در كلاس های ابتدایی به شیوه اساتید دانشگاه تدریس می نماییم

در كلاس های ابتدایی به شیوه اساتید دانشگاه تدریس می نماییم

به گزارش پروژه آسان وزیر آموزش وپرورش اظهار نمود: متاسفانه بخشی از مأموریت آموزش عالی به آموزش وپرورش منتقل شده است و برخی هم به این روند می بالند اما این نادرست است چونكه آموزش و پرورش عمومی را با تهدید مواجه كرده و سبب انحراف از مسیر اصلی اش شده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در نشست با روسای ادارات سازمان استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان استان های یزد، خراسان رضوی، قم، شهر تهران، البرز و سمنان؛ روسای كمیته های علمی المپیاد؛ اعضای شورای مركزی اندیشكده دانش پژوهان جوان با اشاره به خصوصیت ها و شرایطی كه جامعه امروز با آن مواجه می باشد، اظهار نمود: باید جامعه نخبگان با روش درست شناسایی، تربیت و در خدمت جامعه قرار گیرد.
وی با طرح این پرسش كه «در حوزه آموزش وپرورش عمومی باید با چه سیاست و نگاهی حركت نماییم كه آموزش وپرورش عمومی را با تهدید مواجه نكند»؛ اظهار نمود: دانش آموزان در مدرسه باید مهارت های زندگی را آموزش ببینند و بتوانند مسائل زندگی را شناسایی و حل كنند و این، از مأموریت های اصلی آموزش وپرورش عمومی است و هر عاملی كه این مأموریت اصلی را تحت الشعاع قرار دهد با آن مقابله خواهد شد.
بطحایی اضافه كرد: متاسفانه بخشی از مأموریت آموزش عالی به آموزش وپرورش منتقل شده است و برخی هم به این روند می بالند اما این نادرست است چونكه آموزش و پرورش عمومی را با تهدید مواجه كرده و سبب انحراف از مسیر اصلی اش شده است.
وزیر آموزش وپرورش تاكید كرد: در آموزش ابتدایی و متوسطه اول گرفتار انحراف از ماموریت اصلی این حوزه شده ایم به همین خاطر در كلاس های ابتدایی به شیوه اساتید دانشگاه تدریس می كنیم؛ بنابراین با این الگوبرداری ها تربیت و آموزش در مدارس برای دانش آموزان حاصل نمی گردد.
عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینكه باید به تربیت نخبگان توجه كرد، اظهار داشت: حجم سبد آموزش در مدارس باید به میزان درست خود كاهش پیدا كند و در عوض، مدارس بر مهارت و تربیت تمركز بیشتری داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه رقابت های فردی در دنیای امروز جایی ندارد و باید فعالیت های گروهی جایگزین آن شود، اظهاركرد: كودكان باید طعم شكست و پیروزی را با همدیگر تجربه كنند و نباید با ایجاد رقابت های فردی یك نفر طعم پیروزی و ده ها نفر طعم شكست را تجربه كنند. همینطور باید روش شناسایی نخبگان تغییر یابد و در شرایطی كه تفكر كودكان هنوز انتزاعی نشده است آنها را وارد رقابت و تجارب پیروزی و شكست نكنیم.
بطحایی اظهار داشت: بعد از افتتاح طرح كلاس های بازی و یادگیری كودكان در مدارس برخی افراد انتقاد كردند كه انجام این كارها ارزشی ندارد و چرا انجامش می دهید؛ پاسخ من به آنان این بود كه مگر می توان كودكان را در پشت نیمكت های زمخت نشاند و آنان را از طبیعت كودكی شان جدا كرد و آموزش داد و تربیت كرد.
وی با اشاره به اهمیت اندیشكده ها برای جامعه به لحاظ بررسی های علمی اظهار داشت: در این نشست هم مسائل زیادی توسط حاضرین عنوان شد كه لازم است تا اندیشكده ها با بررسی این پرسش ها و مسائل برای آنها چاره عرضه كنند.
خاطرنشان می شود در این نشست روسای ادارات مطالبی به شرح؛ « لزوم صدمه شناسی المپیادهای علمی »؛ «نیاز به واكاوی طرح شهاب در متوسطه اول»، «نحوه انتخاب مدیران مدارس سمپاد و انطباق طرح فرایند و انتصاب مدیران مدارس با قوانین و شیوه نامه های این مدارس»، «انطباق كامل برنامه های مدارس استعدادهای درخشان با سند تحول آموزش وپرورش » بیان نمودند.
به گزارش مركز هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش وپرورش، روسای كمیته های علمی هم در سخنانی خواهان توجه بیشتر به افراد موفق در المپیادهای علمی كشوری در استان ها و استفاده از توانمندی های این دانش آموزان شدند. آنان درباره كتاب های درسی هم گفتند محتوای كتاب های درسی تغییری نكرده و فقط به صورت شكلی تغییر پیداكرده است. بی توجهی به ادبیات معاصر در كتاب های درسی هم از دیگر نكاتی بود كه گفته شد. همینطور یكی از حاضران به مقایسه جامعه ژاپن و ایران پرداخت و اظهار داشت: «ژاپن خانه های كوچك و مدارس بزرگ دارند درحالی كه جامعه ما چنین نگاهی به مدارس ایرانی ندارد. در كنار آموزش های رسمی هم باید به آموزش های غیررسمی توجه گردد تا كیفیت آموزش و تربیت افزایش یابد.
همینطور طرح برنامه ویژه مدرسه (بوم) بعنوان طرح آموزش مهارت های زندگی كه در مدارس سمپاد اجرا می شود، با استقبال دانش آموزان و خانواده ها روبرو شده است. تشكیل جلساتی در جهت توسعه عدالت آموزشی در استان ها، معرفی مدارس پر مدال به مدارس كم مدال تا به آن مدارس در جهت مدال آوری كمك گردد، طراحی مدارس خانه علوم پایه در جهت افزایش توجه به علوم پایه و كمك به دانش آموزان سایر مدارس؛ از دیگر مطالبی بود كه در این نشست درباره آن صحبت شد.
1397/12/26
14:33:03
5.0 / 5
4223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه