اختیاری شدن حضور دانش آموزان در مدرسه، بعد از یك هفته بلاتكلیفی

اختیاری شدن حضور دانش آموزان در مدرسه، بعد از یك هفته بلاتكلیفی

مقرر است طبق تصمیم ستادملی مقابله با کرونا، ۱۳۶ روز بعد از شروع سال تحصیلی و بعد از هفته ها آموزش کاملا غیرحضوری به دلیل پیک سوم کرونا، مدارس برخی پایه ها و شاخه های تحصیلی در شهرهای آبی و زرد، پذیرای دانش آموزان باشند و آموزش حضوری را از سر بگیرند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، تصمیم اخیر ستادملی مقابله با کرونا، مخالفت هایی را از جانب والدین و معلمان به همراه داشته است؛ ضمن آنکه متولیان نظام سلامت در چند روز گذشته مخالفت های خویش را با این تصمیم اعلام و نسبت به صعودی شدن آمار مبتلا شدن و رو به رو شدن با پیک چهارم بیماری به دنبال کاهش و لغو محدودیت ها و عدم رعایت باردیگر پروتکل های بهداشتی بخصوص به دنبال بازگشایی مدارس، ابراز نگرانی کرده اند.
فارغ از تبعات و نگرانی هایی که بازگشایی مدارس برای خانواده ها به همراه داشته، اظهارات متناقض مسؤلان اجرایی کشور بر میزان این نگرانی و سردرگمی ها افزوده است.
طبق اعلام علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی در روز ۲۰ دی ماه، تصمیم گرفته شد که همه پایه های مدارس زیر ۵۰ نفر در مناطقی که آبی هستند، می توانند بازگشایی شوند، اما پایه اول و دوم با حداکثر ۱۰ دانش آموز می توانند در مناطق آبی و زرد باز شوند.
محسن بیگی، مدیرکل دفتر سلامت و امور تندرستی وزارت آموزش و پرورش هم در روز ۲۱ دی ماه، اعلام نمود که دستورالعمل بازگشایی مدارس طبق پیشنهادات مطرح شده در ستاد ملی تدوین خواهد شد و بر مبنای آن دانش آموزان هنرستانی و کلاس اول و دومی ها در شهرهای با وضعیت آبی و زرد از اول بهمن در چارچوب کلاس های با حداکثر ۱۰ دانش آموز به مدرسه می روند و مدارس با کمتر از ۵۰ دانش آموز در شهرهای آبی برای همه مقاطع تحصیلی بازگشایی خواهند شد.
علاوه بر این از جانب وزیر آموزش و پرورش هم اعلام گردید که کادر اداری و اجرایی در تمام مدارس کشور به استثنای شهرهای قرمز، از آغاز بهمن ماه در مدرسه حضور فیزیکی خواهند داشت. در نهایت ۲۲ دیماه دستورالعمل بازگشایی مدارس از جانب وزارت آموزش و پرورش اعلام و در آن قید شد که این تصمیم در جهت اجرای مصوبات پنجاه و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا عملیاتی شده است.
با وجود آنکه شهر تهران هم از این قاعده مستثنی نیست، بندپی، استاندار تهران در روز ۲۲ دیماه اعلام نمود که با عنایت به تراکم دانش آموزی در تهران که بیشتر از میانگین کشوری است باید در ارتباط با بازگشایی مدارس دقت لازم را انجام دهیم. زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران هم تصریح کرد که نظر فنی ما در مورد بازگشایی مدارس پرهیز از شتابزدگی است حتی در بازگشایی پایه های یکم و دوم نباید شتابزده عمل کرد. بدون شک این بازگشایی تاثیراتی را در الگوی حمل و نقل شهری خواهد گذاشت و تهران به علت آلودگی هوا باید تدابیر متفاوتی نسبت به سایر شهرها برایش اندیشیده شود بنابراین در تهران باید این کار با تاخیر و مراعات صورت گیرد.
این در شرایطی است که ۲۳ دی ماه، وزیر کشور در هفتمین جلسه قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره بازگشایی مدارس اظهار داشت: همان تصمیمی که ستاد ملی گرفته است، عمل خواهد شد.
اما اظهارات وزیر بهداشت در بامداد روز پنجشنبه، ۲۵ دیماه در خصوص مخالفت وزارت بهداشت با بازگشایی مدارس، واکنش های مختلفی را در بین والدین و شبکه های اجتماعی به دنبال داشت و حکایت از عدم هماهنگی و یکپارچگی دستگاههای اجرایی پیرامون تصمیمات اتخاذ شده در ستاد ملی مقابله با کرونا داشت. وزیر بهداشت در اینباره اظهار داشت که هم اکنون مخالف بازگشایی مدارس هستیم. نگرانیم که باردیگر با عادی انگاری به تله اردیبهشت و خردادماه بیفتیم. اگر این دفعه گرفتار شویم، موج و شدت خیز جدید کرونا در کشور شاید بیشتر باشد و نیروهای ما امکان دارد توان و انرژی مقابله چندباره با موجی جدید را نداشته باشند.
با این وجود تمهیدات اتخاذ شده پیرامون بازگشایی مدارس، بعدازظهر پنجشنبه، ۲۵ دیماه در نشست کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و اعلام گردید در مدارسی که تعداد کل دانش آموزان کمتر از ۵۰ نفر است در تمام مقاطع تحصیلی و تمام پایه ها کلاس های درس ۱۰ نفره و حضوری و البته به صورت اختیاری برگزار می گردد و مدیریت این مورد و اطلاع رسانی به خانواده ها برای زمان حضور فرزندانشان در مدارس، بر عهده مدیران مراکز آموزشی است.
رئیس جمهور هم در این نشست با تکیه بر اینکه هیچ روشی جایگزین آموزش حضوری نبوده و نخواهد شد تصریح کرد که بطور قطع در مدت تعطیلی مدارس، صدمه هایی متوجه دانش آموزان بوده که باید آموزش و پرورش، با آغاز مجدد آموزش حضوری و بازگشایی مدارس، این صدمه ها را شناسایی و نقصها و مشکلات آموزشی دوران تعطیلی مدارس را طی همین مدت باقیمانده از سال تحصیلی به نحوی جبران کند.
نکته جالب توجه آنکه وزیر آموزش و پرورش همچنان بر تصمیم بازگشایی حضوری مدارس طبق شرایط اعلامی تاکید داشت و ۲۵ دی ماه، بار دیگر شروط بازگشایی مدارس را اعلام نمود و اظهار داشت: مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم زمانش حالا است. دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید ۱۰ نفر در کلاس باشند. سلامت دانش آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می دانیم.
در نهایت روز گذشته، رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به بلاتکلیفی اولیا و مدارس در اینباره پاسخ داد و ضمن اشاره به اینکه در هفته گذشته سوالات بسیاری پیرامون نحوه بازگشایی مدارس مطرح شده و شاهد صحبت های ضد و نقیضی در این حوزه بوده ایم، اعلام نمود که مدارس به هیچ وجه به صورت الزامی برگزار نخواهد شد و برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند.
به قول وی درباره حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه هم خود آموزش و پرورش تصمیم گیری می کند.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، هرچند اعلام نظر امروز سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، تکلیف مدارس و خانواده ها را بعد از یک هفته مشخص کرد اما نباید از این مورد غافل شد که مخالفت ها و اظهارات متناقض در حالی برای بار دوم پیرامون مبحث بازگشایی مدارس از جانب مسؤلان ذیربط مطرح می شود که ثمره آن تنها سردرگمی و نگرانی بیشتر والدین است.
در ۱۵ شهریور سال جاری هم شاهد بروز این آشفتگی ها پیرامون بازگشایی مدارس بودیم و یک روز مانده به شروع سال تحصیلی، تصمیم وزارت آموزش و پرورش تغییر نمود و حضور دانش آموزان در مدرسه اختیاری شد و میزان حضور دانش آموزان در مدارس بسیار محدود بود. به نظر می آید در شرایط حاکم به لحاظ شیوع بیماری، بازگشایی اختیاری مدارس راهکار تجربه شده راهگشایی نباشد و دامنه فراگیری آن محدود باشد و این مورد را یادآوری کند که تقویت زیرساخت های آموزش مجازی و تأمین تجهیزات هوشمند هم اکنون اولویت اول وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادها و دستگاههای اجرایی کشور است.
منبع:

1399/10/29
17:42:00
0.0 / 5
799
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه