گستردگی 91 درصدی پوشش اینترنت در استان گیلان

گستردگی 91 درصدی پوشش اینترنت در استان گیلان

پروژه آسان: باروی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 1392، گسترش شبکه اینترنت به یکی از اولویت اصلی در برنامه توسعه ای قرار گرفت که این مهم در استان گیلان با رسیدن به ضریب نفوذ اینترنت به بالای 90 درصد رنگ تحقق به خود گرفت.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایرنا، اینترنت یکی از با نفوذترین تکنولوزی های جدید ارتباطی است که همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر عظمت نفوذ قرار داده است و به صورتی همه ابعاد حیات فردی و جمعی ما متاثر از این فنآوری ارتباطی و سایر تکنولوژی ها است بطوریکه حتی عصر حاضر را عصر اینترنت می دانند.
علاوه بر این، امروزه اینترنت بعنوان اصلی ترین عامل توسعه ای در تمامی ابعاد اقتصادی، کشاورز، فرهنگی و حتی سیاسی است بطوریکه کمتر فعالیت اجتماعی و فعالیت عادی زندگی روزمره را سراغ خواهی داشت که با این فناوری مرتبط و شاید به جرات باید اظهار داشت که به آن وابسطه نباشد.
اما مهم ترین دغدغه این فناوری دسترسی همه مردم به آنست که برای برخی مناطق با جغرافیایی متفاوت این مسئله به معضلی جدی هم در رفاه و هم در توسعه شمرده می شود.
گیلان همچون استان هایی بود که بواسطه جغرافیای متنوع و متفاوت از دریا گرفته تا دشت و جنگل و کوه این ناهمگونی ها مانعی بود تا مردمش از دسترسی سهل به شبکه اینترنت محروم باشند برای اینکه توسعه اینترنت فناوری بسیاری گران است که باتوجه به جغرافیای گیلان این هزینه بیشتر نیز خواهد بود.
اما دولت تدبیر و امید بعد از استقرار یکی از اهداف خودرا تحقق دولت الکترونیک و توسعه شبکه ارتباطات و دسترسی تمامی مردم حتی در دورترین نقاط کشور قرار داد که بر طبق آمار استان گیلان با دستیابی به این اهداف در ضمره استان های برخودار از پوشش گسترده اینترنت قرار گرفت.
بر اساس آمارهای رسمی طی هشت سال اخیر خیلی از روستاهای گیلان حتی در نقاط کوهستانی و دوردست نه فقط به انترنت، بلکه به اینترنت پرسرعت نیز تجهیز شدند که ابعاد تازه ای جهت زندگی و رفاه مردم به وجود آورده است. علاوه بر امکان برقراری ارتباط مستمر این مناطق با سراسر جهان، خیلی از مسائل روزمره همچون خدمات پرداخت و مالی را نیز برای اهالی مناطق دور افتاده گیلان فراهم آورده است که دیگر نیازی به تحمل هزینه سنگین و درنوردیدن مسافت های طولانی نیست.

افزایش ۱۹۶ درصدی ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان نیز به عملکرد دولت تدبیر و امید طی هشت سال قبل در بخش پوشش اینترنت اشاره نمود و اظهار داشت: کاهش شکاف دیجیتالی، توسعه متوازن زیرساخت های ارتباطی در شهر و روستا و ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات را می توان بعنوان مهم ترین اقدامات در حوزه ارتباطات برشمرد.
فرزاد توکلی با اشاره به لزوم توسعه ارتباطات در حوزه روستا با رویکرد کاهش شکاف دیجیتالی و اجرای عدالت ارتباطی اظهار داشت: از شروع سال ۹۹ وزارت ارتباطات با همکاری اپراتورهای تلفن همراه و از محل منابع طرح "USO" مبادرت به اجرا و توسعه سایت های ارتباطی در گیلان کردند که هم اکنون هفت سایت ارتباطی روستایی توسط اپراتور همراه اول راه اندازی و راه اندازی شده و ۲۰ سایت موجود نیز از نسل دوم به نسل های سوم و چهارم ارتقاء تکنولوژی داشته است.
وی به برخوداری ۹۱ درصدی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان اشاره نمود و اضافه کرد: تا حالا حدود ۸۰ روستای اقماری از این سرویس برخوردار بوده و در صورت تامین تجهیزات تا چند هفته آتی ۷۸ سایت دیگر نیز توسط این اپراتور به نسل بالاتر ارتقاء خواهد یافت.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان درباب راه اندازی و ارتقاء سایت های روستایی توسط اپراتور ایرانسل نیز از محل منابع وزارت ارتباطات در سال قبل اظهار داشت: این اپراتور در سال ۹۹ اقدام به راه اندازی ۱۱ سایت ارتباطی و همین طور ارتقاء پنج سایت موجود از نسل دوم به نسل سوم و چهارم کرد. ضمن آنکه اکنون ۴۰ روستای اقماری به این سرویس دسترسی دارند. همین طور ۶ سایت دیگر در مرحله عملیات اجرائی قرار داشته و ۴۲ سایت نیز بعد از تامین اعتبار تا اختتام مرداد ماه سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.
توکلی با اشاره به خدمات ارائه شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اضافه کرد: از ۲ هزار و ۵۶۷ روستای استان در فاز اول یک هزار و ۷۲۷ روستا تا آخر سال ۹۹ به خدمات صوت و اینترنت پرسرعت تجهیز شدند و در فاز دوم نیز ۲۳۵ روستا در برنامه کاری اپراتور "های وب" قرار گرفته و این اپراتور در سال قبل از محل اعتبارات وزارت ارتباطات مبادرت به راه اندازی و راه اندازی ۱۵ سایت در روستاهای استان کرد.
وی با اعلان اینکه ضریب نفوذ تلفن همراه در گیلان نسبت به ابتدای سال ۹۲ از ۵۶ به ۱۶۷.۱۵ درصد رسیده است، اظهار داشت: هم اکنون گیلان رتبه چهارم کشور را در این شاخص به خود اختصاص داده و تمامی شهرهای استان از خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه برخوردار می باشند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان با اشاره به جمعیت حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری استان اظهار داشت: هم اکنون تعداد مشترکان سیم کارت همراه استان به چهار میلیون و ۳۳۷ هزار و ۸۱۴ مشترک رسیده و از این تعداد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۵۸۵ مشترک تحت پوشش اپراتور همراه اول، یک میلیون و ۹۰۲ هزار و۷۲ مشترک توسط اپراتور ایرانسل و ۱۳۵ هزار و ۱۵۷ مشترک نیز توسط اپراتور رایتل خدمات مورد نیاز خودرا دریافت می نمایند.
توکلی اضافه کرد: اکنون ضریب نفوذ پوشش تلفن اپراتور همراه اول از ۵۶ درصد در ابتدای استقرار دولت تدبیر و امید، به ۹۰ درصد رسیده است و اپراتور ایرانسل نیز با رشد ۱۴۱.۹۳ درصدی از ۳۱ به ۷۵ درصد در سال ۱۴۰۰رسیده است. ضمن انکه این اپراتورها در مجموع با یک هزار و ۸۹۳ سایت نسل سوم و یک هزار و ۸۴۶ سایت نسل چهارم خدمات و خدمات ارتباطی را به مردم گیلان ارائه می دهند.
وی درباب پوشش جاده ای استان تلفن همراه نیز اظهار نمود: هم اکنون ۱۰۰ درصد از جاده های اصلی و فرعی استان تحت پوشش اپراتور همراه اول قرار دارد که با رشد ۱۵.۸۷ درصدی نسبت به سال ۹۲ همراه بوده است و ۸۱ درصد نیز تحت پوشش اپراتور دوم قرار دارد و میزان پوشش جاده ای این اپراتور نسبت به سال ۹۲، ۱۴۶.۷۱ درصد رشد داشته است.

پوشش ۹۱ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار گیلان به اینترنت پر سرعت
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان همین طور درباره ایجاد دسترسی به اینترنت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان اظهار داشت: امسال تعداد ۳۶ سایت روستایی در استان راه اندازی و ارتقا یافته است که با این سایت ها دسترسی ۵۹ روستای استان به اینترنت فراهم شده که شامل جمعیت هشت هزار و ۴۲۶ خانوار روستایی در قالب ۲۵ هزار نفر است.
توکلی اشاره کرد: هم اکنون دو هزار و ۴۳۶ روستای دارای ارتباط و دو هزار و ۴۱۱ روستای دارای تلفن خانگی در استان هستند که از این تعداد یک هزار و ۸۸۱ روستای استان در قالب طرح عمومی خدمات الزامی روستایی با تخصیص بودجه از محل اعتبارات USO به شبکه ملی اطلاعات متصل است.
وی اضافه کرد: اکنون بیش از ۹۸ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان ارتباط صوت و مکالمه تلفن همراه را دارند و دسترسی لازم به اینترنت پرسرعت تا حالا برای یک هزار و ۸۸۱ روستا از مجموع دو هزار و ۶۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان فراهم شده و این روستاها به یکی از خدمات اینترنت پرسرعت ثابت و سیار دسترسی دارند.
او افزود: این در حالیست که تعهد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این بخش بهره مندی ۸۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا اختتام برنامه ششم توسعه از اینترنت پرسرعت بوده است و اکنون این دسترسی برای ۹۱ درصد در این روستاها به وجود آمده و تلاش مجموعه ارتباطات در استان برقراری پوشش اینترنت پرسرعت روستاهای بالای ۲۰ خانوار باقیمانده تا اختتام دولت تدبیر و امید است.
افزایش ۳۳ برابری پهنای باند اینترنت گیلان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان همین طور افزایش ۳۳ برابری توسعه پهن باند در دسترسی اپراتورها را اقدامی مهم در برخوداری مردم از شبکه تلفن همراه دانست و اظهار داشت: طی هشت سال اخیر پهنای باند اپراتورها از ۱۵ به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه بالا رفته است. علاوه بر این شاهد افزایش ۱۸ برابری توسعه ظرفیت شبکه انتقال استان بودیم که از ۴۵ به ۷۹۵.۷۵ گیگابیت بر ثانیه رسید.
توکلی اضافه کرد: طی هشت سال قبل شاهد رشد بالایی در تعداد مشترکان اینترنت ثابت و پهن باند سیار بوده ایم و تعداد مشترکان این حوزه با افزایش ۲۳ برابری از ۱۲۶ هزار و ۴۰۶ مشترک در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۹۱۸ هزار مشترک رسیده است.
وی همین طور درباره ایجاد دسترسی به اینترنت در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان اظهار داشت: امسال تعداد ۳۶ سایت روستایی در استان راه اندازی و ارتقا یافته است که با این سایت ها دسترسی ۵۹ روستای استان به اینترنت فراهم شده که شامل جمعیت هشت هزار و ۴۲۶ خانوار روستایی در قالب ۲۵ هزار نفر است.
توکلی درباب توسعه خدمات اینترنت پرسرعت در شهرهای استان هم اظهار داشت: اکنون تمامی شهرهای استان از خدمات نسل سوم و چهارم اینترنت پرسرعت برخوردار می باشند.

سرمایه گذاری ۱۰۶ میلیارد ریالی برای توسعه فیبر نوری
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در ادامه به طرح توسعه ارتباطات روستایی (تار) در قالب فیبر نوری اشاره و بیان کرد: این طرح با هدف ایجاد دسترسی اینترنت پرسرعت در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور اجرا شده است که خطوط انتقال بر بستر فیبر نوری اهمیت فراوانی در حفظ، نگهداری و پایداری ارتباطات در مناطق محروم دارد.
بگفته توکلی در این بخش ۱۰۶ کیلومتر فیبرنوری با صرف هزینه ۱۰۶ میلیارد ریال در فاز نخست در نظر گرفته شده است و تا حالا تمامی آن توسط مخابرات منطقه گیلان بعنوان مجری طرح از منطقه توتکابن شهرستان رودبار تا اسپیلی در شهرستان سیاهکل با پوشش ۲۸ مرکز و سایت مخابراتی اجرا شده است.
وی همین طور با اشاره به نیاز روزمره مردم برای افزایش پوشش و پایداری ارتباط بصورت یکسان در سراسر استان و همین طور کاهش شکاف دیجیتالی و اجرای عدالت اجتماعی در نقاط روستایی، بیان داشت: هماهنگی لازم با اپراتورهای تلفن همراه و روستایی استان برای برقراری رومینگ بین اپراتوری انجام شده است.
توکلی اشاره کرد: هم اکنون یکهزار و ۷۹۰ روستا بوسیله رومینگ با اپراتور همراه اول و یک هزار و ۷۹۴ روستا نیز بوسیله رومینگ با اپراتور ایرانسل و اپراتور روستایی "های وب" فعال شده و دارندگان سیمکارت های "های وب" در استان می توانند از خدمات این دو اپراتور استفاده کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان به راه اندازی ۱۱ سایت جدید و ارتقاء ۲۲ سایت به نسل بالاتر از شروع سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به شرایط موجود و تحریم های پیش رو جهت استفاده از تجهیزات به روز جهت راه اندازی و ارتقاء تکنولوژی سایت های موجود در استان، هزینه ارتقاء هر یک سایت به نسل بالاتر را بیش از یک میلیارد تومان و هزینه راه اندازی و راه اندازی هر یک سایت جدید را دو میلیارد تومان اعلام نمود.

برخوداری ۲ هزار مدرسه گیلان از اینترنت رایگان
توکلی همین طور از اتصال ۲ هزار و ۶۹ مدرسه شهری و روستایی در استان به اینترنت رایگان در امتداد طرح هوشمندسازی مدارس طی هشت سال قبل آگاهی داد و اظهار داشت: از این تعداد یک هزار و ۴۳۷ مدرسه در مناطق روستایی بوده که سرویس خودرا از مخابرات و اپراتورهای (همراه اول، ایرانسل و های وب) دریافت کرده اند و ۶۳۲ مدرسه نیز در مناطق شهری استان بوسیله مخابرات منطقه به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ازای تامین ۲ سال سرویس اینترنت رایگان به همراه مودم برای مدارسی که سرویس خودرا از مخابرات بیش از ۱۲ میلیارد ریال و برای مدارسی که سرویس خودرا از اپراتورها دریافت کرده اند نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال در استان گیلان هزینه کرده است.
توکلی همین طور درباره دفاتر پیشخوان خدمات دولت و ICT روستایی در استان نیز بیان داشت: در سال ۹۲، ۲۰۰ دفتر پیشخوان خدمات دولت و ICT روستایی در گیلان مشغول به فعالیت بود که اکنون به ۶۳۸ دفتر رسیده که از این تعداد ۳۷۰ دفتر در حوزه شهری و ۲۶۸ دفتر در حوزه روستایی است.
به گفته وی از شروع سال جاری ۹۲ دفتر پیشخوان دیگر نیز مجوز فعالیت گرفته اند که شامل ۴۹ دفتر پیشخوان خدمات دولت در حوزه شهری و ۴۳ دفتر ICT روستایی بوده و هم اکنون صدور مجوز ۱۲ دفتر در حوزه شهری و هشت دفتر در حوزه روستایی نیز در حال تکمیل پروسه استعلامات است.
توسعه بانکداری الکترونیک به روستاهای گیلان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان در حوزه بانکداری الکترونیکی در دولت دوازدهم نیز به نصب ۶۰ دستگاه ATM در روستاها به منظورکاهش شکاف دیجیتالی اشاره نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۴۰ دستگاه خودپرداز بانکی دیگر نیز برای نصب در روستاها درخواست شده که در صورت تامین اعتبار لازم از محل منابع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقدام خواهد شد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان همین طور از پرداخت مبلغ ۹ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره در قالب ۱۴ طرح مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات از محل منابع صندوق توسعه ملی در استان آگاهی داد که زمینه اشتغال ۲۱ نفر را در استان فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: بیش از ۱۴۶ شرکت فناور در پارک علم و فناوری استان فعالیت داشته و تعداد ۱۴۲ شرکت فعال نیز در سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان ثبت شده است.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت مناسب حوزه فناوری اطلاعات در گیلان، تعداد شرکت های دانش بنیان استان را ۶۷ شرکت برشمرد و اظهار داشت: از این تعداد، ۱۴ شرکت دانش بنیان در حوزه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت دارند و در این عرصه بین استان های کشور، استان گیلان رتبه خوبی را داراست و در حوزه استارت آپ ها نیز با ۴۷ استارت آپ در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال فعالیت هستند.
توکلی با اشاره به طرح نوآفرین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اکنون اکوسیستم استارت آپی استان با مشارکت ۱۱۴ عضو در سامانه ایران نوآفرین، از لحاظ تعداد شرکت های ثبت شده در این سامانه جزو استان های خوب در این بخش است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان درباب تسهیلات اختصاص یافته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت پشتیبانی از کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات استان نیز اظهار داشت: برای سه طرح فناورانه از نوع کسب وکار مبلغ ۵۳۸ میلیون تومان و در زمینه اپلیکیشن های تلفن همراه هفت طرح با مبلغ ۱۱۶ میلیون تومان پرداخت شده است.منبع:

1400/03/01
10:10:54
0.0 / 5
324
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه