جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی

جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی

به گزارش پروژه آسان معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند اظهار داشت: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس جهت استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد.


علی الهیار ترکمن در گفتگو با ایسنا، درباره نظام تأمین مالی وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی عرضه و اظهار نمود: نظام تأمین مالی در آموزش و پرورش که به گستردگی ایران پهناور است دارای یک سیستم پیچیده است. اقلام هزینه ای در آموزش و پرورش، نوع هزینه هایی که داریم، جامعه مخاطب و مناطقی که باید آموزش در آنجا برقرار باشد بسیار متنوع است و این نظام تأمین مالی از قانون اعداد بزرگ پیروی می کند.
وی ضمن اشاره به وضعیت سرانه مدارس و عدم اجرای کامل اصل ۳۰ قانون اساسی اظهار داشت: طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، هدف اصلی عرضه آموزش و پرورش مجانی برای همه اقشار تا انتهای دوره متوسطه است. البته شورای نگهبان در دهه ۷۰ استفساریه ای داشته و ذکر کرده که این کار باید در حد توان دولت صورت گیرد که از همان مدارس غیردولتی وارد سیستم شدند.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به اینکه چندلایه برای اجرا و تحقق اصل ۳۰ داریم اظهار داشت: لایه اول اینکه آموزش مجانی باشد و دانش آموز هیچ شهریه ای نپردازد و به دلیل عدم پرداخت پول از تحصیل باز نماند که این مهم در مدارس دولتی اجرا می شود. از منتقدین جدی تعدد مدارس هستم. اما در اینجا صحبت از سیستم آموزش دولتی و آموزش مجانی است که حالا در سیستم آموزش دولتی برقرار است. در لایه اول آموزش ما، آموزش شهریه ای نیست.
وی افزود: لایه دوم بحث تأمین منابع آموزشی است. با یارانه دولت به کتاب های درسی، بخشی از هزینه هم برعهده والدین قرار می گیرد که اندک است. سیاست های حمایتی دیگری هم داریم.
الهیار با اشاره به اینکه لایه سوم، برقراری محیط مناسب آموزش است اظهار نمود: این لایه به تأمین بهای آب، برق، گاز، تأمین مواد اولیه و هزینه نگه داری از مدرسه مربوط می شود. مشکل ما در این لایه سوم است و نباید بگوییم کل اصل ۳۰ قانون اساسی زیر سوال است. همانطور که گفته شد در لایه سوم چندهزینه داریم که مهترین آن هزینه حامل های انرژی است که خوشبختانه با پیگیری های وزارت خانه و حسن نگاه نمایندگان چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند. البته در وزارت نیرو تا جایی که توانستند مقاومت کردند اما حالا این مقاومت کمتر و همنوایی ها بیشتر شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس جهت استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد. در سال سوم اجرای این قانون هستیم و اجرای آن رو به جلو و پیشرفت است.
وی ضمن اشاره به اینکه برخی تمام تلاششان این است که تبصره ۶ قانون بودجه که هرسال تکرار می شود و باید به قانون تبدیلش نماییم را نقض کنند که از راه دفتر بودجه با استان ها در ارتباط هستیم تا بدهی های سالهای پیش از اجرای قانون معافیت را احصا نماییم اظهار نمود: وزیر آموزش و پرورش با وزیر نیرو تفاهم کرده که آب و برق و گاز هیچ مدرسه ای به دلیل بدهی نباید قطع شود.
الهیار افزود: حدود دوماه قبل تفاهمنامه امضا کردیم و دیگر آب و برق و گاز مدرسه ای را قطع نمی کنند. هرچند با مدیران مدارس در هزینه های نگه داری مدارس همنوا و دردآشنا هستم. طبیعی است که شرکت ها مقاومت کنند. تلاش می نماییم وضعیت بهینه شود. حتی در صدد اصلاح انشعاب مدارس دو شیفته هستیم تا از الگوی مصرف تجاوز نکند.
منبع:

1400/01/15
11:27:20
0.0 / 5
421
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه