رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اعلام كرد

رایزنی برای افزایش سن باسوادشدن تا ۶۵ سال

رایزنی برای افزایش سن باسوادشدن تا ۶۵ سال

پروژه آسان: به گزارش پروژه آسان، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه با عنایت به تکثر مسائل یادگیری بزرگسالان و اقتضائات زیست بوم جدید، نیازمند بازمهندسی در راه نهضت سوادآموزی هستیم، از انتشار فراخوان رهیافت های نوین سوادآموزی که از نخستین گامها در راه مردمی سازی است اطلاع داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علیرضا عبدی در نشستی خبری به تشریح جزئیات فراخوان ملی و فراملی رهیافت های نوین سوادآموزی در زیست بوم جدید و نگاههای جدید در سواد آموزی (رسا)، "سوادآموزی تکلیف محور و مردم پایه" پرداخت و اظهار داشت: این فراخوان، آغاز جریانی در جهت مردمی سازی نهضت سوادآموزی به حساب می آید.

وی ادامه داد: سوادآموزی در شرایط منحصربه فردی قرار گرفته و باید با تعریفی از حوزه سوادآموزی بخصوص آموزش بزرگسالانهمراه باشد. در زیست بوم جدیدی حضور داریم، چه به واسطه جمعیت و چه ورود فناوریهای جدید که نهضت سوادآموزی را هم با شرایط جدیدی مواجه می کند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه در دنیای جدید، مدلهای جدیدی از حکمرانی و استفاده از فناوری های نوین مورد استفاده قرار گرفته است اظهار داشت: نهضت سوادآموزی باید این فرصت را برای خود جدی قلمداد کند و نهایت استفاده را برای تحول در آموزش بزرگسالان ببرد.

عبدی ضمن اشاره به فراخوان رهیافت های نوین سوادآموزی اظهار داشت: امیدواریم اشتراکی را به صورت حداکثری در نظام دانشی کشور داشته باشیم و هرکسی را که می تواند به ما کمک نماید در چارچوب فراخوان در کنار خود داشته باشیم. هرکسی که صاحب ایده و تجربه است و می تواند راهکار جدیدی به ما عرضه کند، می تواند در این فراخوان شرکت نماید. نگاه ما صرفاً ملی نیست و در امر سوادآموزی یک نگاه بین المللی هم به مبحث داریم. با برخی کشورها تبادل دانشی در حوزه سوادآموزی داریم و حرکت یک سویه کفایت نمی کند.

وی ادامه داد: یادگیری بزرگسالان در کشورهای در راه توسعه، جایگاه خاص خودش را دارد. جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال این مورد را پیگیری کرده و نرخ باسوادی از ۴۳ درصد به بیشتر از ۹۷ درصد رسیده است. در ادامه مسیر با عنایت به تکثر مسائل یادگیری بزرگسالان و اقتضائات زیست بوم جدید، نیازمند بازمهندسی در راه نهضت سوادآموزی هستیم. این فراخوان از نخستین گامهای ما در راه مردمی سازی خواهد بود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه سامانه ای را برای دریافت ایده ها و رهیافت ها درنظر گرفته ایم اظهار داشت: به دنبال تبدیل این ایده ها به راهکارهای عملیاتی هستیم. مهلت ارسال آثار از اول اسفندماه تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال آینده درنظر گرفته شده است.

عبدی با اشاره به اینکه باسواد کردن سه درصد باقی مانده بیسوادان در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله کار خیلی سخت و مشکلی است اظهار داشت: پیدا کردن بیسواد یک مبحث و قانع کردن او برای باسواد شدن یک مبحث دیگر است. باید به نرخ تثبیت که ۹۹ درصد است برسیم. اگر بخواهیم کشورمان کشور پیشرفته ای باشد نمی توانیم بزرگسالان و جریان سوادآموزی بزرگسالان را متوقف نماییم اما باید نگاه جدیدی داشته باشیم. دیگر سواد خواندن و نوشتن به تنهایی کفایت نمی کند و باید انواع دیگری از سواد چون سواد رسانه ای، سواد مالی و غیره هم تعریف شود. پس از سواد آموزی پایه باید وارد گام دوم سوادآموزی شویم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در رابطه با زمان ریشه کن شدن بیسوادی در کشور اظهار نمود: آنچه شورایعالی انقلاب فرهنگی به ما تکلیف کرده سوادآموزی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال است. شاید نتوان گفت پایان بخشی بیسوادی را خواهیم داشت چون برخی به علل جسمی، ذهنی و یا فرهنگی امکان با سوادی ندارند و یا باسواد ناپذیرند. اما آنچه برای ما تکلیف شده اینست که بتوانیم جریان سوادآموزی را تا پایان دولت به سرانجام خوبی برسانیم و در انتها دولت بگوییم در حوزه سوادآموزیِ پایه، به سرانجام بخشی رسیده ایم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: اما عقیده ما اینست که باید محدوده سنی درنظرگرفته شده برای سازمان نهضت سوادآموزی بالاتر برود، چونکه سن امید به زندگی بالا رفته و به ۷۵ سال رسیده است. درحال رایزنی با شورایعالی انقلاب فرهنگی هستیم که این محدوده سنی را که به تصویب شورایعالی آموزش و پرورش هم رسیده تا ۶۵ سال بالاتر ببریم.
او همینطور ضمن اشاره به نوسوادان اظهار داشت: برای ارتقای سواد نوسوادها برنامه ریزی هایی انجام و اقداماتی در دست انجام است. نوسوادان کسانی هستند که تا سوم ابتدایی خوانده اند اما به انتهای دوره ابتدایی نرسیده اند و کار ما در دوره انتقال اینست که آنها را تا کلاس ششم برسانیم تا بتوانند یادگیری شان را ادامه دهند. آموزش و پرورش هم در چارچوب یادگیری از راه دور و غیره، آموزش بزرگسالان را در دستور کار دارد.
منبع:

1401/12/01
12:15:34
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه