ضرورت برداشتن نقاب سند ۲۰۳۰ و باز كردن لایه های پنهان آن

ضرورت برداشتن نقاب سند ۲۰۳۰ و باز كردن لایه های پنهان آن

به گزارش پروژه آسان معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینكه بااینكه بعضی می گویند سند 2030 مرده است اما مرده ای نیست كه آنرا رها نماییم اظهار داشت: حتما باید این حساسیت را داشته باشیم و مطمئنیم این قبیل اسناد در جامعه ما پا نخواهد گرفت.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام علی ذوعلم در همایش علمی« چالش های سند۲۰۳۰ برای ایران و نحوه تحقق تحول بنیادین آموزش و پرورش» با اشاره به آیاتی از قرآن کریم اظهار داشت: اگر از جهان بینی طاغوتی اجتناب نماییم و آنرا در عرصه های مختلف کنار بگذاریم و به سمت خداوند متعال برگردیم و راه الهی را پیش بگیریم یک بشارت جاودان و ماندگار برای امت اسلامی خواهد بود.

وی ادامه داد: در چنین بستری است که همه گفته ها شنیده می شود و از افکار و اندیشه ها بهره بر داری می شود و خداوند هدایت خودرا شامل حال امت اسلامی خواهدنمود. این روشی است که اولوالالباب در پیش می گیرند.

ذوعلم با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در یازدهم شهریورماه خطاب به مسئولان دستگاه تعلیم و تربیت اظهار داشت: این بحث نخستین بار نبود که مطرح می شد اما در ریشه این بحث و ادبیات آن تفاوتی را ملاحظه می نماییم در خصوص اینکه چرا طواغیت و فراعنه عالَم اصرار به نفوذ در دستگاه آموزش و پرورش کشور دارند.

دبیر علمی همایش چالش های سند۲۰۳۰ برای ایران و نحوه تحقق تحول بنیادین آموزش و پرورش افزود: جامعه و دستگاه تعلیم و تربیت باید نسبت به این نفوذ حساسیت نشان دهد و از آن مراقبت کند برای اینکه آنها تلاش می کنند از این طریق به اهداف خود یعنی غارت تمدنی، هویتی، اقتصادی و فرهنگی ملت ها برسند.

ذوعلم با اشاره به موضوع شکست فلسفه غرب در خود این کشورها در بیانات رهبری اظهار داشت: چیزی که بعنوان سند ۲۰۳۰ یعنی دومین سند توسعه هزاره سوم ابلاغ گردید به سلطه جهانی مشروعیت می بخشید و برای کشورهای غربی سلطه گر حق مدیریتی در سطح جهان قائل می شد.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: متاسفانه سند در کشور ما مورد استقبال قرار گرفت و نسخه ایرانی آن تهیه و چهار سال قبل به دور از تصویب در مراکز سیاست گذاری و مراجع قانونی رونمایی گردید که از طرف جامعه انقلابی مورد نقد قرار گرفت و نهایتا رهبری سال ۹۶ موضع گیری صریحی داشتند و سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی متوقف گردید.

دبیر علمی همایش چالش های سند۲۰۳۰ برای ایران و نحوه تحقق تحول بنیادین آموزش و پرورش با اعلان اینکه پشت این سند یک اندیشه و فلسفه غربی حاکم بود، ضمن واکاوی ریشه های فکری و تاریخی جریان غرب گرا در کشور اظهار داشت: تولید نسخه ایرانی سند ۲۰۳۰ هم با کارگردانی و هدایت همین جریان انجام شد. البته بعد اذعان کردند که این کار از روی غفلت انجام شده است.

وی ادامه داد: با ترفندهایی روبه رو هستیم که نباید از آن غافل باشیم، جوسازی و جنجال سازی برای برخی حرکت ها و اقدامات، تحریف حقایق و تحلیل هایی که بر برخی اقدامات تحمیل می شود، لابی گری و... از این جمله است. در صورتیکه اگر واکاوی نماییم در می یابیم آن حرکت نوعی مقابله با جریان سازی سبک زندگی غربی است. در آینده بیشتر شاهد چنین ترفندهایی خواهیم بودیم و اگر حساسیت لازم وجود نداشته باشد آن جریان می تواند به قسمتی از اهداف خودش برسد.

رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلان اینکه البته یک طیف جوان متخصص انقلابی شکل گرفته که سنگر را در اینجا رها نمی کنند و بااینکه بعضی می گویند سند ۲۰۳۰ مرده است اما مرده ای نیست که آنرا رها نماییم اظهار داشت: حتما باید این حساسیت را داشته باشیم و مطمئنیم این قبیل اسناد در جامعه ما پا نخواهد گرفت. ولی چه باید کرد؟.

وی افزود: این کنفرانس الگوسازی عملی برای مواجهه با این اسناد در فضایی آزاداندیشانه است. باید فضاهایی این چنین بیشتر برقرار شود. کسانی که تصور می کنند آموزه ها و جهت گیری های درستی در سند ۲۰۳۰ هست بیایند و مطرح کنند تا روی آن گفت و گو شود. باز کردن لایه های پنهان و برداشتن نقاب زیبایی که سند زده، لازم است.

ذوعلم با اعلان اینکه دو پژوهش جدی در چندسال گذشته در پژوهشگاه انجام شده که امروز رونمایی می شوند اظهار نمود: امیدواریم جامعه پژوهشی و فرهنگی این حساسیت را بیشتر بروز داده و بیشتر مراقبت کند و خصوصاً در عرصه تبیین و واکاوی نقش خودرا بیشتر ایفا کند.
منبع:

1399/06/24
13:49:48
5.0 / 5
1563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه