سقف سنگین،

ساختمان هایی كه مردم را می كشند

ساختمان هایی كه مردم را می كشند

مركزی مشاور شهرسازی شهردار ساوه اظهار داشت: مجموعه شهرداری باید به این باور برسد كه تمام انبوه سازان در اتاق های فكر مدیریت شهری حضور داشته باشند چونكه بدون كمك بخش خصوصی نمی توان شهر را ساخت.


محمد احسان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه عنصر اصلی فرار سرمایه از شهر شهرداری نیست، اظهار داشت: شهرداری باید تعامل خویش را با بیمه، نظام مهندسی و نهادهایی که می توانند کار را برای انبوه سازان آسان کنند، بیشتر کند تا به جای پهن کردن فرش قرمز شعاری، فرشی از واقعیت برای سرمایه گذاران پهن شود. باید فرآیند شهرسازی را تسهیل نماییم تا با یک توسعه درون زا و با تاکید بر حل مساله بافت فرسوده شهر به یک توسعه کیفی برسیم.
وی با تاکید بر ضرورت برگزاری نشست های مستمر توسط شهرداری با انبوه سازان به منظور توسعه ساخت و ساز اظهار داشت: این مهم باید جزو اهداف باشد و باید نیازسنجی آنرا انجام دهیم و نسبت به خواسته های انبوه سازان واقف شویم. برای احیای بافت فرسوده نباید به صورت لکه ای عمل شود چون که اینکار نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه سیمای زشت شهری را توسعه می دهد. طرح های جدید و راهکارهای نو با سرمایه گذاری سرمایه گذاران و حمایت مدیریت شهری می تواند این مشکل را رفع کند.
احسان با تاکید بر اینکه انبوه سازان باید در اتاق های فکر مدیریت شهری حضور داشته باشند، خاطرنشان کرد: توسعه شهری و شهرسازی امروزه به دست انبوه سازان و سرمایه گذاران است. ازاین رو این صنف باید در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های شهری نقش داشته باشند. مجموعه شهرداری باید به این باور برسد که تمام انبوه سازان در اتاق های فکر مدیریت شهری حضور داشته باشند چونکه بدون کمک بخش خصوصی نمی توان شهر را ساخت. باید علل اینکه انبوه سازان از شهری همچون ساوه می روند را بررسی و تقصیرها را جبران کرد. باید کمیسیونی برای رفع معضلات و مشکلات مربوط به انبوه سازان و سرمایه گذاران در شهرداری تشکیل گردد.
وی با تاکید بر اینکه اولویت امروز شهرداری ساوه باید برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز باشد، اظهار داشت: مخرب ترین پدیده برای لطمه زدن به آینده هر شهر ساخت و ساز غیر مجاز است که عدم نظارت و پیشگیری از آن سبب پیش آمدن مشکلات جدی در سال های بعد خواهد شد.
شیوه های موجود ساخت و ساز، قدیمی، پرهزینه و زمانبر
مشاور شهرسازی شهردار ساوه با اشاره به اینکه روش ها و شیوه های ساخت و ساز در کشور بسیار قدیمی، پرهزینه، زمانبر و... است و این خود از مهمترین ضعف های ما در تأمین اهداف پدافند غیرعامل است، اظهار داشت: نظام ساخت و ساز کشور باید قادر باشد با انتخاب و معرفی شیوه های نو، کم هزینه و با سرعت بالای اجرا، قدرت و توانایی کشور را در بازسازی های ناشی از حوادث غیرمترقبه بهبود و ارتقا بخشد و مجموعه نیروهای مرتبط، توان و تشکیلات خویش را معطوف به آموزش و اجرای شیوه های موثر و کارآمد و متعاقبا افزایش توانمندی ها و مهارت در آن روش ها و شیوه ها کنند.
وی افزود: تاب آوری هم مبحث مهمی در شهرسازی است و بیان می کند که اگر شهرها با حوادثی چون زلزله، سیل، آتش سوزی مواجه شوند چقدر می توانند مقاومت داشته باشند. کسانی که دست اندرکار ساخت و ساز هستند باید به مبحث تاب آوری توجه داشته باشند. باید مصالح استاندارد در ساخت و ساز استفاده گردد و باید در زمان استفاده از مصالح، مهندسین حضور داشته باشند.
مقاوم سازی ساختمان ها چقدر هزینه دارد؟
این پژوهشگر حوزه شهرسازی با اشاره به اینکه زلزله بالای هفت ریشتری ساوه را ۶۰ درصد تخریب خواهد کرد، اظهار داشت: مقاوم سازی آپارتمان های معمولی، متری یک میلیون و پانصدهزار تومان هزینه خواهد داشت. هر ساختمان بسته به سازنده ای که داشته است، تیمی که پشت آن قرار گرفته و احساس مسئولیت مهندسان و مالکان آن امکان دارد در مقابل زلزله تاب آوری داشته یا نداشته باشد، گاهی یک ساختمان با ۴۰ سال عمر، در مقابل زلزله ایستایی خویش را حفظ می نماید و گاهی ساختمان نوساز به سادگی تخریب می شود.
احسان اظهار داشت: زلزله و تخریب ساختمان ها سال ها است که تبدیل به نگرانی و دغدغه مردم شده است. البته اگر منظور از مقاومت، مخاطرات جانی و تخریب کامل یک ساختمان است، می توان اظهار داشت که احتمال تخریب کامل ساختمان هایی که بافت فرسوده دارند و طراحی و ساخت آنها بدون هیچ نظارتی انجام شده، بالاست. البته باید خاطرنشان کرد برخی ساختمان های ساوه در مقابل زلزله هفت ریشتری هم مقاوم هستند، اما برخی هم در مقابل زلزله پنج ریشتری تاب مقاومت ندارند، در آئین نامه نظام مهندسی تاکید شده که ساختمان ها حداقل باید در مقابل شدت زلزله هفت ریشتری، مقاوم باشند.
به گفته این متخصص حوزه شهرسازی این اظهارات به این معناست که اگر در همین ساوه زلزله خیز، ساختمان ها برپایه آئین نامه نظام مهندسی ساخته می شدند، امروز مردمی که در سال های اخیر صاحبخانه شده اند، می توانستند شب ها تا حدی با خیال راحتتر بخوابند و احیانا مسئولی هم وجود داشت که با اطمینان، از عملکرد مناسب ساختمان های ساخته شده در مقابل زلزله خبر دهد، اما آیا واقعا ساختمان های تازه ساز کنونی مطابق آئین نامه های نظام مهندسی ساخته شده اند؟ بنده جواب این سوال را منفی می دانم.
احسان اضافه کرد: اگر ساختمان هایی که در بافت فرسوده ساخته می شوند، برابر با استانداردهای تعیین شده از سوی نظام مهندسی ساختمان راه اندازی شده باشند، حداقل ۵۰ سال عمر می کنند و در مقابل زلزله ۶ ریشتری مقاومت دارند. البته میزان تخریب ساختمان ها و تلفات زلزله بستگی به نوع گسل، عمق زلزله، مدت زمان آن، ارتفاع ساختمان و ساختمان های مجاور دارد و نمی توان به صراحت درباره میزان تخریب یا تاب آوری ساوه در مقابل مثلا یک زلزله هفت ریشتری نظر داد.
عواملی که ساوه را ترسناک می کند
وی بیان نمود: دیوارهای باربر بدون رعایت اصول و نظارت، ساختمان هایی که آئین نامه را دور زده اند و... کم نیستند، اینها عواملی است که ساوه را ترسناک می کنند. باآنکه ساختمان های کنونی تا حدی قابل اعتماد هستند و خطر مرگ در آنها به مراتب کمتر از بناهای با بافت فرسوده است، اما مشکل این است که ما مهندس دلسوز نداریم. نرم افزارهایی که مهندس های ما در کشور برای طراحی و تخمین از آنها استفاده می نمایند، نمونه های قفل شکسته ای هستند که از نظر من غیرقابل اعتمادند. شهرداری و نظام مهندسی در مقام ناظر نباید بسیار ضعیف عمل کنند.
ساختمان های بی شناسنامه در معرض تخریب
او اظهار داشت: ساختمان هایی که شناسنامه دارند یا توسط انبوه سازان ساخته می شوند، قابل اعتمادتر از ساختمان هایی هستند که به صورت غیراصولی و اصطلاحا دست ساز ساخته می شوند. ساختمان های بلندمرتبه ای که در ساوه و در خیابان هایی با عرض کم ساخته می شوند، اگر گرفتار ریزش در اثر زلزله شوند، خیابان ها را بند آورده و مردم را به کشتن می دهند، وضع به جایی می رسد که امکان دارد فردی به خاطر یک خونریزی ساده کشته شود.
احسان، در ادامه اظهار نمود: در کشورهای توسعه یافته ای مانند آلمان، ۶۵ درصد بودجه عمرانی کشور صرف مقاوم سازی می شود، مقاوم سازی ساختمان در ایران هیچ جایگاهی ندارد. ساختمان های بالای ۳۰ سال به دلیل ضعف در نگهداری کاملا تخریب می شوند و این درحالی است که ساختمان می تواند ۱۵۰ سال به صورت مفید عمر کند.
وی بیان نمود: یکی از تلاشهای کمیسیون عمران مجلس در جهت ساخت و سازهای ایمن و پیشگیری از ساخت و سازه های فرسوده، اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان است. نظارت ناکافی بر کیفیت مصالح ساختمانی در حین تولید و مصرف عامل مهم دیگری است که عمر سازه ها را کاهش داده است.
وی اظهار نمود: آنچه مشاهده می شود این است که قوانین کامل و جامع هستند و مقررات ملی ساختمان هم براین اساس تدوین شده وهدف اصلی آن، اصول مشترک لازم الاجرا در سرتاسر کشور برای دستیابی به ایمنی، بهداشت، صرفه جویی در مصرف انرژی، سهولت در بهره برداری و همه مواردی است که بعنوان ساختمان خوب می شناسیم و اتفاقا در همان مقررات ملی، این فرایند تعریف شده است.
مشاور شهردار ساوه اظهار داشت: افرادی که ساختمانی را خریداری نموده اند باید اطمینان حاصل کنند محصولی که خریده اند، استاندارد و دارای عمر بالایی است و با رعایت این مورد دیگر مجبور نمی شوند در طول حیات خودشان آن ساختمان را تخریب و بازسازی کنند.1399/07/05
14:05:56
5.0 / 5
1795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پروژه آسان
ezproject.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پروژه آسان محفوظ است

پروژه آسان

انجام پروژه