کدام یک از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی باید برای ثبت نام مدرسه به دفاتر کفالت رجوع کنند؟

کدام یک از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی باید برای ثبت نام مدرسه به دفاتر کفالت رجوع کنند؟

پروژه آسان: به گزارش پروژه آسان، ثبت نام مدرسه آن دسته از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که دارای کد یکتا، کد فراگیر یا کد اختصاصی نیستند، منوط به رفتن به دفاتر کفالت برای گرفتن کد «یکتا» است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، ثبت نام دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که از ۲۱ مرداد ماه شروع شده است تا فردا جمعه ۱۰ شهریور ماه ادامه دارد. این مهلت زمانی برای ثبت نام مدرسه دانش آموزان مهاجر فعلاً تمدید نشده است و دانش آموزان مهاجر باید تا فردا ثبت نام خویش را قطعی کنند.
این دانش آموزان برای رفتن به مدرسه ابتدا باید در سامانه «سهما» وزارت کشور به آدرس irmigrationorg.ir سپس در پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش به نشانی my.medu.ir آمار و اطلاعات خویش را ثبت کنند تا از تحصیل برخوردار شوند.
با عنایت به این که ثبت نام دانش آموزان اتباع منوط به نوع اقامت و مجاز یا غیرمجاز بودن آنها نیست، دانش آموزان اتباعی که غیرقانونی در کشور می باشند هم می توانند با رفتن به سامانه «سهما» وزارت کشور برای ثبت نام در مدرسه اقدام نمایند.
بنابراین دانش آموزان اتباع غیر ایرانی یا دارای کد «یکتا»، کد فراگیر یا کد اختصاصی هستند و یا هیچ کدی ندارند، ازاین رو متناسب با شرایط خود برای ثبت نام در سامانه «سهما» باید مراحل مختلفی را بگذرانند.
کدام یک از دانش آموزان اتباع غیر ایرانی باید برای ثبت نام مدرسه به دفاتر کفالت رجوع کنند؟ اساس ثبت نام دانش آموزان اتباع غیر ایرانی با رفتن به سامانه «سهما» صورت می گیرد اما بخشی از این دانش آموزان دارای کد ««یکتا»» هستند و قسمتی دیگر این کد را ندارند.
آن دسته از دانش آموزان مهاجری که کد «یکتا» دارند و یا به جای کد «یکتا» کد فراگیر یا کد اختصاصی دارند، فقط باید برای درج اطلاعات خود به سامانه «سهما» رجوع و اطلاعات خویش را وارد کنند و حدود سه روز بعد از آن به سامانه پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش رجوع و اطلاعات خویش را در آنجا هم ثبت کنند تا ثبت نام آنان قطعی شود ازاین رو این دسته از دانش آموزان مهاجر نیازی ندارند تا بعد از درج اطلاعات در سامانه «سهما» به دفاتر کفالت رجوع کنند.
کدام دانش آموزان باید بعد از ثبت نام در «سهما» به دفاتر کفالت رجوع کنند؟ قسمتی دیگر از دانش آموزان مهاجر یا اتباع غیر ایرانی، هیچ کدام از کدهای مذکور شامل کد «یکتا»، کد فراگیر یا کد اختصاصی را ندارند. این دسته از دانش آموزان ابتدا باید در سامانه «سهما» اطلاعات خویش را ثبت کنند سپس برای دریافت کد یا شناسه «یکتا» به دفاتر کفالت رجوع کنند. بعد از دریافت کد «یکتا» از دفاتر کفالت هم باید باردیگر باید فرایند ثبت نام خویش را در سامانه «سهما» تکرار کنند تا ثبت نام آنها در «سهما» قطعی شود.
در نهایت و بعد از گذراندن مراحل یاد شده، حدودا سه روز بعد این دانش آموزان باید به سامانه پنجره واحد خدمات آموزش و پرورش رجوع و با درج اطلاعات خود در آن سامانه هم ثبت نام مدرسه خویش را قطعی کنند.
چطور در «سهما» ثبت نام کنیم؟ دانش آموز ابتدا باید وارد آدرس سایت «سهما» به نشانی irmigrationorg.ir شود، گزینه «ثبت نام دانش آموز» را انتخاب کنند سپس با انتخاب نوع شناسه خود که متناسب با نوع مدرک اقامت می تواند شناسه «یکتا» ۱۰ رقمی، کد شناسایی تبعه، کد اختصاصی «فیدا»، شناسه فراگیر ناجا و یا شماره پاسپورت باشد و با وارد کردن شماره شناسه، تاریخ تولد و کد امنیتی ثبت نام خویش را تکمیل کند.
دانش آموزانی که به صورت مجاز در ایران حاضر هستند و کد «یکتا» یا به جای آن کد فراگیر یا اختصاصی دارند، به سادگی در این مرحله با وارد کردن شماره شناسه مدرک اقامت خود، به مراحل بعد برای درج اطلاعات هویتی می شوند، می توانند فرایند ثبت نام را انجام دهند و دیگر نیازی به رفتن به اداره اتباع و دفاتر کفالت برای گرفتن شناسه «یکتا» ندارند. در نهایت هم بعد از حدود سه روز باید با رفتن به سامانه my.medu.ir ثبت نام خویش را تکمیل کنند.
اما برای دانش آموزانی که کد «یکتا» یا کد فراگیر و یا کد اختصاصی ندارند، در همان صفحه گزینه ای با عنوان «فاقد کد شناسه هستم» فعال گشته است که دانش آموزان با انتخاب این گزینه وارد صفحه جدیدی می شوند.
در این صفحه جدید دانش آموز می تواند با وارد کردن نوع مدرک اقامت شامل دفترچه اقامت ویژه، دفترچه اقامت، پروانه اقامت، دفترچه پناهندگی، گذرنامه با انواع روادید، گذرنامه خانواری و وارد کردن شماره مدرک و کد امنیتی، ثبت نام خویش را تکمیل کند.
همینطور در همان صفحه و در بخش نوع مدرک اقامت، گزینه «فاقد مدرک اقامتی» وجود دارد که دانش آموز با انتخاب این گزینه نیازی به وارد کردن شماره مدرک ندارد و تنها با ثبت کد امنیتی می تواند برای تکمیل ثبت نام به مرحله بعد برود.
در مرحله بعد صفحه ای باز می شود که دانش آموز باید اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، ملیت، تاریخ تولد، مذهب، جنسیت، تاریخ ورود به ایران و هم کد امنیتی را وارد کند.
بعد از ثبت اطلاعات هویتی، صفحه جدیدی برای درج استان و شهر محل سکونت دانش آموز، شماره تلفن ثابت و همراه دانش آموز، آدرس و کد پستی محل سکونت دانش آموز اتباع باز می شود که با درج این اطلاعات دانش آموز به مرحله بعد راهنمایی می شود.
در نهایت هم سامانه «سهما» دانش آموز مهاجر غیر مجاز را برای گرفتن شماره پیگیری یا همان کد «یکتا» به اداره اتباع و دفاتر کفالت راهنمایی می کند. دفاتر کفالت به دانش آموز کد «یکتا» می دهند، بعد از آن دانش آموز باید باردیگر وارد سامانه سازمان ملی مهاجرت شود و اطلاعات را بازنشانی کند. در نهایت دانش آموز بعد از گذشت یک تا چهار روز می تواند پیش ثبت نام خویش را در my.medu.ir انجام دهد.
بالغ بر ۵۰۰ هزار دانش آموز اتباع غیر ایرانی در سامانه «سهما» ثبت نام کرده اند به گفته عبدالله مبینی - رئیس سازمان ملی مهاجرت - طی چند روز اخیر بالغ بر ۵۰۰ هزار دانش آموزان اتباع غیر ایرانی در سامانه «سهما» ثبت نام کردند که بالای ۳۲۰ هزار نفر از این تعداد، مشکل خاصی نداشته اند و ثبت نام آنان قطعی شده است.
او همینطور گفته است که بیشتر از ۸۰ درصد دانش آموزان اتباع غیر ایرانی که سالهای قبل در مدارس ایران مشغول تحصیل بوده اند، طی این چند روز در سامانه «سهما» ثبت نام کرده اند.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، هم اکنون از ۴۰ ملیت دانش آموزان اتباع غیر ایرانی در ایران حضور دارند که بیشتر آنها افغانستانی ها، عراقی ها و پاکستانی ها هستند.
آمار مدارس خودگردان اتباع غیر ایرانی مجهول و شناور است و وزارت آموزش و پرورش اعلام نموده است که مدارس خودگردان اتباع بخصوص آنهایی که زیر پوشش دارالقرآن، کار آموزش تعلیم و تربیت مدرسه ای انجام می دهند حتما باید مجوز بگیرند، در غیر این صورت مدرک تحصیلی صادر شده از جانب این مدارس مورد تایید نیست و این مدارس تعطیل می شوند.
منبع:

1402/06/10
16:36:28
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه