آغاز سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر كشور از فردا

آغاز سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر كشور از فردا

پروژه آسان: مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش جزئیات برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر كشور را كه از فردا شروع می گردد را شرح داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، علی رمضانی در نشستی خبری به مناسبت برگزاری سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر كشور با اشاره به اینكه نزدیك به شش میلیون و ۱۷۴ هزار نفر - رشته دانش آموز در مسابقات فرهنگی و هنری شركت می كنند و از این حیث بزرگترین جشنواره است اظهار داشت: حیف است این ذخایر و گنجینه ها كه اغلب از مناطق روستایی اند دیده نشود، به همین علت مسابقات را در پایتخت برگزار می نماییم تا اطلاع رسانی گسترده تر باشد.

وی ادامه داد: مسابقات را از ۱۸ تا ۲۲ مرداد برای پسران و از ۲۵ تا ۲۹ مرداد برای دختران در تهران و اردوگاه باهنر برگزار می نماییم.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه بیشترین ظرفیتی كه می توانیم در بخش مهارت آموزی و كارآفرینی داشته باشیم در همین مسابقات وجود دارد به نحوی كه هر كدام از دانش آموزان با یك مهارت آشنا شده و می توانند در طول زندگی از آن بهره مند شوند اظهار داشت: ادامه مسیر تعدادی از دانش آموزان شركت كننده ما در همین مسابقات نقش می بندد.

رمضانی اضافه كرد: هدف ما این است كه دانش آموزان همدیگر را بشناسند، با توانمندی یكدیگر آشنا شده و رسالت تامین و گسترش مهارت آموزی دانش آموزی را در سراسر كشور اشاعه دهند. باید یاد بگیرند با یكدیگر مشاركت كنند، مسولیت پذیر باشند و با هم تعامل كنند. بعضی از این دانش آموزان از سنشان بالاتر و بهتر عمل می كنند اما دیده نمی شوند و اغلب دانش آموزان مناطق محروم هستند.

وی با اشاره به اینكه حدود دو هزار دانش آموز در مرحله كشوری این مسابقه شركت می كنند اظهار داشت: انتظار داریم در مسابقات فرهنگی هنری وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به كمك آموزش و پرورش بیایند. اگر این مسابقات را در بعضی مناطق برگزار نكنیم یك دانش و فن و هنر سنتی به كلی از بین می برد و نسل جدید به سراغ آن نمی روند. ما به دلیل محدودیت منابع مالی كمتر می توانیم از تمام ظرفیت ها استفاده نماییم. نزدیك ۷۰۰ رشته هنری وجود دارد كه ما فقط ۵۰ رشته را در این مسابقات وارد كردیم.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه منابع مالی این مسابقات به سختی تامین می گردد اظهار نمود: اگر باور داریم آینده در دستان این نوجوانان است شایسته است كه سرمایه گذاری نماییم. برای این جشنواره چند هزار جلسه برگزار شده كه ۱۴۴۰ جلسه در مناطق و ۱۲۸ جلسه در استان ها و ۵۲ جلسه در ستاد بوده است.

رمضانی رشته های جشنواره را اعلام نمود و اظهار داشت: شعر، داستان نویسی مقاله كتابخوانی نقد ادبی، وبلاگ نویسی بازی های یارانه ای و نشریه الكترونیكی،
تئاتر صحنه ای و عروسكی، نمایشنامه خوانی، نقالی، فیلم كوتاه، نساجی، سفال و سرامیك، حجم سازی، طراحی، آبگینه، خوشنویسی، نقد هنری، طراحی، عكاسی گرافیك، پوستر، كاریكاتور، سرود گروهی و همگانی، كرال فرهنگیان، تك نوازی، همنوازی و تك خوانی از حمله رشته های مسابقات هستند.

وی ادامه داد: مجموعه شركت كنندگان ۶ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر رشته هستند كه از این تعداد در گروه هنرهای نمایشی ۱۳۳ هزار و ۲۴۷ نفر رشته، در هنرهای آوایی ۳ میلیون نفر رشته، در گروه ادبی و پژوهشی ۵۵۹ هزار نفر رشته، در
گروه هنرهای دستی حدود ۲ میلیون نفر رشته و در گروه رسانه و فضای مجازی ۳۰ هزار نفر رشته قرار دارند.


مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه مجموع آثار ۴۶۷۰ مورد بوده است كه ۵۰۲ مورد در حوزه نمایش، ۹۶۰ مورد در حوزه آوایی، ۶۷۶ مورد در حوزه ادبی، 2185 مورد در حوزه نمایشی و ۳۲۴ مورد در حوزه رسانه بوده است عنوان كرد: از مجموع آثار واصله به دبیرخانه ۱۹۱۶ نفر به مسابقات كشوری راه یافته اند و آمار نهایی راه یافتگان به مرحله پایانی مسابقات ۱۹۱۶ نفر است.

رمضانی با اشاره به اینكه در روز افتتاحیه جشنواره از ۲۴ كتاب حوزه فرهنگی هنری رونمایی می گردد اظهار داشت: در تولید محتوا برای دانش آموزان دچار ضعف هستیم. امسال ۲۴اثر تولید شد كه رونمایی میشود. از این تعداد هفت كتاب شامل معرفی آثار برگزیدگان است. ۳۰ كارگاه آموزشی در جشنواره برگزار می گردد. همینطور افتتاح نگارخانه با بیش از ۳۰۰ اثر در نگارخانه فرهنگستان هنر در روز ۱۹ مرداد صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینكه انتظار داریم دستگاه های مربوطه به این مورد ورود كرده و نهادهایی چون شهرداریها ظرفیتهای خویش را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهند اظهار داشت: خراسان رضوی، فارس و اصفهان بالاترین آثار ارسالی را داشته اند. تشویق این دانش آموزان می تواند در تعیین مسیر زندگی شان بسیار اثرگذار باشد.

مدیركل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه همه فعالیتهای ما مدرسه محور هستند اظهار داشت: برگزاری جشنواره تاكیدی بر پشتیبانی از توانمندی های دانش آموزان است. برخی دانش آموزان تصمیم دارند زندگی حرفه ای خویش را در مسیرهای هنری دنبال كنند.

رمضانی افزود: كل بودجه مصوب ما برای فعالیتهای فرهنگی در یكسال بیش از ۱۰ میلیارد تومان نمی گردد. باید حداقل برای یكسال ۱۰۰ هزار تومان برای هر دانش آموز هزینه نماییم كه اینگونه نیست و دولت به دلیل مسائل اقتصادی نمی تواند كمك قابل توجهی كند و لازم است مشاركت اولیاء و خیرین را در این حوزه داشته باشیم.
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه نمایشگاه هایی از تولیدات دانش آموزان در كانونها خواهیم داست اظهار داشت: ظرفیت كانونها بقدری است كه دانش آموزان می توانند تولیدات خویش را بفروش برسانند و امیدواریم این امكان بخوبی فراهم گردد.
1397/05/19
23:56:42
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه