تولید انرژی از صحرای بزرگ آفریقا

تولید انرژی از صحرای بزرگ آفریقا

پروژه آسان: ایسنا نوشت: تحقیقات جدید نشان داده است كه نصب توربین های بادی و پنل های خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا می تواند به تمام جهان انرژی عرضه نماید و زمین های خشك را به خاك های بارور تبدیل كند.آیا آینده صحرای بزرگ آفریقا كه یكی از غیرقابل سكونت ترین مكان ها بر روی زمین است، می تواند باعث تقویت پوشش گیاهی شود؟
گروهی از محققان دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی آمریكا، چین و ایتالیا در مطالعه جدید خود چاره ای پیدا كرده اند كه می تواند آب و هوا را در این منطقه بهبود بخشد. این چاره شامل نصب توربین های بادی و پنل های خورشیدی در مقیاس بزرگی در سطح صحرای بزرگ آفریقا است.
مزارع بادی و خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا
یان لی نویسنده اصلی این مطالعه و همكارانش، صحرای بزرگ آفریقا را به این دلیل انتخاب كردند كه بزرگترین بیابان در جهان است و به تغییرات زمین حساس است.
مكانی كه این صحرا در آن واقع شده یعنی شمال قاره آفریقا و نزدیكی به اروپا و خاورمیانه كه همه آنها تقاضای بالایی برای انرژی دارند، آن را بعنوان مدل اصلی این مطالعه معرفی نمود.
مزارع بادی و خورشیدی كه در سراسر این بیابان نصب خواهد شد، بیش از 9 میلیون كیلومتر مربع را پوشش خواهد داد كه حدود 3 تراوات برق از باد و 79 تراوات از انرژی خورشیدی تولید می گردد و می تواند پاسخگوی تقاضای انرژی سراسر جهان باشد.
لی اظهار داشت: در سال 2017، انرژی مصرفی جهان تنها 18 تراوات بوده است، ازاین رو این بدیهی است كه انرژی قابل تولید در صحرای بزرگ آفریقا هم اكنون برای نیاز سراسر جهان كافی است.
انرژی بالقوه تولیدی از این مزارع بادی و خورشیدی در صحرای بزرگ آفریقا می تواند به شدت سبب كاهش انتشار كربن حاصل از سوخت های فسیلی شود.
بهبود هوای صحرای بزرگ آفریقا
حضور توربین های بادی و پنل های خورشیدی در منطقه، می تواند شرایط آب و هوایی محلی را به شكل مثبت تغییر دهد. محققان دریافته اند كه مزارع بادی و خورشیدی در مقیاس وسیع می تواند سبب افزایش بارش و رشد بیشتر گیاهان شود.
"صفا متشرعی" پژوهشگر ایرانی این مطالعه از دانشگاه مریلند آمریكا می گوید: افزایش بارندگی و پوشش گیاهی، همراه با تولید برق پاك از انرژی خورشیدی و باد می تواند به كشاورزی، توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی در آفریقا، خاورمیانه و دیگر مناطق مجاور كمك نماید.
صحرای بزرگ آفریقا، ساحل نزدیك(منطقه ای میان صحرای بزرگ آفریقا و ساوانای سودان) و خاورمیانه، بعضی از خشك ترین مناطق روی زمین هستند كه جمعیت و فقر هم در این مناطق به همراه خشكسالی همچنان در حال رشد است. افزایش بارش و پوشش گیاهی می تواند غذا و آب مورد نیاز جوامع این مناطق را فراهم آورد.
شاخ آفریقا و خاورمیانه برنامه هایی برای برپایی پروژه های انرژی تجدیدپذیر در مقیاس بزرگ عرضه كرده اند. عربستان سعودی 200 میلیارد دلار در انرژی خورشیدی سرمایه گزاری نموده است كه انتظار می رود 200 گیگاوات برق تولید نماید.
رهبران این كشور از همكاری با صندوق سرمایه گذاری Softbank برای تكمیل این پروژه ها تا سال 2030 اطلاع داده اند.
این مطالعه در مجله Science انتشار یافته است.


5656

1397/06/20
13:44:16
5.0 / 5
4587
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه