.
۲- سابقه تحصیلی شامل نتایج امتحانات نهایی است که بصورت استاندارد و هماهنگ کشوری برگزار می شوند؛ سهم این نمرات برای پذیرش در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۳-۱۴۰۲) ۴۰ درصد قطعی است.
۳-آزمون سراسری دومرتبه در سال برگزار می گردد و نتایج آن برای دو سال معتبر است (جزئیات برگزاری این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می شود).
۴-دروس عمومی از آزمون کنکور حذف و سنجش آنها فقط از راه امتحانات نهایی خواهد بود. لازم به ذکر است نه فقط سهم این دروس در نمره کل کاهش نیافته، بلکه در برخی از گروه های آزمایشی افزایش داشته است.
۵-پذیرش در رشته محل هایی که پرمتقاضی نیستند، همچون گذشته برمبنای شیوه "صرفاً سوابق تحصیلی" خواهد بود.


دروس عمومی از آزمون سراسری حذف نشده است


به تازگی محسن زارعی، رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت آموزش وپرورش توضیحاتی در ارتباط با نحوه برگزاری کنکور سراسری عرضه نموده و گفته است: مصوبه جدید کنکور در آزمون سراسری سال جاری جاری است و آزمون سراسری در نوبت دی و تیرماه برگزار می شود. آزمون سراسری دو مرحله ای نیست و بلکه در دو نوبت است و دانش آموزان و داوطلبان اختیار دارند که در یک نوبت یا هر دو نوبت شرکت کنند تا تراز و نمره بالاتری که دریافت می کنند برای آنها محاسبه شود.
وی به دانش آموزان در حال تحصیل سفارش کرده است که نوبت دی را به عنوان نوبت آزمایشی درنظر بگیرند و برنامه ریزی را برای نوبت اصلی در تیرماه قرار دهند و به جهت این که آسیبی به سابقه تحصیلی آنها وارد نشود تمرکز اصلی خویش را بر برنامه درسی و امتحانات خودشان بگذارند.
زارعی یادآورشده است: طبق مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای سابقه تحصیلی در آزمون سراسری یک سهمی در نظر گرفته شده که برای پایه دوازدهم ۴۰ درصد است ضمن اینکه سهم دروس عمومی هم در سابقه تحصیلی دیده شده و در آزمون سراسری شاهد برگزاری آزمون دروس عمومی نیستیم و فقط در سابقه تحصیلی آن هاست.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش وپرورش با تأکید بر اینکه دروس عمومی از آزمون سراسری حذف نشده و بلکه سهم آن بیشتر هم شده است گفته است: سهم دروس عمومی در آزمون سراسری قبلاً بین ۱۷ تا ۲۲ درصد بود اما اکنون ۲۶ درصد از ۴۰ درصد سابقه تحصیلی، در رابطه با دروس عمومی است با این تفاوت که این سهم برمبنای کتابی است که دانش آموزان می خوانند و امتحان می دهند.

سنجش دروس عمومی در قالب امتحانات نهایی
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، یوسف نوری، وزیر آموزش وپرورش هم در ارتباط با حذف دروس عمومی از کنکور سراسری به ایسنا اعلام نموده بود: دروس عمومی از کنکور حذف شده اند ولی از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم حذف نشده اند، بلکه بصورت تشریحی در قالب امتحانات نهایی، سنجیده می شوند. نمی توان دروس عمومی را فقط در قالب آزمون های چهارگزینه ای مورد ارزیابی و سنجش قرار داد. نمی خواهم بگویم آزمون چهارگزینه ای را بصورت کامل رد می کنم، اما سوالات تشریحی در لایه "تفهیم" قرار می گیرد.
وزیر آموزش وپرورش افزود: سوالات چهارگزینه ای عمدتاً در لایه "دانشی" قرار دارد و در آنجا کمتر میتوان تربیت حرفه ای را دنبال کرد و یا کارهای این چنینی انجام داد. پاسخ به سوالات تشریحی در دروسی چون ادبیات، چندین جزء دارد و ردیف کردن این کلمات خودش به قدرت استنتاج نیاز دارد و آزمون تشریحی استنتاجی تر است.


 


منبع:

1401/09/17
23:32:04
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه