سال روز تولد ناسا

سال روز تولد ناسا

پروژه آسان: ایسنا نوشت: امروز اول اكتبر مصادف با سال روز تولد ناسا در آمریكا است.به دنبال موفقیت های شوروی در پرتاب اسپوتنیك-1، اولین ماهواره جهان و به دنبال آن فرستادن "لایكا"، اولین موجود زنده به فضا، دولت آمریكا تصمیم گرفت به فعالیت های فضایی خود مركزیتی بدهد و بر همین مبنا در اول اكتبر 1958 اداره ملی هوانوردی و فضایی(National Aeronautics and Space Administration -NASA) آمریكا بر پایه كمیته مشورتی ملی آژانس هواشناسی(National Advisory Committee for Aeronautics -NACA) كه در سال 1946تشكیل شده بود تولید گردید و مسئولیت برنامه های فضایی غیرنظامی همینطور تحقیقات هوانوردی را بر عهده آن گذاشت.
دوایت آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریكا توسعه فناوری فضایی و عرضه برنامه های در رابطه با این صنعت و اداره امور را به سازمان فضایی جدید واگذار كرد. از زمان تأسیس ناسا تاكنون، اغلب تلاش های اكتشافات فضایی آمریكا همچون مأموریت های فرود آپولو در ماه، ایستگاه فضایی اسكای لب و ایستگاه فضایی بین المللی با پشتیبانی و نظارت انجام شده است.
اینك و پس از قریب 60 سال از آغاز فعالیت می بینیم كه طی این مدت ناسا دارای كارنامه ای قابل توجه است:
- انجام 5 برنامه سرنشین دار با نام های مركوری، جمینی، آپولو، اسكای لب و شاتل فضایی
- 12 مسافر فضایی در سطح ماه راهپیمایی كرده اند. 12 تن دیگر به گرد مدار ماه چرخیده اند.
- ماهواره ها جو زمین را دقیقه به دقیقه وارسی می كنند و پیش بینی ها را دقیق تر می سازند و از وقوع طوفان های مهم از پیش خبر می دهند.
- از اواسط دهه 1960 مكالمات تلویزیونی و تلفنی مانند یك امر عادی با استفاده از ماهواره هایی كه در 35 هزار كیلومتری بالای سطح زمین قرار می گیرند، انجام گرفته است.
- تصاویری كه توسط ماهواره های سنجش از دور برداشته شده اند برای كشف آلودگی هوا، وارسی توده های برف در كوهستان ها، فهرست برداری از جنگل های الواری، پیش بینی وضع محصول گندم و خیلی از چیزهای دیگر، به كار می روند.
- كاوشگرهای فضایی علمی روی كره مریخ فرود آمده، از مشتری، زهره، عطارد، زحل، اورانوس و نپتون عكسبرداری كرده اند. از بركت این كاشفان خودكار اكنون انسان می داند كه مریخ قرمز رنگ دارای شرایط اقلیمی پویاست، كه مشتری دستخوش چنان طوفان های عظیم و سهمگینی است كه برای بلعیدن زمین كفایت می كنند، كه سطح زهره آن قدر داغ است كه بتوان روی آن برخی فلزات را گداخت، كه عطارد دارای گودال های بسیاری است و مانند ماه زمین بایر و عقیم است.
- سامانه های ماهواره ای ناوبری امروز ناوگان های باربری و مسافرتی را به دقت زیر نظر دارد.
- تلفن های همراه با بهره گیری از ماهواره های مخابراتی ارتباط صوتی و تصویری بین مردم دنیا را در هر نقطه كره زمین به سادگی ممكن تولید كرده است.
5656

1397/07/10
13:48:04
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: آمریكا , علم , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه