بالگرد نبوغ فردا بر فراز مریخ پرواز می كند

بالگرد نبوغ فردا بر فراز مریخ پرواز می كند

پروژه آسان: بالگرد نبوغ سازمان فضایی آمریکا، ناسا فردا یکشنبه نخستین تلاش خودرا برای پرواز بر فراز سیاره سرخ رنگ مریخ انجام می دهد.


به گزارش پایگاه اینترنتی livemint، این بالگرد در حقیقت یک نمایش فناوری پرخطر است که در صورت موفقیت دستاورد خوبی برای اکتشافات فضایی شمرده می شود.
«نبوغ» که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می کند و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب های سخت مریخ دارد.
با این حال اگر نبوغ در ماموریت خود با دشواری هایی روبرو می شد، بر ماموریت مریخ نورد «استقامت» ناسا تاثیری ندارد.
انتظار می رود بالگرد نبوغ ساعت ۱۲: ۳۰ پس از ظهر یکشنبه به وقت خورشیدی مریخ از دهانه «جزرو» مریخ بلند شود و به مدت ۳۰ ثانیه در ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر) سطح این سیاره قرار گیرد.
متخصصان کنترل ماموریت در آزمایشگاه «پیشرانه جت ناسا» در جنوب کالیفرنیا انتظار دارند نخستین اطلاعات مربوط به نخستین پرواز بالگرد نبوغ را بامداد روز بعد (دوشنبه) حدود ساعت ۴: ۱۵ بامدادان به وقت منطقه زمانی شرقی دریافت نمایند.
تلویزیون ناسا فیلم دریافت اطلاعات پرواز بالگرد نبوغ توسط گروه متخصصان کنترل این ماموریت را به طور زنده پخش می کند و اظهارنظرها در مورد این ماموریت از ساعت ۳: ۳۰ دقیقه بامدادان به وقت منطقه زمانی شرقی شروع می شود.
این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری نخستین بالگرد ارسال شده به سیاره ای دیگر است و جهت بررسی فناوری های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.
نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می کند. این اطلاعات توسط مریخ نورد استقامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت v، d دهانه «جزرو» انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.منبع:

1400/01/22
13:50:59
0.0 / 5
504
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه