وزیر آموزش و پرورش:

هر كاری در توانم بود، كوتاهی نكردم

هر كاری در توانم بود، كوتاهی نكردم

به گزارش پروژه آسان وزیر آموزش و پرورش با اشاره به دوران پساکرونا اظهار داشت: اساسا از تجارب حاصله و بسترهای فراهم شده استفاده خواهد شد. این بستر می تواند به خوبی امکان ارتباط بین آموزش و بازی، زندگی، خانواده، مدرسه و محله را بوجود آورد و قابلیت های نظام تعلیم و تربیت را توسعه دهد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی با اشاره به سالی که گذشت اظهار نمود: نظام آموزشی با بزرگترین چالش قرن مواجه گردید از آن جهت که ماموریت هایش حفظ شد، اما روش های تحقق این ماموریت ها با چالش های بسیار جدی رو به رو شد. این شبکه عظیم و گسترده که قبلا حول محور مدرسه و آموزش حضوری می چرخید، باید کار خودش را در بستر دیگری و با روش های دیگری ادامه می داد که تجربه مدونی پیرامون آن وجود نداشت.
وی ادامه داد: ما باید هم این راه را می ساختیم و هم آنرا می پیمودیم. بنده و بسیاری از دانش آموزان دلتنگ یک ارتباط گرم و حضوری در مدرسه هستیم.
وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه به اتکای تجارب بین المللی علاقمند بودم بچه ها حتی یک روز در هفته و حتی یک ساعت در روز به مدرسه بیایند که می توانست به پیشبرد اهداف ما کمک نماید، اظهار داشت: اما هربار این مساله را در ستاد ملی کرونا مطرح کردم بنا به صلاحدید مسئولان بهداشتی کشور و نگرانی هایی که داشتند ترجیح دادند حضور در مدرسه را اختیاری اعلام کنند که ما هم همان را انجام دادیم.
حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه آیا بازگشایی حضوری مدارس در ۱۵ شهریور سال قبل در افزایش مبتلاشدن به کرونا موثر بود؟ اظهار داشت: خیر، ما بازگشایی مدارس را در سه وضعیت مشخص کرده بودیم، اما وزارت بهداشت گفت اعلام هر روزه وضعیت شهرها و مناطق مشکل است و پیچیدگی هایی دارد که قرار شد همه جا را قرمز فرض نماییم و آموزش را غیرحضوری ادامه دهیم.
وی درباره شبکه شاد اظهار داشت: حتی یک لحظه درباره راهبرد شبکه شاد که بسیار راهگشا بود، تردید نکردم. ما با پای خود وارد این زیست بوم نشدیم بلکه به این فضا پرت شدیم. با این وجود به سرعت بسترهای جدید را فراهم کردیم و قابلیت های آموزش مجازی روزبه روز بهبود می یابد.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به دوران پساکرونا اظهار داشت: اساسا از تجارب حاصله و بسترهای فراهم شده استفاده خواهد شد. این بستر می تواند به خوبی امکان ارتباط بین آموزش و بازی، زندگی، خانواده، مدرسه و محله را بوجود آورد و قابلیت های نظام تعلیم و تربیت را توسعه دهد.
حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه آیا کلیپ های طنز تولید شده درباره آموزش های مجازی را دیدید؟ نظرتان دراین باره چه بود؟ اظهار نمود: کلیپ های طنز به نظرم کار خوبی است. این خاصیت فرهنگی مردم ماست و جامعه ما با رویدادهای سخت هم برخورد طنازانه دارد که می تواند در کاهش آلام موثر باشد. صرفنظر از اینکه به نظر می رسید تعدادی از این کلیپ ها ساختگی باشند اما در هرصورت، شوخی با این پدیده هم جذاب بود.
وی با اشاره به شیرین ترین و تلخ ترین لحظات سال ۹۹ اظهار داشت: همانند خانواده ای که نوزادی دارند که بتدریج مقابل چشمشان رشد می کند و سبب اشتیاق آنها می شود، ما هم یک مولود ۱۱ ماهه به نام شبکه شاد داریم که رشد آن برای ما شوق انگیز است. از طرف دیگر کرونا واقعیت تلخی است و از دست دادن تعدادی از همکاران از وقایع تلخ بود. البته معلمانی نداشتیم که تحت تاثیر حضور در مدرسه مبتلا به کرونا شده باشند.
وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه هر زمان به بازدید از مدارس می روم و پشت نیمکت ها می نشینم یاد دوران تحصیل خودم می افتم اظهار داشت: در مدرسه ملی درس می خواندم که همچنان در قم فعال است. برنامه ای برای وزیر شدن در ذهن نداشتم. قرار شد فرد جدیدی برای وزارت آموزش و پرورش معرفی شود، بنده علاقه ای نداشتم و به سبب عظمت این کار و خطیر بودنش نگران بودم و آمادگی نداشتم و داوطلب نبودم. اما به من گفته شد و اندیشیدم و فکر کردم شاید بتوانیم کمک کنم و پذیرفتم.
حاجی میرزایی اضافه کرد: یکی از کسانی که بیشترین ارتباط را در مجموعه دولت با رئیس جمهور داشته و دارد بنده بودم، چون شش سال دبیر هیئت دولت بودم و حتی در مقاطعی هفته ای دو نوبت ایشان را حضوری می دیدم.
وی با اشاره به اینکه نه فقط در آموزش و پرورش بلکه هر جایی بودم هیچ کس از بستگان را با خود نبردم، الان هم همینگونه است اظهار نمود: البته خواهرانم دبیر هستند که یکی از آنها بازنشسته شده است.
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه چند ماهی به انتها کار دولت باقی مانده، ارزیابی شما از عملکردتان چیست؟ عنوان کرد: جامعه فهیم فرهنگی باید داوری کنند. هر کاری در توانم بود کوتاهی نکردم. هنوز کارهای نکرده فراوانی وجود دارد. آموزش و پرورش نهاد پویایی است که کار در آن پایانی ندارد و برای نوآوری و تحول و افزایش کیفیت راه های نرفته بسیاری وجود دارد.
حاجی میرزایی درباره اینکه می خواهد پس از اختتام مسئولیتش چه کند؟ اظهار داشت: شاید کمی استراحت کنم. دغدغه هایی در طول دوره کار داشته ام و موضوعات مختلفی را شناسایی کردم تا درباره آن مطالعه و اندیشه کنم که مجال کمی برایم برقرار شد. مایلم اگر فرصتی دست بدهد علایق مطالعاتی و تحقیقاتی خودم را دنبال کنم.
وی افزود: تبدیل وضعیت همکاران حق التدریس، نهضتی، مربیان پیش دبستانی و خرید خدماتی و رتبه بندی معلمان جزو پرتکرارترین دغدغه های معلمان بوده است.
وزیر آموزش و پرورش که در برنامه ای در شبکه خبر حضور یافته بود، اظهار داشت: ابراز امیدواری کنم که با رفتن کرونا و طبیعی شدن جریان زندگی و رفع تحریم ها جامعه ما به قابلیت هایی که شایسته آنست برسد و بنده قول می دهم در خلق موقعیت هایی که به آرامش بیشتر جامعه خصوصاً در حوزه آموزش و پرورش کمک می نماید از هیچ کوششی دریغ نکنم.
منبع:

1400/01/14
13:24:16
0.0 / 5
570
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه