بورسی شدن سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

بورسی شدن سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

به گزارش پروژه آسان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: در اینكه باید معلمان در اداره و مدیریت صندوق نقش داشته باشند، تردیدی نیست و معتقدم نقطه ضعف آینده صندوق، فارغ از اینكه چه كسی مدیرعامل باشد، این است كه نظارت معلمان بر صندوق كم است و اگر فرهنگیان نظارت داشتند مسائل سالهای گذشته هیچ گاه اتفاق نمی افتاد.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، مهدی نیکدل در دیدار با نمایندگان تشکل های صنفی و مدنی فرهنگیان ضمن اشاره به سخنان نمایندگان تشکل ها خاطرنشان کرد: در اینکه صندوق متعلق به فرهنگیان است، هیچ شکی نیست و این موسسه در سالیان متمادی با ذره ذره پول فرهنگیان تاسیس شده و به فعالیت خود ادامه داده و با برکت اندوخته فرهنگیان، سرمایه گذاری های خیلی خوبی را سبب گشته است.

وی با تکیه بر اینکه صندوق ذخیره متعلق به فرهنگیان و کاملا خصوصی است، اظهار داشت: هیچ قدرتی نمی تواند جیب فرهنگیان را دولتی کند و بگوید این وجوه متعلق به شما نیست و متعلق به دولت می باشد البته سنگ اندازی هایی در این راه صورت می گیرد که موسسه با تمام توان از خصوصی بودن دارایی معلمان عضو دفاع می کند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به سوال نمایندگان تشکل ها در خصوص نظارت فرهنگیان بر عملکرد صندوق اظهار داشت: نظارت فرهنگیان بر دارایی های خود و مشارکت حداکثری در تصمیم گیری ها نگاهی کاملا صحیح و به حق است ولی نیاز به ساز و کارهای قانونی دارد.

نیکدل با تایید مطالبه برخی اعضای جلسه در خصوص افزایش سهم فرهنگیان در هیات امنای صندوق اظهارکرد: در اینکه باید معلمان در اداره و مدیریت صندوق نقش داشته باشند، تردیدی نیست و معتقدم نقطه ضعف آینده صندوق، فارغ از اینکه چه کسی مدیرعامل باشد، این است که نظارت معلمان بر صندوق کم است و اگر فرهنگیان نظارت داشتند، مسائل سالهای گذشته هیچ گاه اتفاق نمی افتاد.

وی در مورد ارائه خدمات به فرهنگیان حین خدمت اظهار داشت: حواستان باشد که تامین رفاهیات فرهنگیان را به جیب خودتان ارجاع ندهند. تامین مسائل رفاهی فرهنگیان در دوران خدمت، به عهده دولت می باشد و نباید از اندوخته فرهنگیان برای رفاهیات هزینه شود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تکیه بر افزایش سودآوری این موسسه در یک سال قبل اظهارکرد: موسسه در یک سال قبل بیش از نصف ۲۴ سال قبل سودآوری داشته است به صورتی که از آغاز تاسیس تا ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ۶ هزار و ۶۰ میلیارد تومان و طی یک سال قبل ۳ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان سود داشته است.

نیکدل اضافه کرد: نکته حائز اهمیت این است که سود ۶ هزار میلیاردی ۲۴ سال گذشته، امسال به ۹ هزار میلیارد تومان می رسد.

وی در پاسخ به مطالبه جوان گرایی در صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: استفاده از نیروهای جوان یکی از استراتژی های موسسه است و هم اکنون نیز تعداد زیادی مدیران جوان در موسسه مشغول خدمت هستند ولی در موارد استثنایی خصوصاً بحران حتما باید از نیروهای با تجربه و آبدیده برای مشاغل کلیدی بهره برد تا از فشارهای بیرونی نهراسد و بحران را مدیریت کند. بعد از عبور از بحران حتما باید از نیروهای متخصص جوان که سرمایه های کشورند، بهره جست.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در مورد اصلاح اساسنامه و گنجاندن توزیع ارزش افزوده بین فرهنگیان عضو اظهارکرد: اصلاح اساسنامه نیازمند برگزاری مجمع فوق العاده با حضور هیات امناء موسسه و تدوین آئین نامه اجرایی می باشد.

نیکدل اضافه کرد: محاسبه ارزش افزوده نیز نیازمند تغییر در اساسنامه و تدوین آئین نامه اجرایی می باشد. هم اکنون موسسه فقط ابلاغ کتبی وزیر آموزش و پرورش را دارد که باید شیوه های محاسبه ارزش افزوده بررسی شود و در صورت اطمینان از قابلیت اجرائی، آئین نامه اجرائی آن تدوین و توسط هیات امناء در مجمع فوق العاده با لحاظ کردن در اساسنامه مصوب شود.

وی از امکان پذیر شدن محاسبه ارزش افزوده آگاهی داد و اظهار داشت: این امر نیازمند فراهم ساختن مقدمات، بررسی های بیشتر و یافتن بهترین راهکار است که هم اکنون شرکتهای زیرمجموعه موسسه را در چارچوب چهار هلدینگ پتروشیمی و انرژی، مالی و سرمایه گذاری، ساختمانی و خدمات سازماندهی کرده ایم ازاین رو پیش از اینکه بخواهیم ارزش افزوده را محاسبه نماییم باید میزان و نوع دارایی ها را بوسیله بورسی کردن این چهار هلدینگ مشخص و برمبنای قانون اقدام نماییم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به این سؤال که بازنشستگانی که با صندوق تسویه حساب کرده اند، چگونه می توانند باردیگر عضو صندوق شوند، خاطرنشان کرد: این مساله را از هیات امنا درخواست کردیم که برای بازنشستگان هم بتوانیم کاری انجام دهیم اما برمبنای قانون و طبق اساسنامه فعلی ما اجازه این کار را نداریم.

وی تصریح کرد: بنابراین حدود سه سال است به فرهنگیانی که بازنشسته می شوند، سفارش می شود که با صندوق تسویه نکنند تا از سودآوری این سالهای صندوق بهره مند شوند.

بورسی شدن سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۴۰۰

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار موسسه نیز از ساماندهی شرکتهای زیرمجموعه موسسه آگاهی داد و اظهار داشت: شرکت ها برمبنای نوع فعالیت در چارچوب چهار هلدینگ ساماندهی شده است تا بتوانیم ضوابط و چارچوب های بورس اوراق بهادار را در آنها عملیاتی نماییم برای اینکه ورود به بورس نیازمند فراهم ساختن مقدماتی شامل برگزاری بموقع مجامع، استفاده از ابزارهای حاکمیت شرکتی، شفاف بودن پرونده های حقوقی و شفاف شدن دارایی ها و... است.

عباسعلی قدیریان با اشاره به اینکه مشکلات شرکت ها تا حد قابل قبول برای ورود به بورس حل و فصل شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات مشترک با فرابورس، ارائه درخواست های بورسی کردن هلدینگ ها به فرابورس، تهیه امیدنامه شرکت ها، تبدیل آنها از شرکت سهامی خاص به سهامی عام، ارزشگذاری دارایی ها با استفاده از کارشناس دادگستری و... همچون اقدامات انجام شده در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه بورس ابزار اولیه ای است که بتوانیم به محاسبه ارزش افزوده فکر نماییم، اظهار داشت: پیشبینی می نماییم تا خرداد ماه ۱۴۰۰ سه هلدینگ پتروشیمی، سرمایه گذاری و ساختمانی را بورسی نماییم اما بورسی کردن نخستین قدم است. با بورسی شدن ارزش دارایی های موسسه به روز محاسبه می شود و بعد از عرضه اولیه به بازار ارزش جاری دارایی ها کاملا مشخص و شفاف است.

کمیته وصول مطالبات فرهنگیان با جدیت پیگیر سهم دولت است

همچنین، در این نشست گزارشی از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان شامل تعداد اعضاء، تعداد بازنشستگان، تعداد اعضای موجود، سود موسسه از ابتدا، واریزی دولت و پرداختی سهم بازنشستگان به شرح زیر توسط امیر انباردار - معاون امور شرکتهای موسسه - ارائه شد.

وی در مورد پیگیری بدهی سهم دولت به حضار اطمینان خاطر داد که کمیته بسیار قوی و فعال برای پیگیری وصول مطالبات فرهنگیان از دولت در صندوق دایر شده است که بطور مداوم و با جدیت پیگیر امور هستند.

انباردار در پاسخ به پرسش یکی از حضار در مورد بانک سرمایه اظهار داشت: صندوق ذخیره فرهنگیان یک سهامدار ۴۶ درصدی در بانک سرمایه بود و تمام سرمایه گذاری صندوق در بانک سرمایه حدود ۲۱۸ میلیارد تومان بوده که از سال قبل تا حالا حدود ۵/۵ درصد سهام بانک سرمایه را به قیمت حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به فروش رساندیم و ۴۰ درصد سهام فعلی صندوق در بانک سرمایه کلا سود است ازاین رو هیچ یک از فرهنگیان عضو صندوق ذخیره ضرری در سرمایه گذاری در بانک سرمایه نکرده بلکه از سود حاصل از این سرمایه گذاری بهره مند شده اند.

وی با اشاره به اینکه مطابق قانون تجارت فقط سود شرکتهای تابعه موسسه قابل تقسیم است و زیان آنها قابل تقسیم نیست، اظهار داشت: زیان شرکت ها باید با تلاش مدیران آن شرکت جبران شود.

معاون امور شرکتهای موسسه در پاسخ به سوال نحوه اداره شرکت ها و حسابرسی آنها اظهار داشت: شرکتهای زیرمجموعه صندوق ذخیره همگی دارای سال مالی هستند و هر سال مجمع آنها در موعد مقرر برگزار می گردد و هیچ مجمع عقب افتاده ای نداریم و سودی که اعلام می شود، سودی است که توسط بازرس قانونی و حسابرس مستقل تایید می شود و اگر درستی سود و زیان آن شرکت توسط بازرس قانونی و حسابرس مستقل تایید شد، سود آن شرکت قابل تقسیم است.

عملکرد و سیاست های صندوق ذخیره قابل دفاع است

مشاور وزیر آموزش و پرورش نیز در این جلسه، با تکیه بر اینکه دکتر حاجی میرزایی از عملکرد و سیاست های صندوق ذخیره فرهنگیان دفاع می کند، اظهارکرد: وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد کرد که جلسه با صندوق ذخیره و نماینده تشکل ها داشته باشیم تا به ابهامات پاسخ داده شود.

عادل عبدی با اشاره به اینکه صندوق ذخیره فقط در قالب قانون تجارت و اساسنامه می تواند فعالیت کند، اظهار داشت: نمی توان از مدیران این موسسه انتظار فعالیت و اقدامی فراتر از اساسنامه داشت ازاین رو باید ابتدا به دنبال تغییر اساسنامه صندوق و لحاظ کردن انتظاراتمان در آن باشیم.

در ابتدای این جلسه، نمایندگان تشکل های فرهنگیان حاضر در نشست بر دفاع از ماهیت خصوصی صندوق، محاسبه ارزش افزوده و تجدید ارزیابی ها، پرهیز از پذیرش پروژه های سفارشی، اصلاح اساسنامه، دریافت خدمات برای فرهنگیان خصوصا خدمات بیمه ای از شرکتهای زیرمجموعه صندوق، در اولویت قرار دادن استخدام فرزندان فرهنگیان، تامین منافع جامعه هدف، پشتیبانی از فرهنگیان عضو در مواقع بحران شامل سیل و زلزله، ارتقای اطلاعات نمایندگان موسسه در استان ها برای دفاع از عملکرد صندوق، پیگیری بدهی سهم دولت، ورود شرکتهای تابعه به بورس، امکان عضویت مجدد فرهنگیان بازنشسته در صندوق، افزایش خدمات حین خدمت به فرهنگیان و اطلاع رسانی و شفاف سازی بیش از پیش تاکید نمودند.

به گزارش روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان در این جلسه نمایندگان مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، کانون صنفی مدرسان، کانون صنفی معلمان، انجمن اسلامی معلمان ایران، سازمان معلمان ایران، کانون صنفی معلمان تهران، کانون فرهنگیان شاهد و ایثارگران حضور داشتند.

منبع:

1399/08/21
22:39:40
5.0 / 5
1355
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه