اطلاعیه آموزش و پرورش در پاسخ به نقد كتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی

اطلاعیه آموزش و پرورش در پاسخ به نقد كتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی

به گزارش پروژه آسان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به نقد نسبت به كتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی اطلاعیه ای را صادر كرد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، متن اطلاعیه صادر شده به شرح زیر می باشد:
"با سلام و عرض ارادت به همه دلسوزان تعلیم و تربیت کشور، مخصوصاً صاحب نظران که طی روزهای گذشته به نقد نکاتی در چند کتاب درسی پرداخته اند، توضیحات زیر جهت روشنگری و رفع ابهام به اطلاع می رسد:
۱- در ارتباط با مبحث برداشتن تصویر قرآن کریم از تصاویر کتاب فارسی اول ابتدایی در نگاره اول و برای پیشگیری از سوء برداشت و تنویر اذهان عمومی به اطلاع می رساند در کتاب فارسی اول ابتدایی، تصویر قرآن در طبقه زیر تصویر تلویزیون قرار گرفته بود. با عنایت به نظرات برخی از معلمان، اولیاء و کارشناسان دینی در خصوص این که قرار گرفتن قرآن در زیر تلویزیون توهین به این کتاب مقدس به حساب می آید در چاپ ۱۳۹۹ سال تحصیلی تصویر قرآن بر داشته شد و مقرر گردید در چاپ بعدی با تصویرگری بهتر محل قرار گرفتن آن در کتابخانه مندرج در نگاره مزبور طراحی شود.
بعلاوه این نکته مهم که وجود تصاویر، مطالب و نمادهای گوناگون از تصاویر قرآن و جلسات قرائت قرآن و تصویر قرآن در سفره عید نوروز در صفحات مختلف همین کتاب نشان داده است طراحان و نویسندگان آن کاملا معتقد به ارزش های دینی و قرآنی هستند و خویش را در این راه ارزشی متعهد می دانند. اگر فاقد چنین باوری بودند و یا احیاناً با سند مطرود ۲۰۳۰ نسبتی داشتند قاعدتاً باید در ساختار کتاب خویش را نشان می داد.
حال آنکه خلاف این در جای جای این کتاب دیده می شود. به اطلاع همگان می رساند که در وضع کنونی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از ریاست آن تا رده های پایین تر همه خویش را سرباز انقلاب اسلامی و نظام می دانند نه تنها هیچ نسبت و میانه ای با ۲۰۳۰ ندارند بلکه مخالف قاطع این سند سکولاریستی هم می باشند.
۲- در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است، از آنجائیکه تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده درآن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیبا شناسی و روانشناسی بخش های مختلف کتاب را بررسی می کنند بر این بوده است که تصویر خلوت تر گردد.
از آنجائیکه تصویر دو دانش آموز دختر که برخی شکل های هندسی در دستان آنهاست حذف شده است؛ برداشت هایی از قبیل حذف دستوری تصاویر دختران نتیجه گیری شده است. با بررسی صفحات دیگر کتاب و هم جلد سایر کتاب های ریاضی مشاهده می شود که تصاویر گوناگونی از دختران دانش آموز در کتاب های ریاضی استفاده شده است و بنابراین مبحث حذف دستوری تصاویر دختران نمی تواند مد نظر باشد.
لازم به ذکراست که بر مبنای اندیشه اسلامی و مواضع حضرت امام راحل (ره) و رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران هر دو جنس مرد و زن مورد احترام و تکریم طراحان و برنامه ریزان درسی است و هیچ گونه نگاه افراطی و یا تفریطی دراین خصوص مورد پذیرش نمی باشد.
خداوند ان شاالله به همه ی ما توفیق رهروی راه شهدا مخصوصاً شهدای متعلق به نظام تعلیم و تربیت را عنایت فرماید."

منبع:

1399/06/21
17:51:20
5.0 / 5
1474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه