استاندار تهران در پی احتمال افزایش آلایندگی هفته آینده خبر داد

ممنوعیت تردد شبانه كامیونها و خودرو های دیزل از روز شنبه

ممنوعیت تردد شبانه كامیونها و خودرو های دیزل از روز شنبه

به گزارش پروژه آسان استاندار تهران به دنبال افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده از ممنوعیت تردد شبانه کامیونها و خودرو های دیزلی از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اطلاع داد.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در نشست کمیته "اضطرار آلودگی هوا" در تشریح محدودیتهای ناشی از احتمال افزایش آلایندگی هوا در هفته آینده اظهار داشت: با عنایت به گزارش هواشناسی از بعدازظهر امروز تا بامداد جمعه هوای مناسبی همراه با بارندگی و وزش باد خواهیم داشت. اما از عصر جمعه پایداری هوا آغاز خواهد شد و از شنبه تا سه شنبه شاهد افزایش آلایندگی خواهیم بود.
وی ادامه داد: کیفیت هوا علاوه بر این به صورت مستقیم در سلامت آحاد جامعه تأثیر گذار است، مهم تر از آن این است که هم افزایی میان آلایندگی با افزایش احتمالی مبتلایان و مرگهای ناشی از بیماری کووید ۱۹ وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت هم هم افزایی مثبت افزایش میان آلایندگی ها و ابتلای کووید ۱۹ را اعلام نموده است.
استاندار تهران در تشریح تصمیمات ناشی از افزایش آلایندگی هوا درهفته آینده اظهار داشت: ممنوعیت تردد شبانه کلیه خودرو های سنگین و دیزلی همانند کامیونها از روز شنبه تا اطلاع ثانوی اجرا می گردد. همینطور فعالیت کارگاه های عمرانی تولید شن و ماسه و آسفالت هم متوقف خواهد شد.
وی افزود: ۶۱ درصد آلایندگی ها توسط خودرو های حمل و نقلی ایجاد می شود بنابراین معاینه فنی از اهمیت به سزائی برخوردار می باشد. باید معاینه فنی خودرو ها و موتورسیکلتها با جدیت پیگیری شود. هم اکنون از سه میلیون موتور سیکلت تنها ۳۳ دستگاه معاینه فنی دریافت نمودند. برهمین اساس باید پلیس راهور تشدید برخورد با خودرو ها و موتورسیکلتهای آلاینده را در دستور کار قرار دهد و حتی قانون به پلیس اجازه داده که نسبت به توقف تردد خودرو ها وموتورسیکلتهای دودزا اقدام نماید.
سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است
استاندار تهران خاطرنشان کرد: سوخت مازوت در افزایش آلایندگی بسیار موثر است؛ بنابراین شرکت گاز باید با اطلاع رسانی به آحاد جامعه همراهی و مشارکت شهروندان را برای کاهش یک تا دو درجه ای حررات منازل جذب نماید تا صرفه جویی مصرف گاز محقق شود با این کاهش یک یا دو درجه ای، حدود ۲۵ میلیون متر مکعب کاهش مصرف گاز را خواهیم داشت.
وی افزود: در ارتباط با مصرف کارخانجات سیمان و همینطور کارخانجات اطراف تهران همانند سیمان ری تاکید شد که شرکت گاز همانند گذشته همراهی و همکاری برای تأمین سوخت گاز را در دستور کار قرار دهد. بدون شک تمامی تصمیمات اتخاذ شده در این نشست نیازمند همراهی و مشارکت دستگاه ها و شهروندان خواهد بود.
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، رستگاری معاون نظارت وپایش سازمان محیط زیست هم در عرضه گزارشی در مورد کیفیت هوا اظهار داشت: تابحال از آغاز سال ۱۵ روز هوای پاک و ۱۷۹ روز هوای سالم، ۸۲ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و دو روزهوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم این در حالی استکه پارسال ۲۵ روز هوای پاک، ۱۹۴ روز هوای سالم، ۵۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و ۴ روز هوای ناسالم برای همه گروه ها داشته ایم. علت این تفاوت تغییر استانداردهای ارزیابی شاخصها نسبت به سال قبل بوده است. اگر بازده ابتدای سال تابحال را با استانداردهای سال قبل ارزیابی می کردیم تابحال ۲۷ روز هوای پاک، ۱۹۴ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و هیچ روز ناسالمی برای همه گروه های جامعه نداشتیم. بدین سان غلظت هوا نه تنها افزایش نداشته بلکه به نظر می آید به جز برخی شاخصها کاهش هم داشته است.
وی تصریح کرد: اوایل مهر ماه با دستور استاندار تهران مقرر شد چاره اندیشی برای افزایش آلودگی هوا داشته باشیم. بر همین مبنا جلساتی برگزار گردید که یکی از دستورکارهای آن مرور وظایف دستگاههای اجرایی برای کاهش آلودگی هوا بود. تابحال امسال هیچ روزی به شاخص ۱۵۰ نرسیده ایم. تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوا هم در شرایطی که شاخص زیر عدد ۱۵۰ باشد مصوبات آن به صورت سفارش ای خواهد بود.1399/10/03
22:49:06
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: بیمار , دستگاه , شاخص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه