گوی و میدان وزارت آموزش وپرورش در دستان صحرایی

گوی و میدان وزارت آموزش وپرورش در دستان صحرایی

پروژه آسان: پروژه آسان: رضامراد صحرایی، بامداد امروز نهم خرداد ماه، با اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان هفدهمین وزیر آموزش وپرورش بعد از انقلاب اسلامی به ساختمان شهید رجایی می رود تا راهبری بزرگترین دستگاه اجرائی کشور را در دوسال باقی مانده از عمر دولت سیزدهم برعهده بگیرد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، رضامراد صحرایی ۴۷ ساله و متولد ۱۳۵۵ و دارای مدرک دکترای زبانشناسی است و در سوابق کاری وی ریاست دانشگاه فرهنگیان، معاونت بنیاد سعدی، سرپرستی معاونت فرهنگی بنیاد شهید و معاونت دانشگاه علامه طباطبایی به چشم می خورد.
او بعد از استعفای یوسف نوری در روز چهاردهم فروردین ماه و پذیرش آن از طرف رییس جمهور در پی حواشی به وجود آمده پیرامون پرداخت حقوق اسفندماه فرهنگیان و مشکلات ناشی از اجرای طرح رتبه بندی معلمان، به عنوان سرپرست وزارت آموزش وپرورش انتخاب و در نهایت بعد از ۸۸ روز دوره سرپرستی اش، امروز به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش در مجلس شورای اسلامی حضور یافت و موفق شد با کسب ۱۶۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف، ۱۴ رای ممتنع و ۲ رای باطله از مجموع ۲۶۹ آرای ماخوذه، به عنوان هفدهمین وزیر آموزش وپرورش انتخاب گردد.
بدین سان می توان او را چهارمین گزینه پیشنهادی وزارت آموزش وپرورش در عمر کمتر از دوسال دولت سیزدهم دانست که برای گرفتن رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی حضور یافت. آیت الله رئیسی در مرداد ۱۴۰۰، «حسین باغگلی» را جهت گرفتن رای اعتماد جهت تصدی پست وزارت آموزش وپرورش به مجلس معرفی نمود که موفق به گرفتن رای اعتماد نشد؛ باغگلی تنها نامزد کابینه بود که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. بعد از او «مسعود فیاضی» به عنوان دومین گزینه وزارت آموزش وپرورش به مجلس معرفی گردید. وی نیز در روز ۲۵ آبان ماه به مجلس رفت، اما از کسب اعتماد نمایندگان مجلس برای تصدی پست وزارت آموزش وپرورش جاماند و بدین سان بزرگترین دستگاه اجرائی کشور تا هفتم آذرماه همان سال بدون وزیر به کار خود ادامه داد.
در نهایت «یوسف نوری» که به عنوان سومین گزینه وزارت آموزش وپرورش معرفی شده بود، هفتم آذرماه با کسب ۱۹۴ رای موافق، ۵۷ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع، اعتماد نمایندگان مجلس را برای تصدی پست وزارت آموزش وپرورش جلب کرد و در نهایت بعد از حدود ۴۹۲ روز با تقدیم استعفایش به دولت به تصدی خود بر وزارت آموزش وپرورش تمام کرد.
وزارت آموزش وپرورش در سنوات گذشته با چالش بی ثباتی مدیریتی دست وپنجه نرم کرده و از اجرای سندتحول بنیادین، بزرگترین سند بالادستی خود در ۱۱ سال اخیر بازمانده است تا جایی که مقام معظم رهبری نیز در دیدار اردیبهشت ماه امسال شان با فرهنگیان که به مناسبت روز معلم برگزار شده بود از این مساله گلایه کردند و فرمودند «یک نکته مهم که غالباً در آموزش وپرورشِ ما از آن عبور می شود و به آن توجه نمی گردد، مسئله ثبات مدیریت است. در این دستگاهِ به این عظمت، به این اهمّیّت، ما گرفتار بی ثباتی هستیم. یکی می آید یک برنامه ای می ریزد، یک کاری را شروع می کند، [با رفتنِ او] نیمه کاره رها می شود، دیگری می آید. اینجا به من گزارش دادند ــ البتّه خود بنده هم می توانستم بفهمم، امّا در گزارشها هم بود ــ که از سال ۹۲ تا کنون که ۱۰ سال است، ما پنج وزیر و چهار سرپرست در آموزش و پرورش دیده ایم! این چیز خیلی عجیب وغریبی است. خب در وزارتهای دیگرِ ما، [مثل] وزارت خارجه یا وزارت جهاد کشاورزی، هفت سال، هشت سال، گاهی بیشتر، یک وزیر در دو دولت میمانَد؛ چرا در وزارت آموزش و پرورش این جور بی ثباتی در مدیریّت وجود دارد؟ »
با این همه؛ صحرایی که در زمره وزرای جوان وزارت آموزش وپرورش و کابینه دولت قرار می گیرد، بناست از حالا طی دوره دوساله ای تا پایان فعالیت دولت سیزدهم به عنوان وزیر آموزش وپرورش فعالیت کند؛ وی در برنامه های ارائه شده اش به مجلس شورای اسلامی به مواردی چون تکمیل اجرای پروسه رتبه بندی معلمان با تمرکز بر رسیدگی به اعتراضات و تدوین پیشنویس اصلاحیه بخشنامه اجرائی قانون، پیگیری و حل مسائل مربوط به رتبه بندی نیروهای سازمان های تابعه وزارت آموزش و پرورش، فعالسازی ستاد هماهنگی و پشتیبانی اجرای سندتحول بنیادین با ریاست معاون اول رییس جمهور، تامین و اختصاص یارانه آموزشی برای دانش آموزان مناطق کمتر توسعه یافته در قالب برنامه هفتم توسعه، پیگیری و اختصاص فوق العاده ویژه کارکنان و معلمان وزارت آموزش و پرورش، حمایت و به کارگیری نخبگان، تقویت تربیت معلم، تحول به نفع دانش آموزان و حرکت به سمت برنامه محوری اشاره نمود.


موافقان و مخالفان صحرایی در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟
علی خضریان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت رضامراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش به عنوان مخالف اظهار داشت: آقای صحرایی، با وجود اینکه یک سال از انتصاب شما به عنوان رییس دانشگاه آینده ساز فرهنگیان می گذرد تعداد زیادی از عناصر شناسنامه دار غرب گرا و تابلودار جریان اصلاحات در مجموعه شما جابه جا نشدند. شما هنوز پس از ۱۳ ماه از تصدی دانشگاه فرهنگیان نتوانستید تیم مناسبی را برای مساعدت با خود جمع آوری کنید چه طور امکان تدارک تیمی حرفه ای در وزارت آموزش وپرورش و ایجاد تحول در این وزارتخانه را در خود می بینید؟ شما از فروردین ماه امسال سرپرست وزارت آموزش وپرورش شده اید اما با همان تیم قبلی که منجر به رسیدن آموزش وپرورش به این نقطه شده است کار را ادامه داده و این افراد جزء حلقه نزدیک و دوست شما هستند. آقای نوری در اجرای رتبه بندی معلمان کنار گذاشته شد اما شما با همان حلقه کار را جلو بردید.
سیدعلی موسوی، نماینده ملکان در بررسی صلاحیت رضامراد صحرایی وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش نیز به عنوان مخالف ضمن عنوان نمودن این مطلب که «آقای صحرایی از بدنه آموزش وپرورش نیست و نمی تواند درک درستی از این وزارتخانه داشته باشد» اظهار داشت: حال اینکه مدیریت و سکانداری نیازمند داشتن قابلیت و توانمندی بالایی است که وزیر پیشنهادی چنین سوابقی ندارد. انتظار میرفت رییس جمهور گزینه ای با تجربه مدیریتی و اشراف به مسائل را معرفی نماید. آقای صحرایی شباهتی به آقای نوری وزیر سابق آموزش وپرورش دارد که عملا در مدیریت وزارت آموزش وپرورش درجا زد.
علی بابایی کارنامی، نماینده ساری در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان مخالف رضامراد صحرایی برای تصدی وزارت آموزش وپرورش اظهار داشت: مخالفت من از جنس مخالفت با جریان حاکم بر وزارت آموزش وپرورش نیست چون همه اذعان داریم که وزارت آموزش وپرورش امروز مقابل جریان غربگرا و سکولار است و با آنها مقابله می کند. ما نگرانی از روند ادامه فعالیت وزارت آموزش وپرورش داریم و معتقد هستیم که باید ایرادات این وزارتخانه رفع گردد. سوالم این است که آقای صحرایی چه برنامه ای برای بیمه تکمیلی معلمان و فرهنگیان، نحوه جذب فرهنگیان و نوسازی مدارس و پرداخت فوق العاده ویژه فرهنگیان دارد؟ آیا رییس جمهور و معاون اول می خواهند از وزیر حمایت کنند؟ برنامه وزیر پیشنهادی برای صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟.
عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی نیز در مخالفت با برنامه های رضامراد صحرایی اظهار داشت: بنظر می رسد رییس جمهور باید زودتر از این وزیر پیشنهادی خودرا به مجلس معرفی می کرد، چونکه وزارت آموزش و پروش وزارتخانه ای عظیم و دارای مسائل و مشکلات گوناگون است، پس تقاضا دارم در مورد سایر وزارتخانه ها نیز این مساله جدی گرفته شود. ما باید در قبال رأیی که می دهیم پاسخگو باشیم. آن چه که در کلیات برنامه های شما دیدیم اگر مقرر است همان روند قبلی را طی کنید نتیجه ای نخواهیم گرفت. امروز آنچه که در بدنه آموزش وپرورش وجود دارد، آیا واقعا دغدغه معلم و دانش آموز، علم است؟ آیا دغدغه ای که سر کلاس و بیرون از آن وجود دارد، علم است؟.
عبدالحسین روح الامینی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با گزینه پیشنهادی اظهار داشت: آقای صحرایی کار خودرا از روستا آغاز نموده و از مدرسه عشایری تا دانشگاه پیش رفته است. بدین سبب همه سطوح این وزارتخانه را دیده است. ایشان کسی است که قومیت برایش تفاوتی ندارد. شخصی که از دل جامعه دانشگاهی و معلمان بیرون آمده و آموزش وپرورش جدیدا به وزیری با مشخصات ایشان نیاز دارد. ایشان می تواند طرح تحول بنیادین آموزش وپرورش را دنبال کرده و کارهای بر زمین مانده را به سرانجام برساند.
سیدمحسن دهنوی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش بیان کرد: آقای صحرایی شناخت مناسبی از فضای آموزش وپرورش دارد، ایشان کسی است که کار را از سال ها پیش و از معلمی آغاز نموده و از مناطق محروم به بالاترین سطح در وزارت آموزش وپرورش رسیده است پس ایشان تجربه مناسبی در همه سطوح این وزارتخانه دارد. نکته بعدی جوان بودن ایشان است که یک امتیاز تلقی می شود. در کنار تجربه بالا، جوان بودن و ساعی بودن ایشان خاصیت خوبی است. در جلساتی که در مجلس شورای اسلامی با حضور ایشان انجام شد متوجه شدم که ایشان شناخت مناسبی از فضا داشته و نقشه راه مناسبی برای حل مسائل آموزش وپرورش دارد.
الهام آزاد، نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با صحرایی با اعلان اینکه وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش فردی توانمند، متعهد و متخصص هستند که این مسیر را پله به پله طی کرده اند و به این جایگاه رسیده اند اظهار داشت: وزارت آموزش وپرورش یکی از با اهمیت ترین وزارتخانه های نظام مقدس جمهوری اسلامی است. به وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش اعتقاد راسخ دارم.


اظهارات صحرایی در دفاع از خود در مجلس

حال آموزش وپرورش و معلمان خوب نیست
صحرایی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیتش برای تصدی وزارت آموزش وپرورش با اعلان اینکه انتظار میرفت همکار دانشگاهی ام کمی تحقیق می کرد و بعد مطالب را بیان می کرد اظهار داشت: امیدوار هستم آن چه در مورد شخص بنده گفته شد در صورت صحت، خدا من را هدایت کند و در صورتیکه صحت نداشته باشد که ندارد، خداوند حقیقت را آشکار و دل و ذهن افراد را نسبت به من نرم و مهربان کند. اگر ایران قوی و عزیز و اقتصاد خوب و جامعه باصلابت و مومن می خواهیم راهش از آموزش وپرورش قوی است، منتها حال آموزش وپرورش و معلمان خوب نیست. برای آنکه آموزش وپرورش به جایگاه خود برسد باید همه همراه شویم، آموزش وپرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی نیاز دارد.
وی همین طور اظهار داشت که من رضامراد صحرایی، روستازاده ای هستم که هنوز بوی خاک خیس آن بهترین عطر مشامم است، تنها با پشتوانه انقلاب و نظام مدارج را طی کردم و در بیش از ۲۰ کشور جهان تدریس داشتم. بر طبق تجربیات می گویم که تمامی راه ها از مدرسه می گذرد هر پایه باید یک مهارت را بیاموزد و مدیران باید برای راهبری چنین مدارسی آمادگی داشته باشند.
وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش پنج چالش جدی در آموزش وپرورش را نام برد و اظهار داشت: ناکارآمدی نظام حکمرانی آموزش وپرورش و فقدان عزم ملی برای تحول آن، کم توجهی به ارتقاء کمی و کیفی سرمایه انسانی آموزش و پرورش، ضعف در راندمان زیرساخت ها و ناترازی در منابع و مصارف، ضعف در کیفیت و ناکارآمدی برنامه های آموزشی و جهت گیری عدالت و کاهش فرصت های برابر، پنج چالشی است که باید آنرا رفع نماییم.
صحرایی با اشاره به اینکه حال آموزش وپرورش و معلمان خوب نیست، اظهار داشت: برای حل مشکلات آموزش وپرورش به کمک دولت، ملت و مجلس شورای اسلامی و در یک کلام به وفاق ملی نیاز داریم.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، وزیر جدید آموزش وپرورش همانطور که خود اشاره کرده، راه سختی برای بهبود حال آموزش وپرورش در پیش دارد و لازم است ضمن حفظ و ادامه اعتماد و همراهی فرهنگیان، از ظرفیتهای درونی و بیرونی دستگاه تعلیم و تربیت بهره برده و گامی برای اصلاح چالش های اساسی پیش رو بردارد.1402/03/10
09:07:17
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه