باكتری جایگزین سلول های خورشیدی خواهد شد

باكتری جایگزین سلول های خورشیدی خواهد شد

پروژه آسان: ایسنا نوشت: محققان دانشگاه بریتیش كلمبیا می گویند در آینده سلول های خورشیدی مبتنی بر باكتری می توانند با سلول های خورشیدی رایج كنونی رقابت كنند و از نور خورشید، حتی از پشت ابر هم انرژی ذخیره كنند.موجودات میكروسكوپی از نخستین چیزهایی بودند كه برای ذخیره انرژی خورشید استفاده می شدند، ازاین رو از آنها برای ساختن سلول های خورشیدی بهینه استفاده می گردد.
اكنون محققان دانشگاه بریتیش كلمبیا (UBC) یك راه جدید برای ساخت سلول های خورشیدی حاوی باكتری ابداع نموده اند كه كارایی بیشتری نسبت به سیستم های مشابه دارد و حتی می تواند در ایام ابری هم كار كند. به صورت معمول، در سلول های خورشیدی بیوژنیك یا سلول خورشیدی زیستی با موجودات زنده، رنگی از باكتری ها استخراج می گردد كه به آنها اجازه می دهد نور را فتوسنتز كنند. متاسفانه این فرایند می تواند پیچیده باشد و امكان دارد نیاز به حلال های سمی داشته باشد.
بنابراین، تیم محققان از یك جایگزین فریبنده ساده استفاده كرد: خود باكتری ها.
ابتدا آنها ژنتیك باكتری E. coli مهندسی كردند تا رنگی به نام لیكوپن تولید نماید كه به صورت طبیعی در انجام فتوسنتز موثر است. سپس باكتری ها در یك ماده نیمه هادی پوشیده شده و روی یك صفحه شیشه ای اعمال می شوند. با قرار دادن دستگاه در معرض نور، تیم توانست یك تراكم جریانی به میزان 0.686 میلی آمپر در هر سانتی متر مربع ثبت كند كه حدودا دو برابر سایر سلول های خورشیدی بیوژنیك بود.
محققان همینطور گفتند كه این سلول خورشیدی به خوبی قادر به كار در نور كم هم هست كه می تواند در مناطقی از جهان كه آفتاب كمی دارند، مورد استفاده قرار بگیرد. "ویكرامادیتیا یاداو" پژوهشگر ارشد این پروژه می گوید: ما بیشترین تراكم جریان را برای یك سلول خورشیدی بیوژنیك ثبت كردیم. این مواد هیبریدی(تركیبی) كه ما در حال توسعه آن هستیم، می تواند به صورت پایدار تجاری سازی شود و با بهینه سازی كافی، می تواند با سلول های خورشیدی رایج رقابت كند.
محققان تخمین می زنند كه فرآیند ابداعی آنها تنها 10 درصد هزینه معمول را خواهد داشت. هم اكنون، فرآیند پردازش نیمه هادی، باكتری ها را می كشد، اما تیم امیدوار است كه در نهایت یك روش جایگزین را پیدا كند كه آنها را زنده نگه دارد، جایی كه آنها می توانند به صورت مداوم رنگ تولید كنند و طول عمر سلول خورشیدی بیوژنیك را بالا برند.
این تحقیق در مجله Small انتشار یافته است.


5656

1397/04/17
13:37:58
5.0 / 5
5466
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه