حضور ۹ دانشگاه ایرانی در تازه ترین رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵

حضور ۹ دانشگاه ایرانی در تازه ترین رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۵

پروژه آسان: رتبه بندی جهانی QS سال 2025 منتشر گردید و 9 دانشگاه از ایران در تازه ترین نتایج این رتبه بندی حضور دارند که در مقایسه با سال قبل با رشد نسبی مواجه گشته اند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رییس موسسه ISC اظهار داشت: بیست و یکمین رتبه بندی جهانی کیو اس، در ۴ ژوئن ۲۰۲۴، منتشر گردید. در این رتبه بندی بیش از ۱۵۰۰ موسسه از ۱۰۵ کشور رتبه بندی شده اند که به لحاظ حضور، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و چین به ترتیب بیشترین تعداد مؤسسه را در این رتبه بندی داشته اند.
فاضل زاده گفت: در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵، برای سیزدهمین سال متوالی، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در رتبه اول قرار گرفته است و امپریال کالج لندن در رتبه دوم و دانشگاه آکسفورد، دانشگاه هاروارد و دانشگاه کمبریج به ترتیب در رتبه های سوم تا پنجم قرار دارند.
* ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵ در جدول ۱ قابل مشاهده است
رییس مؤسسه ISC اظهار داشت: در رتبه بندی کیو اس ۲۰۲۵ تعداد ۹ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران حضور دارند. دانشگاه­های صنعتی شریف با رتبه ۳۴۲، تهران با رتبه ۳۶۸، صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۰۳ و علم و صنعت ایران با رتبه ۴۳۶ و صنعتی اصفهان با رتبه ۴۸۹ به ترتیب رتبه اول تا پنجم ایران را کسب کرده­اند. همین طور دانشگاه های تبریز با رتبه ۵۵۲، شیراز با رتبه ۷۰۰-۶۹۱، شهید بهشتی با رتبه ۹۰۰-۸۵۱ و فردوسی مشهد با رتبه ۱۰۰۰-۹۵۱ دیگر دانشگاه های حاضر در این رتبه بندی هستند.
وی افزود: عملکرد دانشگاه های کشور در رتبه بندی جهانی کیو اس در سالهای مختلف در جدول ۲ نشان داده شده است.
* جایگاه دانشگاه های کشور های اسلامی در رتبه بندی کیو اس (QS) ۲۰۲۵
فاضل زاده اشاره کرد: در این رتبه بندی تعداد ۲۹ کشور اسلامی با ۲۷۰ دانشگاه حضور داشته اند. در بین کشورهای اسلامی کشور مالزی با ۳۵، اندونزی با ۲۷ و ترکیه با ۲۵ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را دارند.
تعداد دانشگاه های کشورهای اسلامی در این رتبه بندی در نمودار ۱ قابل مشاهده می باشد.


*روش شناسی رتبه بندی کیو اس
رییس مؤسسه ISC اظهار داشت: رتبه بندی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان صورت می گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ بصورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد.
اطلاعات انتشارات علمی دانشگاه ها در این رتبه بندی از پایگاه استنادی اسکوپوس (Scopus) در بازه زمانی ۵ ساله و استنادات در بازه زمانی ۶ ساله محاسبه می شود.
فاکتورهای مورد استفاده در رتبه بندی جهانی کیو اس ۲۰۲۵ در جدول ۳ نشان داده شده است.


منبع:

1403/03/19
11:59:13
5.0 / 5
141
تگهای خبر: آمریكا , دانشگاه , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه