۳۰ و یك دهم درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند

۳۰ و یك دهم درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند

به گزارش پروژه آسان مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه 13 میلیون و 290 هزار و 270 دانش آموز در طرح ملی کنترل وزن و چاقی (کوچ) مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت 5 گانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه بندی شدند اظهار داشت: بر این اساس 63.9 درصد دانش آموزان نرمال، 30.1 درصد چاق و دارای اضافه وزن و 6 درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.


محمد جعفری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه طبق آخرین آمار پروژه کوچ، ۳۰.۱ درصد از دانش آموزان ما دارای اضافه وزن و چاقی هستند اظهار نمود: طرح کوچ از اول ابتدایی تا دوازدهم را در برمی گیرد.
وی ادامه داد: ۱۳ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۲۷۰ دانش آموز در این طرح مورد سنجش قرار گرفتند و در وضعیت ۵ گانه چاقی، دارای اضافه وزن، نرمال، لاغر و خیلی لاغر طبقه بندی شدند. بر این اساس ۶۳.۹ درصد دانش آموزان نرمال و ۶ درصد لاغر یا لاغر شدید هستند.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه چاقی در کدام پایه شیوع بیشتری دارد؟ اظهار داشت: در حال تحلیل آمارها هستیم. سامانه سناد کارنامه هم صادر می کند و وضعیت شاخص بدنی دانش آموز را در اختیار خانواده قرار می دهد.
جعفری با اشاره به تعریف سیاست ها و برنامه های حوزه تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش برمبنای برنامه درسی ملی اظهار داشت: دو ساعت درس تربیت بدنی داشتیم که پاسخگوی نیازهای حرکتی دانش آموزان نبود. به همین علت طرح های نوینی مانند المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای، حیاط پویا، کانون های ورزشی درون و برون مدرسه ای بعنوان مکمل و فوق برنامه طرح ریزی و اجرا شد تا بتوانیم سرانه تحرک بچه ها را افزایش دهیم.
وی افزود: طبق آمارهای وزارت بهداشت در سال ۹۴ و ۹۵ که موسسه کاسپین انجام داده بود نزدیک به ۲۱ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی بودند. سال ۹۶ نیز یک کار پژوهشی در معاونت تربیت بدنی برای برنامه ششم توسعه انجام شد که نشان می داد نزدیک به ۲۷ درصد دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاقی اند. با توجه به این که تلاش می کردیم سرانه فعالیت ورزشی دانش آموزان را افزایش دهیم وقتی وارد شرایط کرونائی شدیم طرح کوچ را در پنج استان پایلوت در سال قبل اجرا کردیم و متوجه شدیم آمارها درحال افزایش است.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه چاقی در سنین کودکی و نوجوانی دلیلهای بسیاری دارد اظهار داشت: باتوجه به تفاهم نامه میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در طرح کوچ، دانش آموزان خیلی لاغر و چاق به مراکز جامع سلامت ارجاع داده می شوند که وضعیتشان بررسی شود تا مشخص شود علت لاغری مفرط یا چاقی بیماری است یا عدم تحرک و تغذیه نامناسب.
وی ادامه داد: این طرح را ابتدا با هدف آگاهی بخشی و افزایش دانش دانش آموزان و والدین برای مدیریت وزن و مضرات چاقی تدوین و اجرا کردیم. یکی دیگر از نکات قابل توجه اجرای این طرح این بود که تمام بخش های درون سازمانی وزارتخانه درگیر این طرح شوند، مسئولیت با مدیر مدرسه باشد و تنها دبیر تربیت بدنی و مراقب سلامت در اینجا وظیفه ندارند بلکه برای هربخشی وظایفی مشخص است. به همین علت با ابلاغ دستورالعمل آموزش شروع شد، بسته های آموزشی توزیع شد و محتواهای آموزشی مانند فیلم و پوستر تهیه شد.
جعفری با اشاره به اینکه دوره های آموزشی ۱۸ ساعته ضمن خدمت برای تمام فرهنگیان نیز ترتیب داده شد اظهار داشت: نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از فرهنگیان با این پروژه آشنا شدند و دوره های تخصصصی تر نیز برای مراقبان سلامت و دبیرهای تربیت بدنی که مشاور تخصصی پروژه اند انجام شد.
مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش افزود: تمام تلاش ما این است که حتی اگر کاهش وزن محسوس نبود حداقل از پیشرفت چاقی جلوگیری نماییم که در اینجا نقش والدین مورد توجه است.
منبع:

1399/11/04
15:40:55
0.0 / 5
899
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه