اولین دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش ضمن مرور پیشینه شورا تاكید كرد

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چشم اندازی برای آینده است

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چشم اندازی برای آینده است

پروژه آسان: نخستین دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینكه عبارت تحول بنیادین خودش پیام دارد و توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و سلامت روان همه افراد به تحول در آموزش و پرورش بستگی دارد اظهار داشت: این یك نگاه ملی است و برای اجرای سند تحول نه فقط آموزش و پرورش بلكه باید همه دستگاه ها كمك كنند.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، احمد صافی پیشینه شورای عالی آموزش و پرورش را مرور كرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش به سبك جدید در ایران سابقه 167 ساله دارد و با تاسیس دارالفنون وارد نظامی خاص با خصوصیت های خاص شدیم. چهار سال پس از تاسیس دارالفنون، وزارت علوم پدید آمد.
وی اضافه كرد: ازاین رو نزدیك به 163 سال است كه وزارتخانه ای به نام علوم دایر شده كه بعد بعنوان وزارت معارف و سپس فرهنگ تغییر نام داد. در نخستین دوره، پسر فتحعلی شاه كه دانشمندی با كتب مختلف بود، به مدت 22 سال وزیر علوم بود.
اولین دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به تغییر نام های پیاپی وزارت علوم اظهار داشت: در سال 1289 قانونی وضع می گردد كه در آن نخستین تشكیلات وزارت فرهنگ و شورای عالی معارف دیده می گردد. در سال 1290 قانون اساسی معارف به تصویب می رسد و شورای معارف هم در سال 1300 با قانون جدید و حوزه اختیارات گسترده تشكیل و به شكلی مرجع صدور مجوز به تمام سازمان ها و ارگان های در رابطه با فرهنگ می گردد. در سال 1317شورای عالی فرهنگ تولید و این وزارتخانه از معارف به فرهنگ تغییر نام می دهد و بعد به وزارت آموزش و پرورش تبدیل و تا امروز به همین نام فعالیت می كند.
صافی با اشاره به سابقه 121 ساله شورای عالی آموزش و پرورش عنوان كرد: در سال1358 مسئول دبیرخانه شورای عالی بودم و دكتر شكوهی رئیس شورای عالی آموزش و پرورش بود. نخستین بحث در سال 1358 در وزارتخانه این بود كه باید چه دستگاهی داشته باشیم تا سیاست ها و برنامه های لازم را وضع و اجرا كند؟. همان زمان قانون شورای عالی آموزش و پرورش نوشته شد كه دكتر حبیبی، دكتر سحابی، دكتر شكوهی، مرحوم شهید رجایی، شهید باهنر در آن زمان در تدوین این قانون نقش داشتند كه در نهایت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.
وی اضافه كرد: شورایی به این قدمت در ایران نداریم كه از حیث جامعیت و تركیب این شورا و اختیارات در چنین جایگاهی باشد. اكنون رئیس جمهور رئیس این شوراست و از این منظر بسیار حائز اهمیت و حضورش نقطه عطف است. شش تا هشت وزیر عضو شورا هستند و از مجلس دو نفر ناظر هستند.
اولین دبیركل شورای عالی آموزش و پرورش درباره سندتحول بنیادین هم اظهار داشت: نخستین مطلبی كه در سال 1358در شورای عالی آموزش و پرورش عنوان شد تغییر و تحول در آموزش و پرورش بود. سه نگاه وجود داشت، نگاه اول اصلاح آموزش و پرورش بود، نگاه دوم تغییر و نگاه سوم تحول در آموزش و پرورش بود. در واقع اینكه باید چه نماییم تا در بچه ها رشد هماهنگ ابعاد وجود داشته باشند بسیار پراهمیت و مدنظر بوده است. در سند تحول به نقش برجسته معلم اشاره شده است. معلمی یافتنی و سپس تربیت كردنی است.
صافی اضافه كرد: احتیاج به 50تا80 طرح برای اجرای سند داریم. بعنوان مثال طرح ابتدایی و پیش دبستانی مستقل در قالب سند لازم است. باید برنامه های كوتاه مدت و میان مدت و دراز مدت برای اجرای سند تدارك دید. معتقدم بهترین راه معرفی سند توجه به خروجی سیستم است، اگر خروجی مشكل دارد باید برگردیم به مسیر و فرآیند. سند تحول چشم اندازی برای آینده است و مسلما به یك تحول در ابعاد مختلف نیاز داریم.
وی با حضور در برنامه تلویزیونی پرسشگر با اشاره به اینكه عبارت "تحول بنیادین" دارای پیام است اظهار نمود: توسعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اخلاقی و سلامت روان همه افراد به تحول در آموزش و پرورش بستگی دارد و سرمایه گذاری روی نیروی انسانی جامعه آینده است. این یك نگاه ملی است نه فقط آموزش و پرورش بلكه باید همه دستگاه ها كمك كنند. اگر آموزش و پرورش كارا داشته باشیم دست و مغز انسان قیمتی و پرارزش می گردد و چنین نگاهی باعث می گردد آموزش و پرورش در اولویت برنامه های كشور باشد.
1396/11/29
13:26:15
5.0 / 5
5395
تگهای خبر: آموزش , آموزش و پرورش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه