فریب دادن مغز توسط دانشمندان دانشگاه ییل

فریب دادن مغز توسط دانشمندان دانشگاه ییل

پروژه آسان: ایسنا نوشت: دانشمندان ؛دانشگاه ییل؛(Yale University) ایالات متحده آمریكا یك آزمایش خطای دید توسعه داده اند كه آزمایش مذكور مغز را وادار به باور یك سناریوی شبیه سازی شده می كند.در آزمایش خطای دیدی كه توسط پژوهشگران دانشگاه ییل بوجود آمده است، دو نقطه روی یك "نقشه متحرك"(moving map) شهر توكیو قرار دارند و به نظر می آید كه نقطه قرمز نقطه آبی را دنبال می كند اما طی آزمایش ناگهان، نقطه آبی آغاز به تعقیب نقطه قرمز می كند.
سیستم بینایی ما طوری تنظیم شده است كه ما بتوانیم در محیطی سه بعدی و سرشار از نور، سایه، رنگ، بافت و اشیا و اشكالی متنوع و مختلف در فواصل دور و نزدیك ببینیم. خطای دید به احساس دیدن تصاویری گفته می گردد كه فریبنده یا گمراه كننده هستند. در این حالت اطلاعاتی كه بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می گردد منجر به درك تصویری می گردد كه با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد.
در این مطالعه پژوهشگران توضیح می دهند كه همه این اتفاقات آنطور كه افراد مشاهده می كنند، نیست.
در آزمایشی كه پژوهشگران بر روی افراد انجام دادند، اغلب شركت كنندگان بر این باور بودند كه نقاط در حال تعقیب یكدیگر هستند.
در حالیكه این تفكر تنها به این دلیل است كه این آزمایش در حال فریب دادن مغز افراد است.
در واقعیت، پژوهشگران از یك "انیمیشن متحرك"(looping animation) استفاده كردند تا نشان دهند نقاط قرمز و آبی در حال حركت هستند.
اما در واقع تنها نقشه پس زمینه برای تولید خطای دید در شركت كنندگان در جهات مختلف، حركت می كند.
پژوهشگران طی آزمایش، مسیر حركت نقشه را عوض كردند تا در نظر شركت كنندگان این طور به نظر رسد كه نقاط خودشان جهت شان را عوض كرده اند.
پژوهشگران این مطاله گفتند: شركت كنندگان تنها یك انیمیشن متحرك كه شامل دو نقطه متحرك است را مشاهده می كنند اما در واقع نقشه ای متحرك از شهر توكیو پشت نقاط قرار گرفته است.
پژوهشگران در ادامه افزوند: خطای دید شركت كنندگان در تشخیص جهت حركت این نقاط نشان داده است كه چگونه می توان درك ذهنی افراد از یك مبحث را تغییر داد.
این آزمایش كه "چه كسی، چه كسی را تعقیب می كند"('Who's Chasing Whom) نام دارد در آن برای به چالش كشیدن احساس ادراك مغز از شكل های ساده هندسی، استفاده شده است.
پژوهشگران بر این باورند كه این آزمایش میزان انعطاف پذیری و درك مغز نسبت به اشیای بی جان را نشان داده است.
پژوهشگران در آخر افزودند: آزمایش "چه كسی، چه كسی را تعقیب می كند" نشان داده است كه تنها تغییر نقشه پس زمینه یك آزمایش به اندازه ای قدرتمند است كه می تواند، درك انسان را تغییر دهد.
این آزمایش خطای دید یكی از ۹ آزمایش راه یافته به مرحله پایانی "مسابقه بهترین خطای دید سال ۲۰۱۸" (۲۰۱۸ Best Illusion of the Year Contest) است و این مسابقه توسط "انجمن همبستگی عصبی" (Neural Correlate Society) انجام شده است.

5656

1397/07/28
19:58:56
5.0 / 5
4579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه