میرزاده از نامه رئیس مجلس به صداوسیما درباره كنكور آگاهی داد

میرزاده از نامه رئیس مجلس به صداوسیما درباره كنكور آگاهی داد

پروژه آسان: سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از نامه رئیس مجلس به صداوسیما درباره كنكور آگاهی داد و اظهار داشت: صداوسیما باید با تبعیت از فرمایش رهبری برنامه هایش با محوریت تبلیغات كنكور را بلافاصله متوقف نماید، دغدغه ای كه رئیس مجلس هم آنرا به صداوسیما منتقل كرده است.


میرحمایت میرزاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره ضرورت حل سوژه كنكور اظهار داشت: مقام معظم رهبری از عبارت مسئله برای كنكور استفاده كردند، این یعنی كنكور مسئله ای است كه باید حل شود. همین طور ایشان از تعبیر تغییر و بررسی عمیق برای كنكور استفاده كردند كه این یعنی باید تدابیر لازم صورت گیرد، پس از آن هم رؤسای جمهور و مقننه باز در این باره تأكیداتی داشتند.
وی ادامه داد: اخیراً جلسه ای با حضور رئیس مجلس، هیأت رئیسه كمیسیون آموزش، سازمان سنجش و وزارت علوم برای حل مسئله كنكور انجام شد و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم كه مركز پژوهش های مجلس هر چه سریع تر در عرض یك ماه طرحی آماده كند كه نتیجه آن تغییر كنكور باشد. این طرح باید در سال ۹۹ به مرحله عملیاتی برسد بنا بر این باید مراحل قانونی آن در سال ۹۸ در مجلس و دولت تمام شود. طبق این طرح باید در روندی سازمان سنجش برای متقاضیان مقاطع تحصیلی ارشد و دكتری رزومه تحصیلی بر طبق نتایج آموزشی و سنجشی غیرتستی و سوابق تحصیلی آنها تهیه كنند و دانشگاه ها هم بر طبق آن رزومه دانشجویان را پذیرش كنند. این كار با اولویت برای ارشد و دكتری انجام می شود و بعد وارد مرحله كنكور سراسری می شویم.
سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینكه تمامی صاحبنظران معتقد به حل سوژه كنكور هستند، اظهار داشت: مصوبه قبلی مجلس این بود كه تا آخر سال ۹۷ حداقل ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها بر طبق سوابق تحصیلی باشد اما این قانون به صورتی دور زده شد؛ بدان معنا كه آنقدر دانشگاه های غیرروزانه دولتی را گسترش دادند كه عملاً پذیرش دانشجو در عددی قرار گرفت كه روزانه دولتی از ۱۵ درصد و غیرروزانه دولتی ۸۵ درصد شد. این یعنی برای آن ۸۵ درصد استرس و فشار روانی وارد نیست چون آن فرد می تواند بدون دیپلم و بدون كنكور در دانشگاه ها ثبت نام شود.
وی ادامه داد: از جانب دیگر اثر سوابق تحصیلی لوث شد و آموزش و پرورش هم محكم و جدی وارد نشد. ما امسال تمامی تلاش را به كار بردیم تا حداقل برای آن ۸۵ درصد دانشگاه هایی كه متقاضیان می توانند بدون كنكور پذیرش و ثبت نام شوند دیگر نام آن دانشگاه ها در دفترچه انتخاب رشته نیاید. سازمان سنجش هم باید اطلاعیه دهد كه این دانشگاه ها بدون نیاز به كنكور مبادرت به ثبت نام می كنند تا هر كسی كه دوست دارد با دیپلم و بدون كنكور پذیرش شود؛ موضوعی كه سازمان سنجش هم آنرا قبول كرده است.
میرزاده اشاره كرد: بحث اصلی برای همان ۱۵ درصدی است كه استرش و فشار روحی و روانی را تحمل می كنند. برای این مساله باید چند كار صورت گیرد. در وهله اول صداوسیما باید از فرمایش رهبری تبعیت كند و دیگر برنامه های تبلیغاتی كنكور را پخش نكند؛ چون این برنامه ها به این مسئله دامن زده و انگار خوشبختی و سرنوشت به معنای كنكور دادن است.
وی افزود: قدم دوم را باید سازمان سنجش بردارد چون سوال تستی تنها ابزار برای سنجش استعدادها نیست. این سازمان باید رویه خودرا تغییر داده و به مراجع قانونی هم این تغییر رویه را برای شناسایی استعدادهای برتر اعلام نماید. وزارت آموزش و پرورش باز گامی جلوتر برداشته و برگزاری كلاس های كمك آموزشی و كتب كمك درسی را متوقف نماید و خودش برای سنجش استعدادها راه های دیگری غیر از تست زنی را شناسایی نموده تا همان راه كنكور طی نشود.

منبع:

1398/02/21
14:44:29
5.0 / 5
4555
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه