بلاتكلیفی برای ورود به مدارس سمپاد، مصوبه حذف آزمون ها در انتظار امضای رئیس جمهور

بلاتكلیفی برای ورود به مدارس سمپاد، مصوبه حذف آزمون ها در انتظار امضای رئیس جمهور

پروژه آسان: توییتر وزیر آموزش و پرورش در پانزدهم بهمن ماه سال قبل در خصوص «رهایی دانش آموزان ابتدایی از آماده شدن برای آزمون های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص» كافی بود تا موجی از اعتراضات و نگرانی را در بین دانش آموزانی كه خویش را برای برگزاری آزمون مدارس سمپاد آماده می كردند به راه بیفتد و حتی باعث تجمع آنها مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش شود.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حذف آزمون ورودی پایه هفتم در كلیه مدارس دوره ابتدایی، از آن دست تصمیماتی بود كه درست به اندازه مدافعانش، مخالف هم دارد.
از یك سو وزیر آموزش و پرورش، سایر اعضای شورای عالی آموزش و پرورش كه این مصوبه را از سر گذرانده بودند و همینطور دیگر موافقان این طرح معتقد بودند برگزاری آزمون های شبه كنكوری سبب شده دانش آموزان دبستانی از كودكی كردن باز بمانند و تمام طول دوره تحصیل خویش را صرف تست زنی و آمادگی برای كنكور ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی كنند و بیشترین تاثیر حذف آزمون ها در بازگرداندن دنیای كودكی و آرامش به زندگی این كودكان و خانواده هایشان، افزایش كیفیت یادگیری با تمركز بر محتوای دروس رسمی و دوری از تجویز كتب كمك درسی، كوتاه كردن دست آموزشگاه های آزاد سودجو و مخل فرایند آموزش است.
از سوی دیگر مخالفان این طرح حذف تدریجی مدارس دوره اول متوسطه سمپاد طی دو سال آینده را خلاف جریان نخبه پروری دانسته و والدین دانش آموزان هم از این تصمیم زودهنگام و ناگهانی متعجب شده و مدام این پرسش را مطرح می كردند كه چرا درست سه ماه مانده به برگزاری آزمون، این مصوبه اعلام گردید و تكلیف آنها كه چند سال كوشیده و برای این آزمون آماده بودند چه می شود؟.

عدم ابلاغ رسمی مصوبه حذف آزمون ها به مدارس تا كنون
هرچند محمد بطحایی بارها در محافل خبری اعلام نمود كه آموزش و پرورش در اجرای تصمیم خود قاطع است و مدارس دولتی نمونه و تیزهوشان برای سال ۹۷ حق برگزاری هیچ گونه آزمونی را ندارند و حتی مدارس غیردولتی برند هم باید از روش های جایگزین برای جذب دانش آموز استفاده كنند؛ اما تا كنون هیچ ابلاغیه رسمی برای مدارس ارسال نشده است.

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مبحث حذف آزمون ها
۱۳ اسفند ماه گذشته واكنش مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش پیرامون حذف آزمون مدارس دوره اول تیزهوشان بر بار ابهامات و بلاتكلیفی خانواده ها در این باره افزود و این مصوبه را وارد فاز دیگری كرد. وی با اشاره به دغدغه خانواده های دانش آموزان داوطلب ورود به مدارس سمپاد و تغییرات مطرح شده، اظهار داشته بود: قرار شد این مورد در شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از كارشناسی های لازم مطرح شود و هر تصمیمی كه شورا اتخاذ كند، رویه اجرا باشد. همینطور مقرر شد تا تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر گونه اقدام غیر از این مسیر در این زمینه متوقف شود تا نگرانی های به وجود آمده مرتفع شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی حق نظارت بر مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش را دارد
به گفته علی نوبخت، نماینده مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم « شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند بعنوان نهاد بالادستی بر مصوبه شورای عالی آموزش وپرورش نظارت كند و باتوجه به اینكه مصوبه اخیر ناظر بر حذف مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول است با عنایت به اهمیت موضوع، شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند به آن ورود كند و تا زمانی كه این مورد در شورا بررسی نشده باشد نمی توان حكم به اجرای آن داد. »
یك هفته پس از این اعلام نظر، وزیر آموزش و پرورش درباره موضع شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد توقف برگزاری آزمون ها در دوره ابتدایی اظهار داشت: «فردا اطلاعیه ای را در این باره منتشر می كنیم». كه البته این اطلاعیه هیچ گاه منتشر نشد.
پیام ضرغامی در فضای مجازی درباره از سرگیری برگزاری آزمون ها
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، مبحث مدارس سمپاد با بیان خبری از جانب وزیر آموزش و پرورش در خصوص برگزاری جلسه با شورای عالی انقلاب فرهنگی در سه شنبه شب اخیر مجدد مورد توجه قرار گرفت؛ هرچند انتشار پیام عزت الله ضرغامی در شبكه های مجازی اش درباره فحوای این جلسه در خصوص اینكه « امشب برای سمپادی ها هم خوب بود و آنان را از نگرانی درآورد. خبر كامل آن را وزرات آموزش و پرورش اعلام خواهد نمود ولی اجمالاً قرار شد آزمون دوره متوسطه اول برای سال جاری، مثل گذشته انجام گیرد و اصلاحات انجام گرفته توسط شورای عالی آموزش و پرورش برای سالهای آینده به شورای عالی انقلاب فرهنگی عرضه شود.» جای تامل داشت و حكایت از كناره گیری آموزش و پرورش از تصمیمی دارد كه قاطعانه بر اجرای آن مصر بود.

تكذیب اظهارات ضرغامی از جانب آموزش و پرورش: آزمون ها پابرجاست
این در حالی است كه بعدازظهر روز گذشته، مرتضی نظری، رئیس مركز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به پیام ضرغامی واكنش نشان داد و اظهار داشت: نشست سه شنبه شب شورای انقلاب فرهنگی، هیچ مصوبه ای نداشته و صرفا مبحث اساسنامه سازمان استعدادهای درخشان طرح مبحث شده است. در این جلسه كلیات اساسنامه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ادامه آن به جلسات بعد موكول شد؛ بنابراین مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در مورد حذف آزمون های سمپاد در دوره متوسطه اول كاملا پابرجا است. شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه بسیار رفیعی دارد و مواضع رسمی شورا را باید از سایت رسمی یا از زبان دبیر محترم این شورا شنید نه از توییت ها.

مصوبه حذف آزمون های ورودی مدارس سمپاد دوره اول متوسطه در انتظار امضای رئیس جمهور
به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، طبق اعلام نظر روز گذشته بطحایی در حاشیه جلسه هیئت دولت، تصمیم گیری درباره حذف آزمون های نسبتا سختی كه در دوره ابتدایی برگزار می شد، مورد استقبال خیلی از آحاد مردم قرار گرفت و بخش های مختلف تخصصی در حوزه های علوم تربیتی این تصمیم را تایید و ما را ترغیب به استمرار این تصمیم كردند. هم اكنون مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش برای ابلاغ در خدمت رئیس جمهور است كه با ابلاغ آن، تكلیف روشن خواهد شد. در اصل ممنوعیت آزمون برای دوره ابتدایی و استفاده از كتب كمك درسی در این دوره فشارهای بسیاری كه به دانش آموزان و خانواده ها وارد می شود، هیچ كس تردیدی ندارد و این ممنوعیت كماكان برقرار است.
با این حال به نظر می رسد اختلاف به وجود آمده پیرامون مرجع تصمیم گیری حذف آزمون و سپس مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه هنوز حل نشده و تعارضات اخبار منتشره حاكی از اقدام شتاب زده وزارت آموزش و پرورش است و با وجود آنكه طرح قابل دفاعی است اما موفق نشده نظر موافق مخاطبان و سایر مراجع تصمیم گیرنده را جلب نماید و در نهایت باید منتظر رئیس جمهور بود كه آیا آن را امضاء خواهد نمود یا خیر؟.
1397/01/24
14:55:59
5.0 / 5
4840
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه