استفاده از سنسور پوشیدنی برای ترك سیگار

استفاده از سنسور پوشیدنی برای ترك سیگار

پروژه آسان: سیناپرس نوشت: پژوهش های جدید محققان آمریكایی نشان داده است استفاده از فن آوری به ترك سیگار كمك كرده و ترك سیگار را برای معتادان به سیگار آسان می كند.




تحقیقات جدید پژوهشگران نشان داده است كه ترك سیگار به وسیله تكنولوژی جدید بسیار آسان تر است. اخیراً یك برنامه نرم افزاری تلفن همراه هوشمند كه با سیستم عامل های مبتنی بر اندروید كار می كند، عرضه شده كه وقتی حس گرهای حركتی خاصی از دست و بدن شخص سیگاری را در ارتباط با كشیدن سیگار تشخیص می دهد، به صورت خودكار پیام های ویدئویی 20 تا 120 ثانیه ای را به سیگاری ها عرضه می كند.
قابل توجه است كه پژوهشگران استفاده از این فناوری را برای ترك سیگار روشی بسیار آسان می دانند. محققان دانشگاه كیس وسترن رزرو (Case Western Reserve) ایالات متحده آمریكا یك سیستم جدید مبتنی بر حركات خاص افراد سیگاری در زمان میل به كشیدن سیگار را بوجود آورده اند كه سیستم مذكور این حركات را درك كرده و پیام های متنی انگیزشی و فیلم های خاصی را برای كمك به ترك مصرف سیگار ارسال می كند. كاربران این سیستم از فنّاوری سنسور پوشیدنی برای تولید یك سیستم اخطار خودكار استفاده می نمایند تا با استفاده از این حسگرها زمان خاصی كه فرد سیگاری میل به كشیدن سیگار پیدا می كند را شناسایی كرده و اقدامات لازم را جهت تولید انگیزه برای نكشیدن سیگار انجام می دهد.
تاكنون روش های بسیاری برای ترك سیگار به كاررفته كه از آن میان می توان به آدامس های نیكوتین دار و هیپنوتیزم اشاره نمود كه خیلی مفید واقع نشده اند و می توان گفت تابحال هیچ چاره كوتاه و آسانی برای كمك به افراد سیگاری در ترك سیگار عرضه نشده است. اما اخیراً فناوری پوشیدنی برای شناسایی حس و میل افراد سیگاری به كشیدن سیگار در بین افرادی كه خواستار ترك سیگار هستند، از محبوبیت بالایی برخوردار شده است.
بر اساس گفته های پژوهشگران، تحقیقات پیشین محققان به بررسی حالات و شرایط افراد سیگاری در شرایطی كه اغلب سیگار می كشیدند پرداخته بودند درحالی كه تحقیقات جدید دقیقا فعالیت افراد سیگاری را برپایه حسگرها دنبال می كند و بر اساس آن اقدامات لازم را عرضه می دهند.
مینگ چون هانگ (Ming-Chun Huang) از پژوهشگران این پروژه تحقیقاتی در ارتباط با نحوه عملكرد این سیستم، تصریح كرد: ما توسط این برنامه می توانیم بین یك حركت واحد از قبیل خوردن یا آشامیدن و حركاتی كه به وضوح با كشیدن سیگار مرتبط هستند، تفاوت قائل شویم.
قابل توجه است كه تنباكو عامل مهم و اصلی مرگ و میر تعداد زیادی از انسان ها در سطح جهانی به حساب می آید. كشیدن سیگار بیش از 7000 ماده شیمیایی، همچون مونوكسید كربن، سیانید هیدروژن و اكسید نیتروژن را وارد بدن شخص سیگاری می كند. قابل توجه است افرادی كه سیگار می كشند خیلی زود و آسان به كشیدن آن عادت كرده و اعتیاد پیدا می كنند و حتی برای برخی افراد كشیدن سه نخ سیگار می تواند اعتیادآور باشد. به قول كارشناسان همان گونه كه اعتیاد به سیگار خیلی آسان و زود تولید می شود، ترك آن هم به سختی صورت می گیرد چون كه در معتادان به سیگار گیرنده های نیكوتین بیشتری در مغز وجود دارد.

5656



1397/05/11
16:39:31
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشگر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه