رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی:

انتشار كلیپ های مبتذل، حركتی برای كاهش اعتبار آموزش و پرورش است

انتشار كلیپ های مبتذل، حركتی برای كاهش اعتبار آموزش و پرورش است

پروژه آسان: رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به سوالاتی پیرامون انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و پخش كلیپ های موسیقی نامناسب و مبتذل در مدارس پاسخ داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی ذوعلم در نشست خبری با اصحاب رسانه، به حواشی رخ داده پیرامون انتصابات اخیر در سازمان پژوهش و نامه ۵۰ صاحبنظر به رئیس جمهور و در واكنش به این انتصاب ها اظهار داشت: تعدادی از دوستان نامه به رئیس جمهور نوشتند و نظر خودرا مطرح كردند؛ شاید اگر شناخت دقیق از افراد منصوب شده داشتند نامه نمی نوشتند. به هر حال تصوراتی شكل گرفت.
وی ادامه داد: چند نفر هم بانی كار بودند و مابقی تایید كردند. رزومه كسانی كه منصوب شدند مشخص است و در سایت سازمان بارگذاری شده است. هر انتصابی كه صورت گیرد عده ای موافق و عده ای مخالف هستند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه در سازمان به روی افراد مختلف باز است اظهار داشت: چند تن از این صاحب نظران را كه نامه نوشتند را می شناسم و با آنها ارتباط دارم. آماده ایم با این دوستان جلسه بگذاریم. سازمان پژوهش، سازمان دربسته ای نیست و باید پاسخگو باشیم، برای اینكه كار مهم و حساسی را در سطح ملی انجام می دهیم. اگر نقطه نظراتی وجود دارد استفاده و از پیشنهادها استقبال می نماییم.
ذوعلم افزود: هیچ گلایه ای از این دوستان ندارم، آنها نظرشان را مطرح نمودند و امید است انتصاب های بعدی باز در امتداد ارتقای تیم مدیریتی باشد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه متخصصان علوم مختلف همچون علم مدیریت در ابعاد مختلف باید بكار گرفته شود اظهار داشت: باید بگونه ای درست و بایسته این مسیر را دنبال نماییم. درباره سازمان پژوهش، صاحب نظران بیشتر از آنكه به افراد توجه نمایند به مسیر و رویكردها و اهداف باید توجه نمایند كه همان اجرای برنامه درسی ملی است.
وی افزود: آگهی رهبر معظم انقلاب در دیدار امسال با فرهنگیان كه حكیمانه و راهگشا بود این بود كه نباید همه كارها را برای یك بازه زمانی ۱۲ ساله بگذاریم. توجه بیشتر به شعارهای انقلاب و اهداف متعالی تربیت در كتب درسی جزو كارهای میان مدت، كوتاه مدت و طولانی مدت است كه باید انجام دهیم. از آنها كه دلسوز نظام تربیتی اند می خواهیم با عنایت به آرایش جنگی دشمن در عرصه های فرهنگی، به ما كمك كنند كه برنامه ها بهتر انجام شوند.
ذوعلم درباره سوابق دو معاون منصوب شده اخیر سازمان پژوهش اظهار داشت: در معاونت تالیف دوره طولانی كسی شاغل نبود و بعد هم یكی دیگر از دوستان ما آمد. اهتمام ما بر این بوده یك قدم جلو برویم. آقای محمدی بیشتر از ۵۰ اثر آموزشی تالیف كرده و تالیف كتب درسی در حوزه علمیه خواهران را برعهده داشته است.
وی درباره پررنگ بودن تعهد نسبت به تخصص در این انتصاب عنوان كرد: دوستانی هم كه قبلا در این سمت بوده اند متعهد بوده اند ولی به هر حال در جایگاه های مختلف افرادی می روند و می آیند و این طبیعت سازمان اداری است. شاید اطلاعات منتقدان كافی نبوده است. امیدواریم كارمان را انجام دهیم و از این حواشی كناره گیری نماییم برای اینكه كمكی به پیشرفت كار نخواهد كرد.
ذوعلم درباره سیاست زدگی در سازمان و سیاسی بودن دو انتصاب اخیر اظهار نمود: اینكه انتصاب ها سیاسی بوده است یعنی چه؟ دوستانی كه نامه نوشتند باید توضیح دهند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره حواشی رخ داده پیرامون انتشار كلیپ های مبتذل موسیقی و رقص در مدارس باز توضیحاتی نمایش كرد و اظهار داشت: اینكه اتفاقی ناخواسته در عرصه محدود رخ داده و تحریف می شود جای تامل است. در بعضی كلیپ ها فضا، فضای مدرسه نبوده و اینكه بازنشر می شود حركت حساب شده ای برای كاهش اعتبار و مرجعیت آموزش و پرورش و ایجاد نگرانی در اولیاست كه تصور كنند فرزندشان به چنین موقعیت های مبتذلی دعوت می شود.
وی اضافه كرد: بدنه دانش آموزی ما بدنه سالم، مومن و انقلابی است. به مناسبت چهل سالگی انقلاب نمایشگاه دستاوردهای انقلاب انجام شد و در همین ماه مبارك ائتلاف دانش آموزی انجام می شود. حجم فراوانی از فعالیت های درست با چارچوب نشاط مند وجود دارد اما اینكه از آن سوی مرز چنین اتفاقی رخ دهد و نقطه كوچكی را تعمیم می دهد و بزرگ نمایی می كند، مشخص است چه هدفی دنبال می شود.
ذوعلم در پاسخ به پرسشی در خصوص كم كاری و شانه خالی كردن آموزش و پرورش از زیر بار این مساله اظهار داشت: ما متولی اجرای كامل برنامه درسی ملی با نگاه جامع هستیم. تلاش می نماییم نشاط را توسعه دهیم. پویایی و سرزنده بودن و اثربخش بودن و مشاركت در محیط پیرامونی مولفه های نشاط آمیز بودن آموزش در مدارس بوده است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه در هر جامعه ای نسل نوجوان و جوان متاثر از مجموعه عواملی هستند اظهار داشت: برآیند این تاثیرات به تربیت فرزندان ما شكل می دهند. اینكه ۴۰ سال است تلاش می نماییم و هنوز دانش آموزان ما در حدی كه ترسیم می نماییم نیستند درست است، برای اینكه حد متعالی تربیت را مدنظر داریم. در همه جوامع و كشورها هم اینگونه نیست كه همه دانش آموزانشان طبق اهداف آنها تربیت شوند. امروز برخی آموزه ها و رفتارها در خارج از مدرسه شكل می گیرد و محیط مدرسه را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.
ذوعلم افزود: همانگونه كه تشكل های فعال، حركت های رسانه ای مثبت، كتابها و ناشران درست و كاربلد، تبلیغات دینی دارند و در جهت درستی كار می كنند، یك هجوم فرهنگی برنامه ریزی شده باز از آن سو اساسا وجود دارد. كاری كه باید انجام دهیم توانمند كردن آن جبهه درست و صحیح است.
ذوعلم درباره نقش و عملكرد معلمان در این زمینه اشاره كرد: تا وقتی معلم و دبیر همراه با آموزش و پرورش نباشند این اتفاق رخ نمی دهد اما هرآنچه رخ داده نشان دهنده همراهی جامعه فرهنگیان و معلمان است و نگاه كلی كه وجود دارد و آن توجه به هویت ملی، اسلامی و ایرانی است اما در حدود و مصادیق امكان دارد اختلاف نظر هایی وجود داشته باشد كه باید با تعامل فكری و گفت و گو بتدریج آنرا حل كرد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اشاره كرد: نمی خواهم از زیر بار این سوال شانه خالی كنم، یك نقشی هم كتاب درسی دارد، اما قبول داریم كه همه كار نیست.
وی با اشاره به اصلاح و بازآرایی در سازمان پژوهش برای اجرای برنامه درسی و سند تحولی در سطح مدرسه اظهار داشت: كار آسانی نیست اما با همفكری و تلاش مجموعه های دلسوز می تواند بهتر باشد.

وی درباره مرجعیت كتب درسی باز اظهار داشت: كتاب درسی یك متن معتبر و راهنما و مرجع است، اما در زمینه های فكری و فرهنگی برآیندی از فعالیت ها مطرح است مثلا در طرح بوم دوساعت از آموزش در اختیار مدیر مدرسه است كه نباید از اهداف و جهت گیری ملی سند بالادستی خارج و دور شود، ولی فعال شدن خلاقیت مدارس هم مطرح است.
ذوعلم افزود: در معدود مدارسی همین مسئله جریان دارد. نباید فضاسازی های موجود را تعمیم دهیم. اغلب معلمان و دانش آموزان ما در راه درستی قدم برمی دارند. تلاش های خوبی در حال انجام می باشد و البته باید كار بیشتری صورت گیرد.
منبع:

1398/02/22
13:47:27
5.0 / 5
4194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه