با حضور بیش از 52هزار داوطلب؛

دهمین جشنواره بین المللی ریاضیات كانگورو برگزار گردید

دهمین جشنواره بین المللی ریاضیات كانگورو برگزار گردید

پروژه آسان: دهمین دوره جشنواره بین المللی ریاضیات كانگورو در ایران، امروز پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷، با حضور بیش از ۵۲ هزار دانش آموز از مقاطع اول ابتدایی تا پیش دانشگاهی در بیش از ۱۵۰۰ حوزه در سراسر كشور برگزار گردید.به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، با عنایت به بحث های داغ این روزها در مورد نخبه گرایی و مزایا و صدمه های آن، نگاهی اجمالی به برگزاری یك مسابقه ترویجی در حوزه ریاضیات در این ده سال می تواند جالب باشد.

ریاضیات كانگورو چیست؟

جشنواره ریاضیات كانگورو یكی از بزرگ ترین برنامه های بین المللی دانش آموزی است كه با هدف ترویج و علاقه مند كردن دانش آموزان به ریاضیات و همینطور توجه به رشد خلاقیت و ارتقای آموزش ریاضی با رویكرد حل مسئله در بیش از ۷۰ كشور جهان برگزار می گردد. در سال 2014 تعداد شركت ‎كنندگان كانگورو در سطح جهان از مرز 6 میلیون نفر در سال گذر كرد. در روز ریاضیات كانگورو یك مسابقه ی غیررقابتی برگزار می گردد. هدف اصلی این مسابقه به كارگیری توانمندی دانش آموزان در حل خلاقانه مسئله های ریاضی است. محتوای دانشی مسئله های كانگورو پیچیده نیست و پاسخ دادن به آنها نیاز به آمادگی ویژه ای ندارد. مسئله های كانگورو بر قدرت تفكر و خلاقیت دانش آموزان تمركز دارد نه دانش ریاضی آنها.

مشخصه ی روز ریاضیات كانگورو، شادی بخش و پر نشاط بودن فضای آن روز برای دانش آموزان است. ازاین رو در اغلب كشورها علاوه بر برگزاری مسابقه كانگورو، فعالیت های فردی و گروهی دیگری هم برای دانش آموزان طراحی و اجرا می گردد. در ایران هم یك دستورالعمل برای برنامه های جنبی هر سال آماده و اجرای آن به حوزه های برگزاری سفارش می گردد.

در حال حاضر بیش از شش میلیون دانش آموز در جهان به همراه معلمین و پدرها و مادرها این روز را جشن می گیرند و در كنار حل مسئله های كانگورو، فعالیت های ریاضی متنوعی برگزار می كنند. روز و مسابقه ریاضیات كانگورو در ایران هر سال در آخرین پنجشنبه فروردین ماه برگزار می گردد.

تاریخچه ی كانگورو در جهان

در آخر قرن گذشته، ایده ی استفاده از مسابقات ریاضی به منظور عمومی كردن ریاضیات در بین دانش آموزان در كشورهای مختلف دیده می گردد. در سال 1991 آندره لدیك و ژان پیر بودین با الهام از مسابقه ی ریاضی استرالیا، مسابقه ی «ریاضی كانگورو» را در فرانسه بنیان نهادند. به دنبال آن، در سال 1993 جلسه ای در پاریس برگزار گردید و طی آن به چند كشور اروپایی پیشنهاد شد تا به صورت مشترك كانگورو را در اروپا سازماندهی كنند. این ایده در ماه ژوئن سال ۱۹۹۴، در شورای اروپا در استراسبورگ عملی شد و نمایندگان 10 كشور اروپایی انجمن «كانگورو بدون مرز» را پایه گذاری كردند. این انجمن كه مسئول برگزاری مسابقه ی كانگورو بود، در تاریخ 17 ژانویه سال 1995 در پاریس رسماً تأسیس شد و آندره لدیك نخستین رئیس آن شد.

تاریخچه ی كانگورو در ایران

كشور ایران از سال ۲۰۰۸ با پیگیری و تلاش دكتر یحیی تابش به عضویت «انجمن كانگورو بدون مرز» در آمد و مؤسسه ی فرهنگی فاطمی بعنوان نماینده ی رسمی این انجمن در ایران شناخته شد. تا كنون ده دوره جشنواره كانگورو در ایران برگزار شده است.

تفاوت های جشنواره كانگورو

مسابقات ریاضی بسیاری در سطح جهانی وجود دارد كه معتبرترین آنها المپیاد ریاضی بین المللی (IMO) است، كه طولانی ترین قدمت در بین المپیادهای علمی را دارد. البته در IMO تنها شش نفر از بهترین دانش آموزان دبیرستانی هریك از كشورهای شركت كننده حضور دارند، و این دانش آموزان در دو روز متوالی و هر روز، چهار ساعت و نیم، به حل شش مساله ی بسیار مشكل می پردازند. IMO از چند نظر بسیار مهم است؛ مثلاً، یافتن دانش آموزانی كه در ریاضیات استعداد ویژه ای دارند، گسترده كردن تفكر ریاضی میان دانش آموزان در سنین پایین، تولید رقابت و انگیزه در بین بهترین ها و باز كردن درِ معتبرترین دانشگاه های جهان به روی بهترین های این مسابقه. با این حال، IMO تنها درصد كمی از دانش آموزان را درگیر می كند. (در ایران هر سال حدود ۱۰ هزار نفر در المپیاد ریاضی شركت می كنند.) ریاضیات كانگورو مسابقه ای بسیار متفاوت با IMO است. از بعضی جهات این دو متضادند. ریاضیات كانگورو بیشتر به بازی شبیه است تا مسابقه. در روز ریاضیات كانگورو، دانش آموزان در همه سنین (از 7 تا 18 سال)، در شش گروه سنی مختلف، به حل 24 یا 30 سوال چندگزینه ای نسبتاً ساده در مدت 90 دقیقه می پردازند. مهمترین تفاوت كانگورو با مسابقاتی شبیه IMO این است كه مسابقه كانگورو فقط برای دانش آموزان با استعداد در ریاضی برگزار نمی شود؛ بلكه با هدف جذب دانش آموزان به ریاضیات و نشان دادن این مطلب به آنها كه ریاضیات می تواند جالب، مفید و حتی سرگرم كننده باشد، برگزار می گردد. با اینكه، متأسفانه، تلقی عمومی این است كه ریاضیات دشوار و بسیار انتزاعی است و اغلب مردم بختی برای یادگیری آن ندارند، تعداد شركت كنندگان در ریاضیات كانگورو چیز دیگری را نشان داده است. ریاضیات كانگورو، با بیش از شش میلیون شركت كننده و اینكه بخش عظیمی از دانش آموزان در مسئله حل كردن شركت می كنند، به زدودن این تصور اشتباه درباره ریاضیات كمك می نماید.


1397/01/31
21:17:29
5.0 / 5
5286
تگهای خبر: دانش آموز , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه