معاون وزیر آموزش و پرورش تشریح كرد

رایزنی با شركتهای بیمه ای برای تغییر بیمه تكمیلی، تنخواهی كه بلای جان آموزش و پرورش شد

رایزنی با شركتهای بیمه ای برای تغییر بیمه تكمیلی، تنخواهی كه بلای جان آموزش و پرورش شد

پروژه آسان: معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه سال قبل ۳۱۵۰ میلیارد تومان پاداش آخر خدمت پرداخت كردیم كه باید از محل بند ج تبصره ۱۹ سود شركت ها تامین اعتبار می شد كه تحقق نیافت اظهار داشت: بدلیل اینكه این رقم تامین اعتبار نشد به صورت تنخواه در اختیار ما قرار گرفت كه همان بلای جان آموزش و پرورش شد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علی الهیار تركمن در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به اینكه سال قبل سال متفاوتی برای آموزش و پرورش بود كه شروع به كار دولت دوازدهم و تغییر وزیر آموزش و پرورش همچون اتفاقات مهم در حوزه آموزش و پرورش بود اضافه كرد: با تاكید ویژه بر اجرای سند تحول بنیادین از مراجع مختلف و ماموریت مشخص معاونت ها و تاكید بر مدرسه محوری روبرو هستیم.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تمركز زدایی و تفویض اختیار در بخش های مختلف را همچون سیاستهای وزارت خانه دانست و اظهار داشت: نیازمند وحدت و یكپارچگی در ساختارها و اهداف هستیم تا بتوانیم امور را طبق سیاست های محوله پیش ببریم.

الهیار ادامه داد: نیازمند اتخاذ راهكارهای اساسی برای حل مشكلات و تحقق اهداف هستیم تا متناسب با آن وارد فرایند برنامه ریزی شویم. اصلی ترین دغدغه ما اجرای برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین است. وظیفه داریم از طریق حل های موقت استفاده نماییم اما نباید در آن متوقف شویم و اگر به دنبال آموزش و پرورش چابك هستیم باید از این مرحله عبور نماییم و به سمت اجرای راهكارهای بلندمدت، اساسی و اثربخش برویم.
وی اضافه كرد: از زمان ورودم به معاونت توسعه همین دیدگاه را دارم و معتقدم مشكلات آموزش و پرورش زیاد است اما لاینحل نیست. حاكم شدن یك تفكر سیستمی با بكارگیری مفروضات علمی در این معاونت لازمه پیشبرد امور است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به بیان گزارش عملكردی از سال ۹۶ پرداخت و اظهار داشت: اجرای بودجه، تخصیص و به آخر رساندن آن و تصویب بودجه ۹۷، بیمه ها، وام ها، اسكان فرهنگیان، مدیریت ساختار و نیروی انسانی همچون اقدامات انجام شده است. بودجه سال قبل دارای ۱۳ ردیف هزینه ای با اعتبار ۳۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود كه نسبت به سال ۹۵ تنها ۸.۵ درصد رشد داشت كه پنج درصد اعتبار ملی و ۹۵درصد در قالب اعتبارات استانی بود.
تنخواهی كه بلای جان آموزش و پرورش شد
الهیار ادامه داد: از پنج درصد اعتبارات ملی تنها سه درصد صرف فعالیت های آموزشی و پرورشی و... می گردد. سال قبل سه هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان پاداش آخر خدمت پرداخت كردیم كه باید از محل بند ج تبصره ۱۹ سود شركت ها تامین اعتبار می شد كه تحقق نیافت و چون تامین اعتبار نشد به صورت تنخواه در اختیار ما قرار گرفت و همان بلای جان آموزش و پرورش شد.
وی اضافه كرد: به دلیل عدم تسویه تنخواه از شهریور، تخصیص های ما در خزانه بلوكه شد و آنها می گفتند این مبلغ بدهی است و باید آن را برگردانیم. این مورد روی دوش ما سنگینی می كرد. از آبان ماه سعی كردیم و در بهمن ماه توانستیم محل تامین اعتبار این مبلغ را تغییر و به سمت درآمد ناشی از حقوق و عوارض گمركی ببریم. اصلی ترین علت بسیاری تاخیرهای ما در پرداخت های پرسنلی همین مورد بود.

۹۶۰ میلیارد تومان از مطالبات آموزش و پرورش به سال ۹۷ منتقل شد
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ابلاغ و تخصیص ۱۱۰ درصدی بودجه در سال قبل اظهار داشت: مشكل دوم كمبود نقدینگی در خزانه بود و پیگیری های بسیاری انجام دادیم تا در نهایت ۲۹ اسفندماه این مبلغ تامین و اعتبار به استان ها ابلاغ گردید.هرچند باز هم ۹۶۰ میلیارد تومان از مطالبات ما به سال ۹۷ منتقل شد.

آخرین وضعیت پرداخت حق الزحمه ها
تاخیر حداقلی در پرداخت حقوق حق التدریس ها و سرباز معلمها

الهیار اضافه كرد: برآیند كاری ما در سال ۹۶ این بود كه حقوق و عیدی رسمی ها، سربازمعلم ها و حق التدریس های آزاد به صورت كامل تسویه شود. از حق التدریس شاغلین بدهی سه ماهه اول ۹۶ و دو ماه مهر و آبان را پرداخت كردیم. اضافه كار اداری تا ۷.۵ ماه و حق الزحمه امتحانات سال ۹۵ تا ۸۰درصد تسویه شد و حق الزحمه سال ۹۶ در دستوركار ست.

الهیار ادامه داد: همینطور حق الزحمه نیروهای خرید خدمات تا دو ماه اول سال ۹۶ پرداخت شده است كه یك ماه از خرداد و نیمه دوم سال باقی می ماند.
با این همه ۹۶۰ میلیارد از مطالبات ما به سال جاری منتقل شده و در حال رایزنی برای تامین اعتبار هستیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه هرچند این اقدامات را اقدامات ارزشمندی نمی دانیم و وظیفه ما پیگیری امور بود اما یك دستاورد خوب ما این بود كه تلاش كردیم تاخیر در زمان پرداخت برخی بخش ها چون سرباز معلم ها و حق التدریس های آزاد را به حداقل برسانیم عنوان كرد: تامین اعتبار از محل یك درصد اعتبار شركت ها در لایحه بودجه از جانب مجلس برای سال ۹۷هم پیش بینی شده كه رقمی بیش از پنج هزار میلیارد تومان است. این در شرایطی است كه همانطور كه گفته شد در سال ۹۶ تنها ۹۰۰ میلیارد تومان از ۳۰۰۰ میلیارد تومان پیش بینی از محل اعتبار شركت ها محقق شد، در واقع این بند همچون چالش های بودجه ۹۷ هم هست.

آموزش و پرورش همچنان در حال كار به روی رتبه بندی معلمان
اجرای رتبه بندی منوط به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان اظهار داشت: در ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه دولت مكلف شده تا لایحه را برای قانون شدن به مجلس ارائه نماید. همكاران ما در شورای عالی آموزش و پرورش در حال كار بر روی آن هستند.
وی اضافه كرد: یك مرتبه رتبه بندی انجام شده و یك مرحله جلوتر هستیم و در واقع می توان گفت شش هزار میلیارد تومان از بودجه سال ۹۷ در جهت رتبه بندی است. اگر بخواهیم یك مرحله جلوتر برویم ۳۰۰۰ میلیارد اعتبار نیاز داریم و برای اجرای مراحل تكمیلی ۸۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است. همانطور كه گفته شد اكنون ۶۰۰۰ میلیارد تومان را در بودجه آموزش و پرورش داریم و مبنای كار همین است.
وی اضافه كرد: مبنای امتیاز دهی طرح شورای عالی آموزش و پرورش هم همین امتیازات موجود است كه با تغییرهایی روبرو می گردد. هرچند اجرای رتبه بندی نهایتا منوط به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان است.

ادغام معاونتها تا یك ماه آینده نهایی می گردد
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره ادغام معاونت ها در آموزش و پرورش اظهار نمود: اصلاح ساختار مصوبه شورای عالی اداری است و با نامه ریاست جمهوری مكلف به انجام این كار شده ایم. اما به دلیل حساسیت بالا تا كنون این كار را نهایی نكردیم.
وی اضافه كرد: هم اكنون كارگروهی با حضور تعدادی از خبرگان مشغول بررسی جوانب و اثرات اجرایی اصلاح ساختارها در استان ها هستند. هنوز جمع بندی نهایی انجام نشده اما تصور می كنم تا یك ماه آینده نهایی و به سازمان اداری و استخدامی عرضه شود.

رایزنی با شركتهای بیمه ای برای تغییر بسته و تعرفه بیمه تكمیلی

الهیار درباره تغییر در بیمه طلایی درمان فرهنگیان هم عنوان كرد: به علت اینكه وزارتخانه اعتبار كمك رفاهی ندارد دو سه سالی بیمه تكمیلی به شكل بیمه صندوقی اجرا شد ولی اثربخشی طولانی ندارد. با شركت های بیمه ای در حال رایزنی هستیم تا تعرفه مشخصی را در قالب بسته ویژه ای برای ما تعیین كنند.

راه اندازی باشگاه پیشكسوتان فرهنگی

مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از طریق اندازی باشگاه پیشكسوتان فرهنگی اطلاع داد و عنوان كرد: طرح اكنون در ۱۰استان در حال اجراست و تا هفته معلم حداقل در پنج استان دیگر راه اندازی می گردد. این باشگاه ها دارای سالن مطالعه، استراحت، ورزش، مشاوره، كافی نت و... هستند.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، گودرز كریمی فر در نشست خبری معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش هم با اشاره به اسكان نوروزی فرهنگیان اظهار داشت: وظیفه و رسالت اصلی آموزش و پرورش تعلیم و تربیت دانش آموزان خودباور و خداباور از جانب معلمان توانمند است. با این حال سعی كردیم اسكان نوروزی را هم در حد توان و به شكل مطلوبی عرضه دهیم.
وی اضافه كرد: ۳۴۵ مركز آموزشی با ۱۴ هزار و ۴۶۰ تخت در خوابگاه های فرهنگیان، ۱۲ هزار مدرسه در قالب ۱۰۰ هزار كلاس درس در ۷۰۷ پایگاه پذیرش با ۲۵ هزار نیروی خدماتی را با شعار كیفیت مطلوب و مسافرت ارزان در اختیار فرهنگیان در روزهای نوروز قرار دادیم. در این میان كمتر از ۹ درصد مربوط به اسكان غیرفرهنگیان بود.

مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برپایی نمایشگاه ها و پایگاه های بومی و سنتی، استفاده از سیستم نوبت دهی در پایگاه های اسكان، كنترل روزانه اسكان، توسعه نظارت های همه جانبه، عرضه گزارش روزانه آنلاین، تشكیل جلسات و كارگروه های تخصصی در سطح استان و منطقه عنوان كرد:
بیش از ۸۳ درصد فرهنگیان كه فرم های نظرسنجی ما را پركردند از اسكان نوروزی اعلام رضایت كردند.
كریمی فر به آماده سازی و ساماندهی نظام نامه رفاهی فرهنگیان اشاره نمود و اظهار داشت: این نظام نامه مشمول ۱۸۶ برنامه كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت است و تقویت خانه های معلم، بهبود وضعیت درمانی فرهنگیان با رویكرد بیمه تكمیلی كه امسال مورد بازنگری قرار می گیرد، بهره وری مدیریت با رویكرد كاهش هزینه ها همچون سیاست كلان و راهبردی آن است.
كریمی فر همینطور از طریق اندازی باشگاه پیشكسوتان فرهنگی اطلاع داد و عنوان كرد: طرح اكنون در ۱۰ استان در حال اجراست و تا هفته معلم حداقل در پنج استان دیگر راه اندازی می گردد این باشگاه ها دارای سالن مطالعه، استراحت، ورزش، مشاوره، كافی نت و... هستند.
مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وام كم بهره مرابحه و مسكن در نظر گرفته شده كه از چندی قبل شروع شده و ادامه دارد. راه اندازی اتاق ایده، راه اندازی مطب پزشك در ساختمان مركزی وزارت و اجرای بیمه منازل مسكونی فرهنگیان و راه اندازی تورهای سیاحتی زیارتی برای فرهنگیان با مشاركت آموزش و پرورش به صورت ۵۰ درصد تسهیلات قرض الحسنه از دیگر برنامه های ماست.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اظهارات یكی از نمایندگان مجلس در خصوص عدم حضور و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش با مجلس در تصویب برخی طرح ها عنوان كرد: بر مبنای برنامه زمانی كه مجلس مشخص می كرد و همینطور سطح دسترسی به كمیسیون در مجلس حضور یافتیم و سطح ارتباط ما با مجلس خوب بود. چندی قبل طرح تنظیم برخی مقررات مالی و اداری آموزش و پرورش در كمیسیون اقتصادی مجلس رد شد ولی در كمیسیون آموزش مطرح و با آن موافقت شد ولی نهایتا در كمیسیون بودجه مورد مخالفت قرار گرفت البته این طرح تداخل قوانین بسیاری داشت و اگر هم در كمیسیون برنامه به تصویب می رسید از جانب شورای نگهبان رد می شد.1397/01/20
19:03:03
5.0 / 5
5082
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه