استفاده از داده های تركیبی برای شناسایی مجرمان سایبری

ابتکار جدید در جرم یابی ارزهای دیجیتال

ابتکار جدید در جرم یابی ارزهای دیجیتال

به گزارش پروژه آسان، پژوهشگران ایرانی در یک مطالعه جدید و با ابتکاری نوین در ترکیب داده های اطلاعاتی، به بررسی روش های شناسایی و مقابله با جرایم ارزهای دیجیتال پرداخته اند.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، در طول دهه اخیر، داد و ستد ارزهای دیجیتال به یکی از مهم ترین انواع تجارت در زمینه بین المللی تبدیل گشته است. خیلی از مبادلات مالی بین افراد حقیقی و حقوقی از راه این ارزها صورت می گیرد. دراین میان، برخی افراد هم برای دور ماندن از بدهی های مالی و پرداخت نکردن مالیات و همینطور انجام داد و ستدهای نزدیک به عملیات های پولشویی به فعالیتهای مالی با ارزهای دیجیتالی روی آورده اند. این در شرایطی است که خیلی از دولت ها این گونه فعالیتهای مالی را جرم می دانند. با این وجود، شناسایی جرایم در ارتباط با ارزهای دیجیتال با چالش های فراوانی روبرو است.

گسترش معاملات در فضای مجازی و روی آوری عمومی به خریدهای اینترنتی، سبب شده تا مجرمان سایبری بیشتری به سمت جرایم ارزهای دیجیتال سوق پیدا کنند. خصوصیت هایی همچون گمنام بودن کاربران، جابجایی مبالغ هنگفت بدون نظارت دولت ها و پلیس، و امکان ارتکاب اعمال مجرمانه بدون نگرانی از عبور مرزهای کشورها، سبب شده تا این فضا برای مجرمان جذاب تر شود. از طرفی، پلیس و قضات اغلب با نحوه کارکرد ارزهای مجازی و تکنولوژی های جدید آشنایی کافی ندارند که این مورد شناسایی و دستگیری بزهکاران را پیچیده تر می کند.

مهدی نظری علوم از دانشگاه تربیت افسری امام حسن مجتبی (ع) و دو همکار هم دانشگاهی اش، تحقیقی را در رابطه با روش های نوین شناسایی جرایم ارزهای دیجیتال انجام داده اند. این پژوهشگران با بررسی روش های موجود و به کارگیری ترکیب داده های اطلاعاتی به دنبال یافتن چاره هایی جدید برای مقابله با جرایم در رابطه با ارزهای دیجیتال بودند.

محققان برای جمع آوری داده های این تحقیق کاربردی، نخبگان و و کارشناسان جرم یابی ارزهای دیجیتالی را با استفاده از مصاحبه های معروف به نیمه ساختار یافته و همینطور پرسشنامه، مورد سوال قرار داده و سپس این داده ها را تحلیل و بررسی کرده اند.

نتایج این تحقیق نشان داده است که سه مقوله اصلی شامل ساختار، تصمیم گیری و اطلاعات بر روی جرم یابی ارزهای مجازی اثرگذار هستند. به بیان دیگر، تدوین دستورالعمل ها و شیوه نامه های جرم یابی ارزهای دیجیتال در این خصوص از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و می تواند به شناسایی و پیشگیری از جرایم مالی کمک نماید.

یافته های پژوهش همینطور نشان داد که ارزهای دیجیتال به علت خصوصیت های خاص خود همچون رمزنگاری و گمنامی کاربران، زمینه ساز وقوع جرایم مختلفی مانند پولشویی هستند. این موارد می توانند سبب بی نظمی و اختلال در امنیت اقتصادی شوند و اگر الگویی برای مدیریت آنها استخراج نشود، نتایج جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

به طور کلی، نتایج این پژوهش نشان داده است که با استفاده از داده های تلفیقی از فضای حقیقی و مجازی، میتوان به صورت موثری به جرم یابی ارزهای دیجیتال پرداخت. این رویکرد اطلاعات محور می تواند به مدیریت منابع، افزایش سرعت و دقت در عملیات کشف جرایم و اعتماد عمومی نسبت به اجرای قانون کمک نماید.

با توجه به اهمیت روز افزون ارزهای دیجیتال و کاربرد گسترده آنها، این تحقیق می تواند راهگشای بهبود فرآیندهای شناسایی و مقابله با جرایم سایبری باشد و به نهادهای قضایی و انتظامی کمک نماید تا با جرایم در ارتباط با این حوزه به صورت موثرتری برخورد کنند. همچنین، تدوین و اصلاح قوانین در رابطه با ارزهای مجازی و تقویت همکاریهای بین المللی در این حوزه از دیگر سفارش های این پژوهش است.

گفتنی است، مقاله علمی پژوهشی تهیه شده از نتایج فوق در فصلنامه «ابتکار و خلاقیت در علوم انسانی» وابسته به باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی به چاپ رسیده است. این نشریه به بررسی موضوعات مختلف علمی در حوزه علوم انسانی می پردازد و تحقیقات انجام شده در این حوزه ها را منتشر می کند.
1403/04/19
15:30:00
5.0 / 5
53
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه