استخراج اورانیوم از آب دریا امكان پذیر شد

استخراج اورانیوم از آب دریا امكان پذیر شد

به گزارش پروژه آسان پژوهشگران آمریكایی موفق شده اند روش كم هزینه ای برای استخراج اورانیوم از آب دریا ابداع كنند."آزمایشگاه ملی شمال غربی پاسیفیك" (PNNL) در آمریكا با همكاری شركت " LCW " به كشف غیرمنتظره ای رسیده اند و دریافتند می توان از آب معمولی دریا، تا پنج گرم اكسید اورانیوم یا "كیك زرد" استخراج كرد. در این فرآیند، از فیبرهای كم هزینه و قابل استفاده مجدد اكریلیك استفاده می گردد.
پیش از این، "آژانس انرژی اتمی ژاپن" (JAEA) هم روشی برای استخراج اورانیوم از آب، ابداع كرده بود. اما این روش كه در آن، برای جداسازی اتم های اورانیوم، از پلیمر استفاده می شد، بسیار پرهزینه بود.
پژوهشگران آزمایشگاه ملی شمال غربی پاسیفیك، با استفاده از الیاف معمولی اكریلیك و تغییر آن برای جذب اورانیوم، توانستند گامی به جلو بردارند. جزئیات این بررسی هنوز منتشر نشده اما به قول پژوهشگران، نمونه این كیك زرد بدست آمده نشان داده است نه تنها این روش كارآمد است، بلكه اكریلیك هم قابلیت پاكسازی و استفاده مجدد دارد.
به علاوه، برای صرفه جویی در هزینه، می توان از فیبرهای زاید بهره برد و تحلیل ها نشان می دهند استخراج اورانیوم از آب دریا می تواند از نظر هزینه با استخراج معادن روی زمین، قابل رقابت باشد.
برای انجام دادن این بررسی، الیاف اكرلیك در مخازنی قرار گرفتند و آب دریا روی آنها پمپاژ شد. با جریان آب، الیاف توانستند از طریق پیوند شیمیایی اورانیوم به یك مولكول، آن را از آب استخراج كنند. نتیجه این فرآیند، بدست آمدن پنج گرم اكسید اورانیوم یا كیك زرد بود.

"گری گیل" (Gary Gill)، یكی از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما برای هر آزمایش، حدود دو پوند از الیاف را به مدت یك ماه در مخزن قرار دادیم و آب دریا را با سرعت به داخل آن پمپاژ كردیم تا شرایط اقیانوس را شبیه سازی نماییم. بعد از این فرآیند، شركت LCW، اورانیوم را از آنها استخراج كرد و در نتیجه، پنج گرم اكسید اورانیوم به دست آمد.

به گفته پژوهشگران، می توان از این روش علاوه بر استخراج اورانیوم، برای پاكسازی راه آب های حاوی فلزات سنگین بهره برد. هم اكنون، شركت LCW، به دنبال گرفتن مجوز استفاده از این روش و یافتن سرمایه گذار برای اجرای آن در مقیاس بزرگی از آب های گرم خلیج مكزیك است.


 

1397/03/26
11:50:59
5.0 / 5
4633
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه