در نشست آلبوم سرود تا قله با مخاطب نوجوان عنوان شد

هنوز ادعای تولید سرودی را نداریم كه در همه مدارس توسط دانش آموزان خوانده شود

هنوز ادعای تولید سرودی را نداریم كه در همه مدارس توسط دانش آموزان خوانده شود

پروژه آسان: نشست خبری آلبوم «سرود تا قله» یکشنبه 19 بهمن در سالن جلسات مرکز موسیقی و سرود سازمان صداوسیما اجرا شد.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، این جلسه با حضور بشیر آزار (مدیر تولیدات دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما)، محمد حسین علی مددی (مشاور مرکز رسانه ای و عملیات های ویژه سازمان تبلیغات اسلامی)، حکمت اله صادقی (سرپرست گروه سرود بین المللی اسراء)، امید روشن بین (آهنگساز و تنظیم کننده)، امید رهبران (آهنگساز و تنظیم کننده)، حسین صیامی (شاعر و آهنگساز) و محمد رسولی (شاعر) انجام شد.

بشیر بی آزار در ابتدای نشست توضیحاتی را درباره تولیدات دفتر موسیقی و سرود صدا و سیما ارائه و بیان کرد: ژانر سرود در دوره های گذشته خیلی مورد کم لطفی و بی مهری قرار گرفته بود کما اینکه در این عرصه ما فقط سرودهایی را به خاطر داریم که یا مربوط به سرودهای سالهای نخست انقلاب یا فقط در گروه های مدارس و مساجد خلاصه شده بود. اما در دوره جدید مدیریت دفتر موسیقی سرود سازمان صدا و سیما برنامه های ویژه ای برای ورود به سرود طراحی نموده که نتیجه آن تولید ۳۰ درصد از محصولات موسیقایی این مجموعه به سرود اختصاص داشته است. در عرصه تولید، انتشار و حمایت ورود ویژه کردیم و دراین زمینه نیز با مجموعه ها و مراکز دیگری وارد گفتگو و تعامل شده ایم که این آثار در حوزه موسیقی با کلام، موسیقی بی کلام و موسیقی آکاپلا پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. آلبوم «تا قله» هم نخستین آلبوم دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما بشمار می رود که در ژانر سرود تولید شده و دراین زمینه نیز با گروه ها و هنرمندان مختلفی کار کردیم و بنا داریم با حمایت انتشارات سروش و همکاری سازمان تبلیغات اسلامی آنرا به مردم عزیز ارائه دهیم.

مدیر تولیدات دفتر موسیقی و سرود صداو سیما ضمن اشاره به مشکلات پیش رو در زمینه تولیدات آثار موسیقی اظهار داشت: بطور قطع می دانیم در مقابله با جریان تهاجم فرهنگی با کار بسیار سختی مواجه هستیم که باید دراین زمینه بررسی های زیادی صورت پذیرد. تلاش می نماییم تا در عرصه موسیقی با در نظر گرفتن چارچوب های نظام جمهوری اسلامی ایران واقعاً رقابت سختی را پیگیری نماییم. رقابتی که گروه سنی کودک و نوجوان ما در معرض متنوع ترین آثار موسیقایی است و می بایست بتوانیم بنا به ظرفیت خودمان تامین کننده گوش شنیداری آنها باشیم. دراین زمینه هم هنوز ادعایی نداریم که سرودی ساخته ایم که می تواند در همه مدارس توسط دانش آموزان خوانده شود. حالا در حال حرکت روی مسیری هستیم که به مفهوم واقعی شنیده شده و مخاطبان بتواند با این آثار ارتباط برقرار کند. حتی می توان گفت بر طبق این چارچوب فکری سعی کردیم تا از میزان تولیدات کاسته و به کیفیت توجه بیشتری داشته باشیم.

امید رهبران از آهنگسازان و تنظیم کنندگان مطرح موسیقی درباره همکاری در این مجموعه توضیح داد: من افتخار این را داشتم تا در تولید ۲ قطعه با گروه سازنده همراهی داشته باشم. به هر حال این آلبوم با مضمون به آینده تولید شده و می تواند بعنوان یکی از ظرفیت های مهم موسیقی در حوزه سرود مورد توجه قرار گیرد.

محمد رسولی از شاعران آلبوم «تا قله» با اشاره به ظرفیت بالای سرود بیان کرد: باتوجه به ظرفیت بالای سرود باید نگاه جدی تری به این حوزه داشت. متاسفانه دم دستی ترین اتفاقات دراین زمینه پیش می آید که دربرگیرنده ضعف های زیادی است. این خوب است که استعدادهای در رابطه با سرود در مساجد و محله ها ظهور و بروز پیدا می کند اما این خوب نیست که چنین استعدادها و محصولاتی در همین چارچوب باقی بماند. بدین سبب مجموعه هایی چون دفتر موسیقی سازمان صدا و سیما می توانند کمک خیلی خوبی به ارتقای کیفیت سرود داشته باشد.

رسولی همین طور درباره نوشتن سرود توضیح داد: شعر سرود متفاوت می باشد و شاید در ظاهر هر دو زبان فولکلوریک و یک قالب باشد اما واقعا وقتی به جنس صدا و سرود فکر می شود مرز باریکی بین فخیم و سخیف بودن شعر ایجاد می شود؛ چون شعر توسط گروه سرود نوجوانان خوانده می شود باید با زبان ساده تر گفته شود. بنا بر این فکر و وقت بیشتری به نسبت ترانه از شاعر می گیرد و اهتمام کردم ساده گذر نکنم و انشاا... که کار مقبولی باشد.

حکمت الله صادقی سرپرست گروه سرود اسراء بیان کرد: ما از دوستان انتظار داریم که تولیدات دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما از رشد کمی و کیفی بیشتری برخوردار باشد و امیدوارم تولید آلبوم قله بتواند نقطه شروعی برای کارهای مستمر در حوزه سرود باشد.

حسین صیامی یکی از شاعران و آهنگسازان آلبوم «تا قله» با اشاره به نزدیکی مقوله سرود با مقوله فرهنگی کشور اظهار داشت: طی سالهای اخیر حسب فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به سرود، کارهای بیشتری تولید شده است. اما چه خوب بود که پیش از فرمایشات ایشان ما کارهای کیفی در حوزه سرود را تولید می کردیم تا دغدغه ای در این عرصه وجود نداشته باشد. به هر حال قالب تولیدات موسیقایی که در حوزه سرود صورت گرفته برمبنای ذائقه مدیران صورت گرفته است که شاید خود آن مدیر هم حالی برای شنیدن باردیگر آن نداشته باشد اما من فکر می کنم این آلبوم همچون تولیداتی است که می تواند مورد توجه گروه سنی نوجوان قرار گیرد. این آلبوم یک مزیت محتوایی هم دارد و به نظرم دست گذاشته روی یکی از قله های موضوع گام دوم انقلاب که امید به آینده است. این یک اتفاق بسیار مهمست که می تواند مورد توجه قرار گیرد. همین ماجرای فرصت دادن به نسل بعدی و پویایی نسل جدید یکی از مهم ترین نکاتی است که در این مجموعه مورد توجه قرار گرفته اند. این آلبوم مجموعه ای برای حضور و پویایی نسل نوجوان است که امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

علی مددی نماینده مرکز رسانه ای و عملیات ویژه سازمان تبلیغات اسلام، سرود را بحث مهمی برای مخاطبان و تولیدکنندگان خواند و بیان کرد: اینگونه آثار می تواند دربرگیرنده نکات مهمی باشد. این همان موضوعی است که در ایام ابتدایی پیروزی انقلاب حتی زمان ورود حضرت امام (ره) مورد توجه قرار گرفته بود. نکته ای که ما سعی کردیم در این آلبوم مورد توجه قرار دهیم این بود که با تولید این آلبوم بتوانیم جریان سازی زیادی را در این چارچوب ایجاد نماییم.

وی درباره کارهای مرکز رسانه ای و عملیات ویژه سازمان تبلیغات اسلامی توضیح داد: ما چیزی بعنوان گروه سرود در سازمان تبلیغات اسلامی نداریم اما اینجا احساس وظیفه کردیم که باید به مقوله سرود وارد شویم. چونکه اینگونه هنری یکی از مهم ترین جریان های هنری کشور است که می بایست در سطح کشور به آن توجه گردد.

آلبوم سرود «تا قله» که به همت دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران و مرکز رسانه ای و عملیات های ویژه سازمان تبلیغات اسلامی تهیه و تولید شده است و در ۱۰ قطعه به اسامی قطار، این خونه، شوق تولید، روشن تر از صبح، تا قله، از آن ماست فردا، هوای تازه، یه قصه جدید، زندگی و فرداها با اجرای گروه های سرود نجم الثاقب، طاها لارستان، نبی اکرم (ص)، وصال، اسراء، آوای مهر طاها، شمیم ولایت، رایة الزهرا (س)، میثاق تهران و شهید فرجی و اشعار قاسم صرافان، سید صادق آتشی، علی فردوسی، محمد رسولی، محمد جواد الهی پور و حسین صیامی منتشر می شود.

امید رهبران، حامد جلیلی، مهدی شکارچی، احسان جوادی، امید روشن بین، علیرضا ولایی، مجتبی جوادی، سعید عنایتی، امیرحسین بخشی، سید محمد صادق آتشی، هادی کولیوند، احسان غلامنژاد و حسین صیامی بعنوان آهنگساز و تنظیم کننده در این آلبوم حضور داشتند. ضمن اینکه کارگاه سینمایی «نگاه» مجری طرح، حسن حسن پور مدیر پروژه و مدیر هنری، حسین حسین زاده مدیر اجرائی، زهرا سادات حسینی سرپرست گرافیک و امور هنری و مریم رفائی مدیر روابط عمومی همچون عوامل این آلبوم هستند.

منبع:

1399/11/20
22:18:53
0.0 / 5
1075
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه