كاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ

كاوشگر استقامت در آستانه فرود بر سطح مریخ

به گزارش پروژه آسان بزرگ ترین و پیچیده ترین کاوشگری که تابحال به سیاره مریخ ارسال شده است پنج شنبه هفته جاری با آغاز یک مأموریت ۲ ساله برای جستجوی علائم حیات و آماده سازی مقدمات برای دیدارهای آتی انسان ها بر سطح این سیاره سرخ فرود می آید.


به گزارش روز یکشنبه پایگاه اینترنتی فایننشیال اکسپرس، کاوشگر استقامت پنج شنبه ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰ (نهم مرداد ۱۳۹۹) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک کرد. در صورتیکه تمام برنامه ها به خوبی پیش رود، این کاوشگر ۲.۷ میلیارد دلاری روز پنج شنبه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) بر «دهانه جیزرو» (Jezero Crater) در نزدیکی خط استوا مریخ فرود می آید تا سطح این سیاره را جست و جو و نمونه هایی را برای ارسال به زمین جمع آوری کند.
پروفسور اندرو کوتس دانشمند حوزه فضا دانشگاه کالج لندن که ۲۰ سال سرگرم مأموریت های مریخ بوده است، اظهار داشت: استقامت یک پیشرفت بزرگ در زمینه همه فرودگرها و مریخ نوردهایی به حساب می آید که قبلا به این سیاره ارسال کرده ایم.
اما با این وجود کاوشگر استقامت که به اندازه یک خودرو است باید ابتدا از آنچه مهندسان ناسا آنرا «هفت دقیقه وحشت» می نامند، جان سالم به در برد. این زمان که به هفت دقیقه وحشت معروف شده است هفت دقیقه ای سختی است که کاوشگر کیوروسیتی در سال ۲۰۱۲ بر سطح مریخ فرود آمد.
این هفت دقیقه زمانی است که طول می کشد سرعت کاوشگر از سرعت ورودی ۲۰ هزار کیلومتر در ساعت که به جو مریخ می رسد به سرعت پایین تری که از سرعت پیاده روی کم تر است، کاهش پیدا کند.
زمان فرود کاوشگر استقامت ناسا
کاوشگر «استقامت» ناسا مقرر است روز پنج شنبه هفته جاری وارد مدار مریخ شود و در همین روز تلاش می کند تا بر سطح این سیاره سرخ فرود آید. آغاز فرآیند فرود استقامت برای حدود ساعت ۳: ۵۵ دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه زمانی شرقی برنامه ریزی شده است.
ناسا فیلم فرود این کاوشگر را به صورت زنده پخش می کند. این برنامه ساعت ۱۴و ۱۵ دقیقه بعدازظهر پنج شنبه ۱۸ فوریه به وقت منطقه زمانی شرقی شروع می شود.
جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ، فراهم کردن زمینه برای مأموریت های آتی سرنشین دار به این سیاره سرخ به پرواز در آوردن نخستین بالگرد در جهان فرازمینی و مخابره صدای مریخ به زمین از اهداف کاوشگر استقامت در این مأموریت است.
جستجوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ
«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه «جزرو» و جست و جوی نشانه هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه ای بوده است، استفاده خواهد نمود.
این ربات ۶ چرخ همینطور چند نمونه از مکان های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع آوری و ذخیره می کند. این نمونه ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا صورت خواهد گرفت، به زمین منتقل می شوند و محققان در آزمایشگاه های سراسر جهان آنها را با جزئیات کامل بررسی می کنند و به دنبال نشانه هایی از زندگی و سرنخ هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها بررسی می کنند.
فراهم کردن زمینه برای مأموریت های سرنشین دار به مریخ
استقامت همینطور می خواهد زمینه هایی را برای مأموریت های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می خواهد در دهه ۲۰۳۰ آنرا انجام دهد، فراهم آورد بعنوان مثال، استقامت هم مانند مریخ نورد «تیان ون-۱» چینی ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است.
همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا معروف به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می کند.
اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی
ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛ چون که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام «نبوغ» (Ingenuity) هم مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می کند. نبوغ بعد از فرود استقامت بر سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می دهد تا نخستین کاوش هوایی را در جهان فرازمینی رقم بزند.
استقامت اولین صدای مریخ را به زمین مخابره می کند
با وجود این که تابحال هشت مأموریت روانه مریخ شده اند اما هنوز هیچ صدایی به صورت مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ اما کاوشگر استقامت بزودی این مورد را تغییر خواهد داد.
استقامت به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ مجهز است. میکروفن اول بخشی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می نماید. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین های آن جفت می شود تا اولین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک مأموریت بر سطح مریخ داشته باشیم. میکروفن دوم هم یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد «کنجکاوی» است.
استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ به کار برده می شود. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می نماید همینطور که لیزر کار خویش را انجام می دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می شود اما صدایی که از این سنگ های در حال متلاشی شدن در می آید، می تواند به محققان سرنخ هایی درمورد ترکیب آنها بدهد.
این میکروفن خارجی همینطور صدای محیط را در حالیکه این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می کند و این یک مزیت دیگر برای محققان به همراه دارد.1399/11/26
15:33:44
0.0 / 5
1099
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه