رئیس مركز سنجش آموزش وپرورش خبر داد

فعالیت سامانه تصحیح الكترونیكی اوراق امتحانی از خرداد ۹۸ در سراسر كشور

فعالیت سامانه تصحیح الكترونیكی اوراق امتحانی از خرداد ۹۸ در سراسر كشور

پروژه آسان: رئیس مركز سنجش وزارت آموزش وپرورش اظهار نمود: سامانه تصحیح الكترونیكی اوراق امتحانی به شكل آزمایشی فعال است و درصدد هستیم كه این سامانه در امتحانات خردادماه ۹۸ به صورت كامل در سطح كشور فعال شود.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، عبدالرسول عمادی در گردهمایی روسای ادارات سنجش استان های سراسر كشو در آذربایجان شرقی، ارسال الكترونیكی سؤالات در فصل امتحانات امسال را یك گام اساسی برای تحول در فرآیند ارزشیابی بیان كرد و اظهار داشت: همه ساله در فصل امتحانات همه نگران مبحث افشای سؤالات در فرآیند ارسال و تكثیر در حوزه های ارزشیابی بودند و امسال كه برای نخستین بار ارسال به شكل الكترونیكی صورت گرفت به همه مشكلات و شبهه ها در این زمینه خاتمه داد.
عمادی خاطرنشان كرد: این اقدام بزرگی برای حفظ آبروی آموزش وپرورش است چراكه افشای سؤالات در هر مرحله، بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشت هرچند كه مبحث افشای سؤالات كه در بعضی محل آزمون و گاهی چند دقیقه پیش از امتحانات صورت می گرفت در حدی نبود كه كلیت آزمون را زیر سؤال ببرد، با ارسال الكترونیكی سؤالات، فرآیند ارزیابی را استاندارد كردیم.
وی طرح و ارسال سؤالات، تصحیح اوراق امتحانی و اعلام نتایج را فرآیندهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی برشمرد و بر استانداردسازی هریك از این مراحل تاكید كرد و افزود: یكی از شاخص های مدیر موفق این است كه بتواند در حوزه خود استانداردسازی های لازم را انجام دهد و استانداردهای موجود را هم ارتقا دهد.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه افزود: ازآنجاكه استانداردهای مورداستفاده در فرآیند ارزشیابی قدیمی بودند امكان سوءاستفاده به سودجویان برای جعل مدرك می داد و گاهی هم گفته می شد كه نمرات با این شیوه ارزشیابی اعتبار لازم را ندارند اما استانداردسازی فرآیند به همه این مشكلات خاتمه می دهد.
عمادی افزود: در جهت استانداردسازی فرآیند ارزشیابی پیشرفت تحصیلی سه سامانه فعال می باشند كه سامانه امین ویژه فارغ التحصیلان است، سامانه فاینال هم برای نگه داشت و ضبط نمرات امتحانی است و درصدد هستیم سامانه تصحیح الكترونیكی اوراق امتحانی هم كه به صورت آزمایشی فعال است، در امتحانات خردادماه ۹۸ به صورت كامل در سطح كشور فعال شود.
وی استانداردسازی نحوه طراحی سؤالات امتحانی را یكی دیگر از دغدغه های مركز سنجش وزارت عنوان نمود و افزود: شیوه مورداستفاده در طراحی سؤالات متأسفانه هنوز قدیمی است و نیاز است یك راهنمای عمل و استاندارد به روز در این زمینه را داشته باشیم و از امسال طراحان سؤال قرنطینه خواهند شد و همینطور در طرح سؤال مداخله خواهیم كرد تا سؤالات با استانداردهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مطلوب فاصله نداشته باشد.
رئیس مركز سنجش وزارت آموزش وپرورش بابیان اینكه وزارت آموزش وپرورش به دنبال این است كه تمامی مستندات دانش آموزان از ثبت نام در پایه اول ابتدایی تا فارغ التحصیلی در سامانه ای یكپارچه ثبت گردد، افزود: در مقاطع ابتدایی كه ارزشیابی به صورت توصیفی است هم باید مستندات موجود در سامانه الكترونیكی حفظ شود و این كار دور از دسترس نیست.
به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، عمادی اظهار داشت: سامانه فاینال كه در مقطع متوسطه فعال است باید در مقاطع تحصیلی دیگر هم فعال باشد و تداوم فعالیت این سامانه می تواند به پیشرفت آموزش وپرورش كمك نماید و به آموزش هم جهت دهد.
ایشان در ادامه اضافه كرد: مطابق نظر وزیر آموزش وپرورش نام این مركز به نام مركز سنجش و تضمین كیفیت تغییر می یابد و این مركز همچنان زیر نظر وزیر آموزش وپرورش فعالیت خواهد نمود.
1397/07/23
14:26:54
5.0 / 5
4613
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , دانش آموز , شاخص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه