به وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد شد

اختصاص یارانه ویژه خرید كتب درسی برای خانوارهای صدمه دیده از كرونا

اختصاص یارانه ویژه خرید كتب درسی برای خانوارهای صدمه دیده از كرونا

به گزارش پروژه آسان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: پیشنهادی از جانب این سازمان در خصوص در نظر گرفتن یارانه ای ویژه مهرماه ۹۹ از محل منابع مدیریت كرونا برای تأمین بخشی از هزینه خرید كتاب درسی خانوار صدمه دیده از كرونا اختصاص پیدا كند، به وزیر آموزش و پرورش عرضه و قول مساعد پیگیری داده شده است.


به گزارش پروژه آسان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم در نشست ویدئوكنفرانسی كارگروه های برنامه ریزی سفارش و توزیع كتاب های درسی با اشاره به مشكلات مالی و اقتصادی ناشی از ویروس كرونا و سختی تهیه كتب درسی سال ۹۹ بخصوص برای خانواده هایی كه چند فرزند محصل دارند، اظهار داشت: پیشنهادی از جانب سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص در نظر گرفتن یارانه ای ویژه مهرماه ۹۹ از محل منابع مدیریت كرونا برای تأمین بخشی از هزینه خرید كتاب درسی خانوار اختصاص پیدا كند، به وزیر آموزش و پرورش عرضه و قول مساعد پیگیری داده شده است.
وی اضافه كرد: درصورت تصویب این پیشنهاد، به صورت میانگین برای ۱۵ تا ۴۵ درصد مدارس استان ها برحسب وضعیت استان ها از جهت میزان توانمندی و یا وجود مدارس كمتر توانمند، یارانه ای قائل بشویم كه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد قیمت پشت جلد كتاب های درسی را شامل شود.
ذوعلم افزود: در واقع سهمیه ای برای هر استان مشخص شده و تلاش ما این است كه هیچ دانش آموزی در سال تحصیلی آتی به خاطر نداشتن كتاب و لوازم التحریر از تحصیل محروم نشود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینكه اگر این طرح به نتیجه رسید اعلام خواهیم كرد اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم تسهیلاتی را برای كمك به خرید كتاب های درسی قرار دهیم. البته كتب دانش آموزان سیستان و بلوچستان همانند سال های گذشته مجانی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. خوشبختانه تلاش جدی در سطح استان بخصوص در یك سال قبل برای افزایش كیفیت آموزش صورت گرفته است.
وی افزود: كتاب درسی بعنوان مهمترین بخش از بسته یادگیری، نقش محوری در یادگیری، جلب اعتماد معلمان جهت ارائه، جدی گرفتن دروس و فضای درسی دارد. اینكه كتاب های درسی با آرامش، به صورت كامل و صحیح به دست دانش آموزان برسد مساله بسیار مهمی است.
ذوعلم با اشاره به اینكه اقدامات لازم برای تأمین كاغذ مورد نیاز چاپ كتب درسی از سال قبل آغاز شد عنوان كرد: همكاران ما در معاونت توسعه منابع و پشتیبانی، اداره كل نظارت بر نشر و توزیع و دو شركت چاپ و نشر و افست در تلاش شبانه روزی هستند تا فرآیند چاپ و آماده سازی كتب درسی بموقع و بدون تأخیر پیش برود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اضافه كرد: چاپ كتب درسی سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ از آبان ماه سال ۹۸ شروع شده و اسفند ماه سال ۹۸ هم ضوابط و شیوه نامه توزیع كتب درسی آماده و ابلاغ گردید اظهار داشت: این فرآیند همچنان ادامه دارد. لازم است كارگروه های شكل گرفته به ریاست مدیركل استان ها به طورجدی فعالیت كنند تا از همین حالا از بروز هرگونه ناهماهنگی پیشگیری نماییم.
ذوعلم اضافه كرد: بر مشاركت كتابفروشی ها و بخش فعال فرهنگی در توزیع كتب عمومی و درسی در سطح كشور تاكید داریم. موارد لازم در شیوه نامه مزبور اشاره و مذاكرات با اتحادیه های كتابفروشی ها انجام شده است. در خواستم این است كه مدیران كل استانی با كانون ها، انتشاراتی ها، مراكز توزیع و كتابفروشی ها تعامل داشته و جهت كمك دعوت كنند تا بار توزیع كتب درسی تا حد امكان بر دوش مدارس قرار نگیرد.
وی با اشاره به اینكه البته برخی مدارس داوطلب بودند این كار را انجام دهند ولی تاكید ما این است كه همكاران ما در مدارس و مناطق از مسئولیت اجرایی توزیع كتب درسی فارغ باشند و بار اصلی بر دوش كتابفروشی ها قرار بگیرد؛ البته با یك سود معقول كه در شیوه نامه لحاظ شده است اظهار داشت: معاونت های پژوهشی ركن اساسی در استان هستند و اگر آموزش و پرورش مبتنی بر پژوهش نباشد نمی توانیم به آموزش و پرورش كیفی دست پیدا نماییم.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: معاونت های پژوهشی استان ها، نگهبان و پاسدار مقوله پژوهش هستند و به همین خاطر است كه باید به دنبال تثبیت، تكمیل و تقویت این تشكیلات در استان ها باشیم. این امر نیازمند حمایت مدیران كل استانی است.
ذوعلم درباره دریافت وجه بیشتر از قیمت پشت جلد هم هشدارهایی داد و اظهار داشت: گاهی شنیده شده در بعضی مدارس بیشتر از قیمت مندرج در پشت جلد، دریافت شده كه این كار تخلف آشكار است و اگر یك مورد هم وجود داشته باشد خوب نیست و باید از وقوع آن پیشگیری نماییم. اساسا ادارات نظارتی استان باید حساس باشند و برخورد كنند.
وی افزود: سال قبل با اینكه تلاش زیادی صورت گرفت كه كتاب های درسی بموقع به دست دانش آموزان برسد اما بهرحال این كار در بعضی مدارس با كُندی صورت گرفت. در هرسال باید بالغ بر ۴۵ میلیون تن كاغذ تأمین و مصرف شود. دو شركت بزرگ شبانه روزی تلاش می كنند كه حتی یك دانش آموز هم در اول مهر بدون كتاب درسی نباشد. با این وجود اگر در یك منطقه تعللی صورت گیرد و كتاب به دست دانش آموز نرسد و بعداً رسانه ای شده یا مورد سوءاستفاده قرار بگیرد انصاف نیست.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اظهار داشت: تلاش می نماییم دانش آموزان و خانواده های آنها از اینكه كتاب های درسی شان به صورت كامل اول مهر در اختیارشان قرار می گیرند خرسند باشند و بتوانیم به سهم خود، دین مان را نسبت به تلاشی كه در سطح جامعه در این روزها در حال انجام می باشد به خوبی ادا نماییم.1399/02/01
13:57:15
5.0 / 5
2876
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه